Wpis z mikrobloga

#ekonomia #urzadskarbowy #mieszkanie #podatki #nieruchomosci

Cześć wykopki,

Może ktoś był w podobnej sytuacji jak ja albo jest bardziej rozgarnięty życiowo i będzie mi w stanie pomóc ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Sprawa ma się tak, że przymierzam się do zakupu mieszkania. Oprócz zebranych przeze mnie środków, wsparcie finansowe zaoferowała mi także moja babcia - jest gotowa opłacić jakąś część wartości nieruchomości, posiada środki w gotówce po sprzedaży swojego mieszkania (aktualnie mieszka ze swoją córką). Całą tą kwotę spłacałbym przez następnych kilka lat mojej ciotce, także można to poniekąd traktować jako pożyczkę rodzinną.
1. Jak wygląda weryfikacja źródła finansowania podczas zakupu nieruchomości za gotówkę? Np. jeśli miałbym 200k na własnym koncie, kolejne 200k posiadałbym w gotówce od babci, czy będę musiał mieć udokumentowane skąd wszedłem w posiadanie gotówki? Z tego co się doczytałem wynikałoby, że darowiznę od babci powinienem zgłosić do skarbówki, a z racji że należymy do "zerowej" grupy podatkowej, musiałbym opłacić całe 0% podatku (ʘʘ) - aczkolwiek jeśli nie jest to konieczne, to wolałbym uniknąć zarówno spisywania umów pożyczek rodzinnych / darowizn z własną rodziną, jak i wszelkich kontaktów z szanowną skarbówką.

2. Druga kwestia - z kilku przyczyn, mieszkanie chciałbym kupić dopiero na jesień. Pojawił się więc pomysł, aby z racji na aktualnie rosnące oprocentowanie lokat wpłacić środki na półroczną lokatę. Podobnie j.w. - czy konieczne jest udokumentowanie pochodzenia gotówki? Ponoć przy wpłatach >15k euro na konto, z automatu bank zawiadamia urząd skarbowy.

Jakby ktoś miał jakieś rady w jaki sposób to rozegrać, żeby wszystko było zgodnie z naszym pięknym prawem, to chętnie wysłucham ( ͡ ͜ʖ ͡)
  • 8
  • Odpowiedz
@Stachuuuuu:
1. powinniście zawrzeć umowę pożyczki, od niej pewnie będzie PCC
2. mając taką umowę nie straszne Ci donosy banku do US.

bawiąc się potajemne pożyczki masz problem Ty z nadmiarem nieudokumentowanej gotówki, oraz babcia/ciocia jak wyjdą kwasy, pokłócicie się i będzie problem z oddaniem hajsu.
  • Odpowiedz
@Stachuuuuu: ty byś wolał nic nie podpisywać, ale postaw się na miejscu ciotki: jeżeli zamierzasz uczciwie jej spłacać to dlaczego nie chcesz żeby był ślad w papierach że kasę dostałeś?
  • Odpowiedz


@dzbanek123 @viollu: tak też chyba zrobię, dzięki za radę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@heniek_8: głównie to kwestia wynikająca z tego, że babcia ma problemy z mobilnością - chciałem uniknąć sytuacji, w której musiałbym ją fatygować do mojego banku / skarbówki. Żadne próby oszustwa na najbliższej rodzinie mi nawet nie przeszły przez myśl...
  • Odpowiedz