Wpis z mikrobloga

Czy ktoś z was robił może kalkulacje ile potrzeba miesięcznie gotówki żeby budować dom bez kredytu? Dom 210m2 użytkowej. Plus minus oczywiście. Obsralem się z kredytem ale trochę jestem w kropce i nie wiem co robić. Czy czekać i zbierać kasę czy budować powoli że środków własnych.
#budowadomu #nieruchomosci
  • 19
Zbieraj rób etapami ale oczywiście zależy to od tego ile zarabiasz. Miałem brać kredyt pod stan 0 ale zdecydowałem, ze w tym roku robię stan 0 a w 2023 surowy zamknięty bez okien i dalej się zobaczy jak będzie sytuacja
@juz_tu-bylem: Najpierw zrogujesz materiały na działce do stanu surowego, a jak je masz to bierzesz z dwóch majstrów i stawiają. Jak zbudują to znów kupujesz okna, drzwi itd., bierzesz majstra i robi dalej. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jednym schodzi kilka lat, a inni się podają i po 2-3 latach sprzedają to co mają lub biorą wtedy kredyt.
@juz_tu-bylem: ciężko będzie ze środków bieżących. Zanim odłożysz 50k to minie parę miesięcy, a ekipa wpadnie na 3-4 tygodnie i wystawi fakturke na 40-50k (hydraulik, dekarz, elektryk,...). Musisz mieć wolne środki żeby zapłacić bo raczej nikt na Twoje zbieranie nie będzie czekał.
@juz_tu-bylem: jak masz gotowizne to startuj i finansuj ze środków własnych, płatności dogadujesz z wykonawcami więc mozesz mieć miesiące ze pójdzie duża kasa a możęsz mieć gdzie wydatki bedą dość małe. zawsze później mozesz wziąć mniejszą kreske na dokończenie budowy.
@juz_tu-bylem: Nie budowałem domu, ale na pewno dużo zależy od etapu. Jak masz np stan surowy zamknięty, to możesz sobie powoli środek remontować. Jeśli natomiast stawiasz mury etc, to od razu będziesz musisz rzucać miesięcznie większe kwoty. Nie będą to regularne miesięczne zobowiązania. Nie możesz wziąć kwoty postawienia domu i podzielić tego przez liczbę miesięcy potrzebną na wybudowanie
@juz_tu-bylem: lekko bańkę w dwa lata wydasz, a więc 1000000/24 = ~40k miesięcznie. Oczywiście mówię o budowie z wyokończeniem powoli oraz zagospodarowaniem terenu (zależy też od działki).

Pamiętaj, że to co wybudujesz ze środków własnych może w przyszłości być wkładem własnym pod kredyt na ten dom :)
@juz_tu-bylem kumpel mówił, że wydaje średnio 30-35k, a budowa trwa rok (już kończy, pewnie w sumie wyjdzie około 15-18 miesięcy * 30k, więc koło pół miliona, działka to osobny koszt). Dom jakieś 150m2. Dużo zależy od tego jaki dom planujesz. Edit: doczytałem metraż. Pewnie z 800k będziesz musiał wydać
@juz_tu-bylem: Kolega teraz się buduje w Krakowie. Na działkę dał 200k. Teraz ma SSO i montują okna - mówił że dobił do 490k łącznie. Szacuje jeszcze 200 k na zrobienie deweloperki i 200 k na wykończenie. Założył sobie 900 k przed budową i wychodzi na to że się zmieści w tym. P.S Zaczął budowę 1,5 roku temu i SSO ma na tę chwilę. Część rzeczy robi sam lub gospodarczo, typu elektryka.
@juz_tu-bylem: Buduje co prawda mniejszy dom , bo 130m2 po podłodze. Zaczęliśmy w czerwcu 2021 , sso kosztowało mnie 135 tys zł. Nie oszczędzałem na materiałach , dachówka ceramiczna , okna dachowe , xps w fundament. Budowa systemem gospodarczym ( ja ogarniam materiały , ekipy robią ). Okna 35 tys zł , teraz jesteśmy po wylewkach , mamy wszystkie instalacja (razem z rekuperacja , roletami, rekuperator na strychu ), drzwi zew
To zależy ile masz czasu, firmy śpiewają moim zdaniem dużo jak maja zrobić od razu stan surowy zamknięty, nawet na stanie zero widzę w kieszeni różnice 25k robiąc bez firmy tylko przy pomocy murarza i pomocnika . planowo 0 ma stać rok sadze ze potrzebuje min 140/200 tys na stan surowy zamknięty bez okien ale zależy od cen materiałów, No i oczywiście wszystko zależy od projektu i ewentualnie co sam jesteś w
@juz_tu-bylem: zależy jak bardzo chcesz to rozłożyć w czasie. Są etapy kiedy trzeba wyłożyć np 40k w dwa dni, a np tynki mogą trwać z przerwami i pare tygodni. Strzelam ze od zera do zamieszkania trzeba liczyc bez działki ponad 600-700k na gotowo, podziel sobie ile jesteś w stanie odłożyć miesięcznie i zobacz czy taki czas Cię zadowala. Zawsze możesz się wspomóc jakimś małym kredytem, może po rodzinie krótkoterminowo pożyczyć?