Wpis z mikrobloga

Dziwi mnie fakt że ludziom z #programowanie nie przeszkadza patrzeć na swoje wolno działające i żrące procesor apki w pedalskich frameworkach typu flutter czy electron. Dziwi mnie fakt że programowanie to zawsze był zawód gdzie patrzyło się z dumą na swoje dzieło, a nagle jest wysyp gówna typu discord czy notatnik na androida który bierze pół giga ramu a uruchamia się 30 sekund bo jest napisany w dziwnej technologii. Zapraszam do dyskusji.
  • 76
  • Odpowiedz
  • 16
@NewEpisode tak ale przecież powód jest prosty, wieloplatformowość. Zrobienie oddzielnych apek android, ios i wersji www to potrójne koszty. A gdzie jeszcze na win czy lin.

@IlIlIlIlIllll co jest tak istotnie i naprawdę złego w php poza tym że w modzie jest besztanie php? Gigantyczne serwisy na tym stoją, jak devów masz ogarniętych to i apka będzie ogarnięta. Lepsza niż python po bootcampach.
  • Odpowiedz
@Assailant: i pewnie docelowo będzie wszędzie - wynika to z tego, że wielu front chce pisać backend, bo ile może się użerać z rozjezdzajacym się CSS. A że umieją tylko JS, to wtedy tak to wygląda. Mam wrażenie że w drugą stronę zjawisko nie jest tak powszechne.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 10
@NewEpisode: szybkość rozwoju aplikacji i spójny design działający na wielu urządzeniach jest zwyczajnie bardziej opłacalny, niż dopieszczanie wydajności każdej aplikacji. Optymalizuje się wyłącznie tam, gdzie ma to sens i brakuje zasobów.

Chociaż tak z drugiej strony powiem, że programiści często chcieliby wszystko dopieszczać i optymalizowac, ale team leaderzy mają inne wytyczne ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
miałem kiedyś znajomego który korzystał z Linuxa bez środowiska graficznego xD oszczędzaj ram gdziekolwiek jesteś


@Papieska_kremowka: O to chyba o mnie xD Całkiem wygodnie się tak pracuje
  • Odpowiedz
@NewEpisode:

Kiedyś programiści to byli prawdziwi inżynierowie, z dużą widzą, nerdowskim zacięciem. Dzisiaj bardziej potrzebna jest armia ludzi, którzy potrafią klepać appki w electronie, do tego ogarnia jakieś reacty, nodejsy, reduxy, awsy i resztę najmodniejszych na ten moment technologii, niż ktoś kto ma głębokie umiejętności. Raz na jakiś czas pojawia się rozwiązanie, które pozwala jednym kliknięciem zrobić to, co było czasochłonne jakiś czas temu. I tak wiedza jest jednorazowa, uczysz się
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 24
@NewEpisode: soydevy będą ci wmawiać że użytkowników to nie obchodzi, ale mogę was zapewnić, że użytkownika to obchodzi gdy musi wydać 1000zł na "budżetowy" smartfon który musi mieć absurdalną specyfikację typu 4gb ramu żeby uciągnąć wasz gówniany, bloated software
  • Odpowiedz
miałem kiedyś znajomego który korzystał z Linuxa bez środowiska graficznego xD oszczędzaj ram gdziekolwiek jesteś


@Papieska_kremowka: Bo nieironicznie interfejs graficzny nie jest za bardzo potrzebny do niczego i tu nie chodzi o oszczędzanie ram. Powiedzmy sobie, jeżeli ktoś potrzebuje sobie poklikać w ładne obrazki, bo inaczej nie potrafi obsłużyć komputera, to czy dawanie dostępu do internetu tej osobie jest dobrym pomysłem? Już i tak rola komputera dla wielu ludzi została zredukowana
  • Odpowiedz
Kiedyś programiści to byli prawdziwi inżynierowie, z dużą widzą, nerdowskim zacięciem.


@trtrtrtr: to tak jakbyś porównał szamana do współczesnego lekarza. Ten pierwszy znał się na roślinach, magii i prymitywnej medycynie. Współczesny odpowiednik ma dużo mniej wszechstronną wiedzę przez co może się wydawać, że jest głupi
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 12
Najgorsze to oczywiście jest apple, które z głupiego narzędzia tworzy niemalże obiekt kultu dla biedaków umysłowych


@trtrtrtr: paradoksalnie to jedyna z większych firm które jeszcze przykłada uwagę do tego jak działa ich oprogramowanie oraz oprogramowanie które ma działać na ich urządzeniach
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 8
ale przecież powód jest prosty, wieloplatformowość. Zrobienie oddzielnych apek android, ios i wersji www to potrójne koszty. A gdzie jeszcze na win czy lin.


@oslet: na pc możesz równie dobrze napisać aplikację wieloplatformową w takim C++ na QT i obyć się bez electrona. W dodatku będzie ona wyglądać natywnie na każdym systemie.

No a mobile to już samo w sobie rakowe środowisko skierowane do consoomerów więc sra się tam na wydajność
  • Odpowiedz
to tak jakbyś porównał szamana do współczesnego lekarza. Ten pierwszy znał się na roślinach, magii i prymitywnej medycynie. Współczesny odpowiednik ma dużo mniej wszechstronną wiedzę przez co może się wydawać, że jest głupi


@Saly: Z jednej strony tak, z drugiej strony nie, bo i tak mam świadomość, że duża część tego, czego się uczę to tylko sposób używania danej biblioteki/frameworka/clouda. Nie miałbym problemu z posiadaniem szerokiej wiedzy, jeżeli byłaby to wiedza
  • Odpowiedz
@NewEpisode: Technologia często jest narzucona. Do tego większosć programistów to miernoty, nie wiedzą jak działa komputer i piszą słaby kod. Nawet jak ktoś jest dobry to też pisze słaby kod, bo biznes tak chce, bo dla biznesu liczy się ten mityczny "ficzer". Widać to niestety, chociażby po wyciekach danych bo przecież "HEHE panie deweloper, klient płaci za ficzur, a nie jakieś sekjurity.".

Ja bym nie do końca winił programistów.
  • Odpowiedz