Wpis z mikrobloga

Krótka analiza tego, jak fejkiem próbuje się udowodnić, że druga strona oszukuje.

Nijaki @El2xetor w niedługim odstępie czasu wrzucił na mikrobloga oraz pod jednym ze nalezisk dodał screen i tekst o następującej treści:

Kolejny sukces zaprzyjaznionej propagandy: Na zdjęciu, które pojawiło się w sieci, dziewczyna rzekomo zabita przez rosyjskich żołnierzy. Jej ciało „znaleziono” w kanale ściekowym we wsi Borodyanka. Jest to jednak kadr z serialu „Ślad”. Seria na 11 września 2019 r.


Co udało mi się ustalić?
-kadr faktycznie pochodzi z serialu, tutaj macie link
-wpis jest niezmienioną wklejką z twittera, najstarszy o tej treści pojawił się wczoraj o 16:04
-wyszukiwanie obrazem pozwala stwierdzić, że ten obrazek wcześniej przewinął się na kilku propagandowych profilach rosyjskich i jeśli dobrze widzę, najstarszy post po rosyjsku jest tłumaczeniem(?) z postu chińskiego
-osoba, która wrzucała jako pierwsza po polsku, jest najprawdopodobniej rosyjskojęzyczna - w poście pojawia się następujący tekst: Seria na 11 września 2019 r. Co to ma oznaczać? Kiedy wpisuję w Google frazę "seria na" oczywiście nie ma użyć w takim kontekście, natomiast wiem, że серия - seria to po rosyjsku... odcinek.
-nikt nie był w tym poście wskazać, gdzie ta grafika została rzekomo użyta. Postanowiłem zatem sprawdzić to przez wyszukiwanie obrazem w Google Grafika i... tak, zgadliście, nigdzie nie znajduje tej grafiki, jedyne obrazki, gdzie ona występuje, to te z rzekomej demaskacji.

#ukraina #rosja #wojna
Pobierz M4rcinS - Krótka analiza tego, jak fejkiem próbuje się udowodnić, że druga strona osz...
źródło: comment_1650724327qSu22vvdul56JBE8h2WCJh.jpg
  • 20
@M4rcinS: Fajna analiza, straszne że żyjemy w czasach, gdzie wszystko trzeba weryfikować po 10x, a stworzenie takiego fejka to tylko kilka minut.

Łatwo oddać się emocjom przy takich tematach jak wojna czy covid, łatwo tez być nieświadomym pośrednikiem fejkow jak tylko się nie weryfikuje informacji które się podaje dalej.

Co robić, jak żyć?
@M4rcinS:

Postanowiłem zatem sprawdzić to przez wyszukiwanie obrazem w Google Grafika i... tak, zgadliście, nigdzie nie znajduje tej grafiki, jedyne obrazki, gdzie ona występuje, to te z rzekomej demaskacji.


A potem to:

-wyszukiwanie obrazem pozwala stwierdzić, że ten obrazek wcześniej przewinął się na kilku propagandowych profilach rosyjskich i jeśli dobrze widzę, najstarszy post po rosyjsku jest tłumaczeniem(?) z postu chińskiego


wut?
Jpr. Kto pulsuje takie gówno rzucone przez @El2xetor ?


Podpowiem, że spacja przed znakiem zapytania jest błędem.

Zapewne sądzisz, że znaki interpunkcyjne wchodzą w interakcję z hasztagami lub pseudonimami.

Dziwię się, że nigdy tego nie sprawdziłeś, bo sprawdzenie jest bezpłatne i wymaga jedynie podjęcia decyzji. Skoro sam przez ponad sześć lat nie umiałeś tego zrobić, to zrobię to za ciebie.

Czy wołanie działa, kolego @GdziejestPrawda? ( ͡° ͜ʖ ͡