Wpis z mikrobloga

  • 0
Zainstalowałem mx #linux i pojawia się komunikat

error: unknown filesystem. grub rescue

Po ręczny wybraniu systemu wciskając esc udaje się wystartować mxlinux. Jak najprościej wymusić żeby #grub wykrywał mx Linux? Mam mx Linux na /dev/sda/ a to taki stary tablet laptop i tam dysk jest i w klawiaturze i w ekranie więc przez to się robi balagan
  • 14
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@dj_icek: @Kryspin013: obydwie opcje działają tylko po restarcie. A później już nie znowu błąd. Zainstalowałem nawet mx Linux od nowa na innym dysku i znowu to samo. Czy to może być wina tego że domyślnie tam było kilka partycji porobionych i powinienem jakoś ESP albo pbr stawiać?
  • Odpowiedz
obydwie opcje działają tylko po restarcie. A później już nie znowu błąd. Zainstalowałem nawet mx Linux od nowa na innym dysku i znowu to samo. Czy to może być wina tego że domyślnie tam było kilka partycji porobionych i powinienem jakoś ESP albo pbr stawiać?


@d3v: a jest tam faktycznie ESP i UEFI w tym tablecie. Napisałeś, że stary tablet. Ogólnie pewnie grub nie ogarnia gdzie ma partycję z plikami albo
  • Odpowiedz
@d3v: nawet nie wiem, co implikujesz tym wpisem. Jakim ręcznym wybraniem systemu?

Czy to może być wina tego że domyślnie tam było kilka partycji porobionych i powinienem jakoś ESP albo pbr stawiać?

Jakby coś było nie tak z UEFI, to nie uruchomiłby się w ogóle grub.
  • Odpowiedz
Jakby coś było nie tak z UEFI, to nie uruchomiłby się w ogóle grub.


@vries: Nie prawda. Jak masz gruba w ESP i zewnętrzną partycję /boot dla gruba to dalej się przysra o pliki
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Kryspin013: @vries: mam dysk 1 32 GB w ekranie i drugi 500 GB w klawiaturze. Na dysku 1 jest efi system partition 100mb, Microsoft Reserved partition 128mb i normalna partycja 29gb. Na drugim jest 256mb boot ESP i druga partycja. Przy instalacji mx Linux mam możliwość wybrania opcji MBR ESP i pbr. Dawałem MBR i ESP i nie działa. Ale teraz w sumie mam system i na jednym i drugim
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@vries: wciskam esc i mam boot manager. Jest stary wpis po windows, mx Linux i pendrive. Jak wybiorę ręcznie mx Linux to działa.
  • Odpowiedz
@d3v: Chwila... już chyba rozumiem. Chodzi o to, że MX Linux musisz wybrać z menu w UEFI, bo normalnie GRUB się nie ładuje. Innymi słowy masz nieodpowiednią dystrybucję wybraną w Biosie do bootowania i tam musisz ustawić MX Linux jako domyślną.
  • Odpowiedz
wciskam esc i mam boot manager. Jest stary wpis po windows, mx Linux i pendrive. Jak wybiorę ręcznie mx Linux to działa.


@d3v: Czyli pewnie masz pozostałość po grubie w mbr czy coś. Kolejność bootowania próbowałeś zmienić by brał MX Linux amiast np bootowanie z dysku.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Kryspin013: @vries: wydaje mi się że w bios było ok. Sformatowałem wszystko zrobiłem sektor na osobnej partycji ESP i działa. Ten dysk w ekranie 32gb jest nieużywany zupelnie i sformatowany a wszytsko na tym 500gb.dzieki za pomoc. Tak jak też mówiliście coś się gryzło gruba pewnie 2x miałem
  • Odpowiedz