Wpis z mikrobloga

#prawo #mandat #prawojazdy #przepisydrogowe

Dobra, na początek: w razie czego możecie mnie pojechać :P

TL;DR: przyjąłem mandat na 5pkt i 1000, bo niby wykroczenie było, ale z upływem czasu mam wątpliwości, co chcę opisać poniżej.

Wracałem z bardzo daleka. W Polsce, pod Augostowem ciągnąłem się za 2 tirami. Teraz zabudowany, linia ciągła, samochody z naprzeciwka, zakręty. Aż pojawiła się linia przerywana z mojej strony, więc dzida, wyprzedzam, po wyprzedzeniu tempomat, 92 na GPS, jadę dalej, teren zabudowany zwalniam, potem przyspieszam, po 6 km nieoznakowani ściągnęli mnie w gotową zatoczkę: po niezrozumieniu o co chodzi, okazało się, że wyprzedzanie na skrzyżowaniu.

Screen poniżej i w komentarzu.

Ponieważ byłem zmęczony po 15h drogi (zmieniając się z pasażerem), mówię przyjmuję, bo jak już zjeżdżałem wyprzedzając ciągnik tira, to faktycznie zobaczyłem coś takiego, poza tym wyprzedzając zwiększyłem prędkość, aby zrobić to jak najsprawniej. Zwiedzając Google okazało się, że ze 200m wstecz jest znak o skrzyżowaniu ALE TYLKO W PRAWO.

Dlaczego mam wątpliwości: ponieważ na prostym odcinku jest linia przerywana, która zezwalałaby na wyprzedzanie. Dlaczego nie mogła przejść w linię ciągłą na tym odcinku? Gdybym zjechał na lewy pas, zauważyłbym ją. Znaku nie byłem w stanie zauważyć, ponieważ gdy wyprzedzałem, tiry przesłaniały prawą stronę jezdni.

No popełniłem wykroczenie, OK, ale czy słusznie mogę mieć wątpliwości co do oznakowania? Czy w takich przypadkach jest coś do ugrania?
damiano_polishiano - #prawo #mandat #prawojazdy #przepisydrogowe

Dobra, na począte...

źródło: comment_1650013262N4FObmFP9OFAylxdm1BHF6.jpg

Pobierz
  • 14
@Zjem_Ci_nos: @damiano_polishiano: @xaveri1983: @w33d: to miejsce nie spełnia definicji skrzyżowania więc nie można wręczyć mandatu za wyprzedzanie na skrzyżowaniu. Mandat jest za wyprzedzanie na skrzyżowaniu a nie za wyprzedzanie w miejscu oznaczonym znakiem jako skrzyżowanie - to istotna różnica. Sam znak nie czyni nam z jakiegoś miejsca skrzyżowania - droga "boczna" musi spełnić warunki skrzyżowania.
Nie wiem jak załatwia się takie sprawy po przyjęciu mandatu, ale mandat ten
@Zjem_Ci_nos: @xaveri1983: @w33d: @damiano_polishiano: uzupełniam mój poprzedni komentarz:
1) znak ustawiony jest tutaj: 53°40'53.5"N 22°36'44.0"E
2) miejsce opisane przez OPa (ten mostek nad rzeką czy co to tam jest) znajduje się ok 60 metrów dalej i to na pewno nie jest skrzyżowanie - jeśli chcą karać za wyprzedzenie tam to jest to nonsens i mandat niesłuszny
3) jednak 210 metrów od znaku jest takie
@pawelpablito: tak czy inaczej, mandat zapłacony, ponieważ kończąc wyprzedzanie miałem jakąś wątpliwość, nawet jeśli chodzi o zwiększenie prędkości, aby zrobić to sprawnie. Być może słusznie zapłaciłem, ale spróbuję się skontaktować jeszcze, żeby zaspokoić własną ciekawość ( ͡° ͜ʖ ͡°). Jeśli uda mi się uzyskać jakąś wiadomość, to dam znać :P