Wpis z mikrobloga

Mirki,

Nie uważałem na lekcjach fizyki i teraz nie wiem, dlatego pytam Wasze szanowne grono ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Założyłem instalację #fotowoltaika wraz z licznikiem dwukierunkowym i mam ładnie pokazane kiedy produkuje i ile i kiedy zużywam i ile i tutaj jest problem z grzałką do CWU. Okazuje się, że jest to spory żarłok bo zużywa 30% całego dziennego zapotrzebowania.

Grzałka włącza się 7x na dobę po 30 minut = 3,5h/dobę
Moc grzałki 6kW
Czyli potrzebuje 21kW na samo nagrzanie wody.
Przeliczając kilka ostatnich rachunków za energię wynika że potrzebuję ok. 55-60kW/dobę w ostatnim okresie (mam maty elektryczne do ogrzewania podłogowego które też "trochę" zużywają, ale na tym nie chciałbym się teraz skupiać.

No i do rzeczy.. Pytanie co zrobić z tą grzałką. Czy np. zmiana grzałki na 3kW byłaby dobrym rozwiązaniem czy po prostu będzie funkcjonowała 2x dłużej i na to samo wyjdzie? Będę jeszcze sprawdzał teraz do jakich temperatur nagrzewa się woda i może skrócę jeszcze częstotliwość grzania, ale tak żeby jednak nie narzekać na brak ciepłej wody nie chciałbym drastycznie tego skracać dlatego chciałbym się skupić na tym co zrobić z grzałką. Zmienię jeszcze temperaturę wody może o 5 stopni, ale w sumie wtedy wyjściowa temperatura będzie niższa i teoretycznie częściej trzeba by ją dogrzewać żeby nie spadła za nisko ¯\_(ツ)_/¯

Załączam wykres gdzie niebieskim kolorem pokazany jest aktualny pobór prądu gdize widać że gdy grzałka nie chodzi to zapotrzebowanie jest znośne.

#remontujzwykopem #zrobtosam #fizyka ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Pobierz ShavArth - Mirki,

Nie uważałem na lekcjach fizyki i teraz nie wiem, dlatego pytam ...
źródło: comment_1650892784TrE6qAwDDS19VugPVFaJr2.jpg
  • 24
@espu: No i w tym jest problem, że to dużo :D
Ogólnie tak wychodzi jeśli faktycznie woda byłaby zawsze na tyle zimna i każdy cykl trwałby te 30 minut, ale w praktyce raczej wieczorem nie załącza się każdy cykl albo nie na tak długo jeśli woda nie będzie używana. Patrząc jednak na wykresy widzę że często jednak spora część tych cykli jest jednak pełna.
@gleorn: Mam timer ustawiony żeby załączał grzałkę w danym czasie ale oczywiście pomiędzy jest jeszcze termostat który jeśli temperatura będzie OK to nie będzie grzał. Jeśli bym zostawił to wciąż podłączone do sieci i termostat by się załączał co chwilę jeśli woda by się ochłodziła to bym pewnie zużywał jeszcze 2x tyle prądu.

Temperatura na termostacie jest ustawiona na 60 stopni.
@Shav_Arth:

Jeśli bym zostawił to wciąż podłączone do sieci i termostat by się załączał co chwilę jeśli woda by się ochłodziła to bym pewnie zużywał jeszcze 2x tyle prądu.

Ale głupoty. Zużycie jest wprost proporcjonalne do ilosci wody którą zużywasz i różnicy temp pomiędzy wnętrzem zbiornika a jego zew
@Shav_Arth: Zobacz, im dłużej nie grzejesz tym bardziej temp wody spada i potem musisz dłużej grzać żeby to wyrównać. Jak się przyjrzysz to widać że prędkośc wychładzania wody zmniejsza się. Najpierw jest stromo a potem łagodnieje linia aż gdy osiągnie temp otoczenia zbiornika staje się płaska.

Oszczędzanie polega na:
- zużywaniu mniej ciepłej wody
- wyłączaniu pompki obiegowej w godzinach gdy nie ma poboru (jeśli masz)
- utrzymywania mniejszej temp w
Pobierz zibizz1 - @Shav_Arth: Zobacz, im dłużej nie grzejesz tym bardziej temp wody spada i p...
źródło: comment_1650893553ZIjyjAuDDLRZ71hEprwcO1.jpg
@Shav_Arth Panie do czego Ci woda o temp 60*? Wywal ta czasówkę. Sprawdź "ocieplenie zbiornika". Ustaw temperaturę wody zależnie od czasu(w nocy mniej) ale nie więcej niż 45* (chyba że wtedy będzie Ci brakować ciepłej wody to masz źle dobrany zbiornik).

Opcja 2 weź G12 i w tych godzinach ustaw temperaturę troszkę większą - ale to tylko gdybanie.
@ksiak być może nie znam się. Mój pięc nie pozwala na różne temperatury więc ja grzeje do 80 ale raczej raz na kwartał...
Nie zmienia to faktu że nie ma potrzeby mieć takiej gorącej wody do użytku codziennego.
Nie zmienia to faktu że nie ma potrzeby mieć takiej gorącej wody do użytku codziennego.


@3RRR: to zależy jaki masz zbiornik. Można mieć 200L i wtedy nie potrzeba Ci takiej temp a może mieć 100L i wtedy dajesz dużo większą temp przez co realnie masz więcej wody przez mieszanie jej z zimną.
@Shav_Arth: na ile to osób? U mnie średnio kolo 5kWh starcza na rodzinę 2+2, latem jak są mniejsze straty na bojlerze to nawet mniej. Ale też kiedyś było gorzej, a potem się wziąłem za optymalizację.

Widzę że masz to w jakiejś appce - dodaj czujnik temperatury (może być nawet na zewnątrz bojlera, byle go dotykał i był pod ociepleniem) i steruj temperaturą. Wewnętrzny termostat wtedy można ustawić na max jako takie
Pobierz Caroo - @Shav_Arth: na ile to osób? U mnie średnio kolo 5kWh starcza na rodzinę 2+2, ...
źródło: comment_1650899211UaLKFkPtEPiU5wNS4e0fZI.jpg
@Shav_Arth Przy pv moc grzałki powinna być minimalna tak aby zdążyła zagrzać wodę do max temp dopuszczonej przez producenta zasobnika cwu. Potem na wyjściu wody z zasobnika powinien być zawór trojdrogowy, który miesza gorącą wodę z chłodniejsza dostarczając do kranu wodę o optymalnej temp.

Mniejsza moc grzałki np 2kw aby w czasie kiedy pv pracuje maksymalnie wykorzystać energię na bieżąco bo np w pochmurny dzień mając pv 6kwp nie masz 6kw ale