Wpis z mikrobloga

Rosja: Procesory 28 nm do 2030 r. i substytucja importu: szczegóły projektu krajowego w regionie elektronika . Na jego wdrożenie ma wydać 3,19 bln rubli.

Rząd Federacji Rosyjskiej przygotował prezentację wstępnej wersji projektu narodowego w dziedzinie elektroniki, który władze opracowują od początku lutego 2022 roku. Jego wdrożenie planowane jest w czterech obszarach: infrastruktura, popyt, produkt, personel. Publikacja „Kommiersant” zapoznała się z dokumentem i udostępniła szczegóły.

Infrastruktura
W 2022 roku mikroelektronika zostanie wprowadzona do produkcji w Rosji w technologii procesu 90 nm. Jak zauważył Kommersant, czołowi dostawcy opanowali go w 2004 roku.
Do 2030 roku planowane jest wejście do masowej produkcji 28-nanometrowych procesorów. Wiodący producenci chipów rozpoczęli produkcję w tej technologii procesowej w 2010 roku. Apple wyposażył między innymi smartfony iPhone 5S w procesory A7 o topologii 28 nm.
Do końca dekady rząd spodziewa się zwiększenia liczby krajowych centrów projektowych z 70 do 300. Na te cele zostanie przeznaczonych 460 mld rubli do 2030 roku.
Kuratorami kierunku będą wicepremier Jurij Borysow i wiceminister przemysłu i handlu Wasilij Szpak.

Żądanie
W ramach tego kierunku władze planują stymulować zakupy elektroniki produkowanej w Rosji poprzez projekty end-to-end, które gwarantują popyt ze strony czołowych korporacji.
Państwo przeznaczy do 50% kwoty takich kontraktów na dotacje.
Dzięki tym środkom planuje się, że do 2030 r. 30% gospodarstw domowych w Rosji będzie używać głównie rosyjskiej elektroniki. Jednocześnie udział produktów krajowych w rynku zamówień publicznych powinien wzrosnąć do 100%.
Kwota dofinansowania wyniesie 1,28 biliona rubli.
Realizację kierunku nadzorować będą wicepremier Dmitrij Czernyszenko oraz wiceszef Ministerstwa Cyfryzacji Andrey Zarenin.

Produkt
W 2022 r. rząd uruchomi program przeprojektowania zagranicznych rozwiązań i przeniesienia ich produkcji do Federacji Rosyjskiej i Chin, a także program rozwoju elektroniki.
Do 2024 r. rząd spodziewa się zapewnić 100% substytucję importu we wszystkich obszarach.
Do końca dekady planowane jest „ukończenie tworzenia portfolio produktów rosyjskich technologii”.
Na ten kierunek zostanie przeznaczonych 1,14 biliona rubli.
Kuratorami będą Jurij Borysow i Wasilij Szpak.

Personel
Do 2030 roku Rosja planuje stworzyć 400 prototypów elektroniki.
Kierunek zakłada wykonanie dwóch tysięcy prac badawczych w ciągu ośmiu lat.
Rząd spodziewa się zwiększenia konwersji kadrowej absolwentów uczelni z 5% do 35%.
Władze chcą stworzyć co najmniej 1000 zespołów projektowych w oparciu o szkoleniowe centra projektowe.
Ten kierunek będzie wymagał 309 miliardów rubli.
Kuratorami projektu będą Dmitrij Czernyszenko i Wiceminister Edukacji i Nauki Aleksiej Miedwiediew.

Jak projekt był traktowany w sferze IT
Pracownik jednej z czołowych rosyjskich firm informatycznych powiedział, że „większość propozycji odbiega od rzeczywistości”: „Chcą do 2030 roku zwiększyć liczbę centrów projektowych do 300. Każde powinno zatrudniać co najmniej 100 wyspecjalizowanych specjalistów, czyli mówimy o 30-50 tysiącach osób. Biorąc pod uwagę fakt, że cykl kształcenia specjalistycznego specjalisty to co najmniej osiem do dziewięciu lat, te 50 tysięcy osób powinno już wchodzić na uczelnie”.
Dyrektor Basis, Arseniy Brykin, powiedział, że przejście z technologii procesowej 90 do 28 nm w tym okresie jest „niezwykle ambitnym” zadaniem. Według niego za osiem lat będzie można stworzyć produkcję elektroniki w topologii 28 nm tylko wtedy, gdy uzyska się dostęp do niezbędnego sprzętu.
Projekt krajowy został przygotowany na podstawie wyników prac 22 wyspecjalizowanych grup roboczych. Jego ostateczna wersja zostanie przesłana do zatwierdzenia premierowi Michaiłowi Miszustinowi 22 kwietnia. Z prezentacji wynika, że kwota dofinansowania projektu krajowego wyniesie 3,19 biliona rubli. Jednak biuro wicepremiera Dmitrija Czernyszenko stwierdziło, że kwota ta „nie odpowiada rzeczywistości”.

https://www.kommersant. ru/doc/5306920

#ukraina #rosja #wojna
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@niewiempoco: liczyłem na coś gniotsa nie łamiotsa typu procesor 0,5 metra w technologii skajowo bakielitowej


@LMLOGID: 90nm w 2022 roku ....też srogo brzmi :))

Jak ruskie dojdą do 7nm to świat już będzie mieszkał za szafa jak w Interstellar ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
90 nm


@niewiempoco: mam cały czas takiego kompa. Służy jako półka na torbę jak wracam z pracy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A poważnie, wszystkie te kwoty trzeba podzielić przez 2, bo połowa i tak idzie do kieszeni oligarchów. A dla mediów zrobi się ustawkę, jak ostatnio z "fabryką dronów".
  • Odpowiedz