Wpis z mikrobloga

myślę czy nie zamienić kredytu na stałe oprocentowanie (wiem, za późno sie za to biorę, ale... może będzie jeszcze gorzej?). Zaproponowali mi 8,32% stałego oprocentowania.

Aktualnie mam marżę 1,8% + WIBOR6M. Po przejściu na stałe oprocentowanie podpisuję umowę, że jeśli później z powrotem będę chciał przejść na zmienne oprocentowanie to moja marża będzie wynosić 2,3%.

Podpisalibyście taką umowę aby mieć spokój czy nie? Zakładam, że jak BNP paribas prognozuje 8,5% stóp procentowych to WIBOR6M wzrośnie do około 10 + marża to będzie 12% a tak dla zaokrąglenia 15%... i rata robi się 3 razy większa.
Przeczekać czy brać stałe oprocentownie na 5 lat? Dodam, że stać mnie na płacenie większych rat więc nie chodzi tu o to, że grozi mi niewypłacalność ale wolałbym podjąć decyzję aby jak najmniej stracić (jak najwięcej zyskać).
A może zainwestować w coś jakby przeciwnego do stóp procentowych? Tak abym mógł zarobić na tym? Co to jest?

#kredythipoteczny #stopyprocentowe #inflacja #bankowosc #banki #bnpparibas #ing #pkobp #pko #mbank #finanse #kredyt #kredyty #inwestowanie
  • 10
@baton_z_buszu: przy tych ofertach na stale nie masz juz wyjscia dobrego tylko mniejsze zlo.
Na 1 rzut oka brac stalke, ale w twoim wypadku ze wzgledu ze jest ona na wysokim % to refinans wisi w powietrzu.

Kwestia tego, czy refinans sie oplaci (od nowa liczona zdolnosc, ewentualne cross-selle liczone od początku typu bzudrne ubezp od utraty pracy na nowy kredyt za 7 tysi itp).
@baton_z_buszu: Jeśli w umowie nie będziesz miał wzmianki o zakazie spłacenia całości przed terminem, to najwyżej będziesz mógł refinansować kredyt w innym banku. Dodatkowo ważna jest perspektywa. Jeśli planujesz spłacić kredyt np w przeciągu 5 lat, to kompletnie nie ma dla Ciebie znaczenia, co będzie później. Wibor (nawet jakby został w obecnej formie) lub np Polonia są blisko skorelowane ze stopami. W przypadku ustabilizowania stóp, np na poziomie wspomnianym przez Ciebie,
@pp93: nie wiem czy zamierzam spłacać kredyt w 5 lat (moze tak a moze nie). Spłaty całościowej kredytu mogę dokonać aktualnie bez prowizji i po przejściu na stałe % też. Za miesiąc będę miał zmianę oprocentowania i podejrzewam, że będzie z marżą w okolicach 9%. Proponują mi 8,32 + ubezpieczenie około 100zł czyli wyjdzie na to samo. Raty 2k bo tyle to jest u mnie przy tych procentach są dla mnie
@baton_z_buszu: Powiem tak - nie wiem. Jestem aktualnie w podobnej sytuacji. Mam wyliczoną stałą stopę na około 7,15% i pewnie będę składał wniosek do banku jeszcze w tym tygodniu. Potem procesowanie jakiś miesiąc i jeszcze miesiąc na decyzję, więc będę miał do dwóch miesięcy na podjęcie ostatecznej decyzji. Także w moim wypadku będę po prostu patrzył na to co przedstawi RPP na pewno w maju i pewnie jeszcze przynajmniej czerwcu, a
@pp93: to jest dobry pomysł z tym wnioskiem i poczekaniem. Ciekawe czy przejdzie taki myk: składam wniosek, czekam na procesowanie miesiąc i za miesiąc nowa oferta stalego będzie niższa więc zrezygnuję ze starego wniosku i złożę o nowy i tak dalej. Tym samym będę odraczał decyzję aż w końcu jakąś będę musiał podjąć.
@baton_z_buszu: na niższa ofertę stałego bym nie liczył, ale i tak warto złożyć wniosek i czekać, jak się sytuacja będzie rozwijać. jak na najbliższym posiedzieniu i następnym będą dowalać np po 1pp, to wiadomo, że brać. jak 0.25pp czy coś w ten deseń, to może niekoniecznie