Wpis z mikrobloga

Hej hej to znowu ja:)
Mam w srode rozmowe o staż, powiedzieli ze beda pytania z obiektowki i sql i czesc praktyczna, np opowiedziec co sie dzieje w kodzie etc.
O ile pytania i tak dalej znam tak boje sie czesci praktycznej XD
Ja wiem, ze to staż ale co moge powtorzyc? Sortowanie bąbelkowe? Kolekcje, kompletnie nie wiem co moze byc z praktyki, jakas obiektówka? prosze o pomoc kolegów po fachu:)

#it #programowanie #pracait #staz
  • 24
@LazyInitializationException: Zaznaczyłem, że testów jeszcze nie potrafię, powiedzieli, ze będzie obiektówka i sql bo to staż. Wiec powtarzam OOP, SQL, kolekcje, łapanie wyjątków no ale nie wiem naprawde czego moge sie spodziewac poza tym.. boje sie, ze cos mnie ostro zagnie, z algorytmów to jakies sortowanie moze?
@Radsonowskyy SOLID, OOP, CRUD, Język angielski, skille miękkie, jakieś pytanie z łączona tabelą i inner joinem, sortowania sobie możesz powtórzyć(babelkowe/przez wstawianie), wszystkie kolekcje, override equali, compareTo, tostringów, no i podstawy typu warunki, pętle...
@Radsonowskyy:

No to z Javy dla stażysty moga być np. takie pytania

* Jaka jest różnica między klasą, klasą abstrakcyjną a interfejsem
* Co to polimorfizm, jaka jest różnica między polimorfizmem statycznym a dynamicznym
* kontrakt hashCode i equals
* jak działa hash mapa, linked lista, set, jakie są różnice między kolekcjami i złożoność obliczeniowa dokonywanych na nich operacji
* Jakie są rodzaje wyjątków, czym się różni checked exception od unckecked
@Radsonowskyy: A z tą częścią praktyczną to się nie przejmuj, na to jest ograniczony czas a zadanie często tak jest dobrane żeby się i tak w tym czasie nie wyrobić xD Opowiadaj dokładnie co się dzieje w kodzie, uzasadniaj zmiany które wprowadzasz, jak coś jest niejasne w kodzie to w precyzyjny sposób się dopytuj. Od samego rozwiązania zadania ważniejsze jest to żeby pokazać jak pracujesz, czy rozumiesz kod i czy umiesz
@Radsonowskyy będzie dobrze, do wszystkiego i tak się nie przygotujesz, bardziej będzie grało tu rolę to, co już umiesz. Na rozmowie jak czegoś nie będziesz wiedział, to nie mów z bomby, że nie wiesz, tylko lepiej nawet pokaż, że chcesz to zrobić i poproś ewentualnie o jakąś wskazówkę przy pytaniach praktycznych. Na pewno w jakiś sposób też zaskarbisz sobie wtedy sympatię, bo lepiej jest zawsze pytać, niż poddawać się z miejsca.
Dobra panowie, OOP, wyjątki, kolekcje, SOLID i wzorce projektowe powtórzone. Jeszcze SQL sobie powtórze i lece na żywioł. Najwyzej nie pójdzie. Bede starał sie mowic to co umiem zeby sie rozgadac XD, powtórze jeszcze ten nieszczesny kontrakt hashCode i equals i wsio
@Radsonowskyy:

Jeżeli dla dwóch obiektów equals zwraca true to hashCode musi zwracać taką samą wartość. Natomiast jeżeli hashCode zwraca tę samą wartość to nie znaczy, że equals musi zwrócić true.

Tu chodzi o kolizję hashów. Np. dwa obiekty dały ten sam hash, ale żeby mieć pewność czy są takie same to trzeba skorzystać z equals.

Zobacz sobie jak działa hash mapa, co się dzieje gdy jest kolizja hashy
@Radsonowskyy: hash to jest wynik funkcji #!$%@?ącej. Funkcja #!$%@?ąca jest jednokierunkowa, czyli pakujesz do niej jakieś parametry i w wyniku dostajesz hash, ale z drugiej strony znając hash nie jesteś w stanie dowiedzieć się jakie parametry były do niej wpakowane. Można sobie uprościć, że hash to jest jakaś liczba

Czyli np. masz obiekt klasy Employee z atrybutami firstName=Jan, lastName=Kowalski, salary=5000.00 i metoda hashCode bierze te wartości i wypluwa liczbę.

I jeżeli
@Radsonowskyy: Nie ma co się bać. Ja jak szukałem stażu to się nigdzie na praktyki/staż nie dostałem. Miałem około 2-3 rozmów i koniec końców dostałem umowę o prace. W niektórych firmach na staże mają większe wymagania niż na juniora.