Wpis z mikrobloga

Mircy, czy ktoś z Was realizował kiedyś oświetlenie podszafkowe w kuchni?

Mam blat o długości 3,6 metra. W chwili obecnej wiszą tam szeregowo 2 świetlówki TL-13W o mocy 740 lm każda i światła jest na styk. Ponieważ antyczne obudowy świetlówek się sypią, postanowiłem wykorzystać tę sytuację do modernizacji oświetlenia.

Z tego co widzę to idealna byłaby więc dla mnie taśma 2835/60, ponieważ emituje ona - wg deklaracji importera czy tam producenta - nawet 900 lumenów na metr. Miałbym więc sporą nadwyżkę.

Zdecydowałem się wstępnie na taką o napięciu 24V bo podobno charakteryzuje się ona niższymi temperaturami, a tym samym dłuższą trwałością.
Władowałbym ją w profil aluminiowy, przykręcił czy tam przykleił pod blatem, dobrał klosz i zasilacz, no i jazda.

Teraz rzucam pytania:
1. Czy moja koncepcja ma w ogóle sens jakikolwiek?
2. Czy faktycznie jest sens brać 24V zamiast popularnej 12V?
3. Co ile metrów taka taśma ma linię cięcia?
4. Klosz mleczny czy przezroczysty? Chciałbym mieć ładnie rozproszone światło, ale podobno te mleczne strasznie je tłumią.
5. Czy deklarowane 900 lm na takiej taśmie 2835/60 jest faktycznie osiągalne?
6. Czy jest coś, co pominąłem lub o czym powinienem wiedzieć?

Thank you from the mountain behind answers ( ͡º ͜ʖ͡º)

#remontujzwykopem #led #oswietlenie #budujzwykopem #elektryka #nocnazmiana
  • 7
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@krzaczor93: 1. Jak najbardziej
2. IMO 24V ma sens jedynie jak chcesz bardzo długie odcinki na jednym zasilaczu robić
3. Co 5cm ( ͡ ͜ʖ ͡)
4. Ja mam mleczne i jest ładnie rozproszone, no ale różnica w jasności w porównaniu z "gołymi" ledami jest. Ciężko bez zobaczenia na własne oczy, kto wie czy 2835/120 nie byłaby lepsza itd
5. Producent wiadomo pomiary z górki,
  • Odpowiedz
@krzaczor93: Paski można ciąć co 5 cm. Przy kupnie warto zwrócić uwagę czy diody są zalane w tworzywie, bo ono z czasem lubi zżółknąć i jeśli jest możliwość to obniżyć nieco nap. zasilania np. Na 11.3V z 12V. Róznica w jasności niewielka, a wydłuży żywotność paska.
  • Odpowiedz
@krzaczor93:
2. Dla tej samej mocy, przy wyższym napięciu w przewodach (i ścieżkach taśmy LED) płynie niższy prąd. Jeśli nie masz już zasilacza, których chcesz wykorzystać, nie widzę sensu kupowania ledów 12V
4. Bez mlecznego będziesz widział pojedyncze ledy (nawet jako odbicia na blacie). Przy gęstości 144 led/m można się zastanawiać. Na rozproszenie światła będzie miała również wpływ głębokość profilu aluminiowego (im głębszy, tym mniej widoczne będą pojedyncze ledy).

Jakbyś chciał poczytać, sporo wiedzy znajdziesz
  • Odpowiedz
@Piramidowy: Dzięki, przeczytam!
Znasz jakichś sprawdzonych producentów takich taśm w PL? Mam wrażenie, że 99% ofert - nawet jak taśmy faktycznie są produkowane w Polsce - to klepanka z tych samych, chińskich komponentów i nie różnią się one niczym poza ceną.
  • Odpowiedz
@krzaczor93: Niestety nie. Sam zamawiam w Chinach, bo tak jak napisałeś, u nas w sklepach ceny często z kosmosu, a na Allegro to samo albo i jeszcze gorsze niż w Chinach.
Jak chce Ci się czekać, to mogę podrzucić na priv gdzie zamawiałem i jakościowo było ok.
  • Odpowiedz
  • 1
@krzaczor93
Ma sens
bierz 24V niższy prąd na diodzie a więc dłuższą żywotność.
Najczęściej 5cm ale są też 2,5
Mleczny a diody około 120 LED na metr żeby uzyskać ciągła linie światła ( nie bierz takich ultra płytkich profili bo będzie widać punkty )
  • Odpowiedz