Wpis z mikrobloga

Mirki,

Nie uważałem na lekcjach fizyki i teraz nie wiem, dlatego pytam Wasze szanowne grono ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Założyłem instalację #fotowoltaika wraz z licznikiem dwukierunkowym i mam ładnie pokazane kiedy produkuje i ile i kiedy zużywam i ile i tutaj jest problem z grzałką do CWU. Okazuje się, że jest to spory żarłok bo zużywa 30% całego dziennego zapotrzebowania.

Grzałka włącza się 7x na dobę po 30 minut = 3,5h/dobę
Moc grzałki 6kW
Czyli potrzebuje 21kW na samo nagrzanie wody.
Przeliczając kilka ostatnich rachunków za energię wynika że potrzebuję ok. 55-60kW/dobę w ostatnim okresie (mam maty elektryczne do ogrzewania podłogowego które też "trochę" zużywają, ale na tym nie chciałbym się teraz skupiać.

No i do rzeczy.. Pytanie co zrobić z tą grzałką. Czy np. zmiana grzałki na 3kW byłaby dobrym rozwiązaniem czy po prostu będzie funkcjonowała 2x dłużej i na to samo wyjdzie? Będę jeszcze sprawdzał teraz do jakich temperatur nagrzewa się woda i może skrócę jeszcze częstotliwość grzania, ale tak żeby jednak nie narzekać na brak ciepłej wody nie chciałbym drastycznie tego skracać dlatego chciałbym się skupić na tym co zrobić z grzałką. Zmienię jeszcze temperaturę wody może o 5 stopni, ale w sumie wtedy wyjściowa temperatura będzie niższa i teoretycznie częściej trzeba by ją dogrzewać żeby nie spadła za nisko ¯\_(ツ)_/¯

Załączam wykres gdzie niebieskim kolorem pokazany jest aktualny pobór prądu gdize widać że gdy grzałka nie chodzi to zapotrzebowanie jest znośne.

#remontujzwykopem #zrobtosam #fizyka ( ͡° ͜ʖ ͡°)
ShavArth - Mirki,

Nie uważałem na lekcjach fizyki i teraz nie wiem, dlatego pytam ...

źródło: comment_1650892784TrE6qAwDDS19VugPVFaJr2.jpg

Pobierz
  • 24
  • Odpowiedz