Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Potrzebuje pomocy jak rozliczyć podatek od kryptowalut.

Sytuacja wygląda tak, że od 2018 wpłacałem co jakiś czas różne kwoty na giełdę i kupowałem krypto, nie zgłaszałem nic do US.
Przez te kilka lat trochę zarobiłem i w 2021 zleciłem wypłatę na konto, ale w 2021 roku było tylko 3 wpłaty na giełdę z mojej strony.
Jak to rozliczyć? Wystarczy, że zapłacę 19% podatku od całej kwoty jaką wypłaciłem w pit 38?

#kryptowaluty #bitcoin #podatki #pit38 #gielda

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #6252e5b32a62265c7546971d
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
  • 6
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: musisz wpisać koszt nabycia tych walut co miałeś i podatek zapłacisz od różnicy. Ewentualnie możesz zapłacić od całosci wypłaty. Niestety nie wiem jak to wygląda w przypadku kontroli, ale jak masz potwierdzenia wpłat to możesz wybrać pierwszą opcję.
Zawsze można też powiedzieć, że wykopałeś jakieś BTC 10 lat temu żeby nadogrliwy urzędnik nie uznał, że to są nieokreślone przychody (od których podatek jest znacznie wyższy), ale wtedy naturalnie koszt
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Ogólnie w krypto lepiej to rozliczać jeśli kiedyś chcesz grzecznie i zgodnie z prawem wypłacić pieniądze. Zakup krypto staje się koszem w chwili jego wystąpienia (dla stonków staje się dopiero w momencie zbycia). Tak więc mógłbyś pomniejszyć podstawę opodatkowania o sumę wpłat na przestrzeni lat - jeśli miałbyś to udokumentowane. Jeśli nie to 19% od całości wypłaty.
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Pierwsza sprawa jest taka, że wypłata z giełdy nie jest zdarzeniem podatkowym, a więc nie jest istotne ile wpłaciłeś i wypłaciłeś z giełdy, ale jakie operacje na tej giełdzie zrobiłeś.
Każda zamiana złotówek (lub innych fiatów) do krypto i odwrotnie generuje koszt lub przychód. Sumę tych kosztów i przychodów sumujesz w ramach roku podatkowego i w przypadku uzyskania dochodu, tj. przychodu większego od kosztów, odprowadza się od tego 19%
  • Odpowiedz