Wpis z mikrobloga

Potrzebuję małego wprowadzenia w kwestii kryptowalut, pomyślałem żeby co miesiąc wrzucić trochę w BTC i ewentualnie inne krypto, póki nie ogarniam tematu, myślę o małych kwotach tak od 500 do 2000 zł miesięcznie, ale jestem w temacie totalnie zielony, więc może ktoś mógłby odpowiedzieć na kilka pytań? :)

Gdzie kupujecie krypto? Czytałem o Binance, czytałem pozytywne opinie, że to największa giełda na świecie, ale skoro największa, to stać ich też na to, żeby sobie te pozytywne opinie kupić ( ͡° ͜ʖ ͡°). Czytam, że krypto można też kupić na Revolucie czy Nuri, jest pewnie jeszcze masa innych takich, więc co wybrać?

Gdzie trzymacie krypto? Na giełdach czy w portfelach? Na Binance ponoć przesyłanie BTC jest kosztowne, czytałem że mają wysokie opłaty transakcyjne, chociaż wcześniej wydawało mi się, że to zależy od sieci i te opłaty nie powinny się różnić pomiędzy giełdami, więc trzymacie tam, czy korzystacie z innych giełd?

Kupujecie za PLN, EUR czy USD?

Docelowo chcę inwestować w krypto długoterminowo, póki nie ogarniam małymi kwotami, na których mógłbym ogarnąć temat przez praktykę.

#kryptowaluty
  • 22
  • Odpowiedz
@voot: potrzebujesz konto walutowe w swoim banku. Złotówki wymieniaj na cinkciarz.pl lub walutomat i wracaj z €/$ na swoje konto walutowe.
Polecam ftx.com wypłaty btc raz na 24h mają za darmo. Kup sobie trezora i najlepiej blachę z numeratorami "cryptosteel" z allegro za 100 zł do zapisania seeda.

Jak chcesz szybko kupować to ładuj te złotówki na rewoluta kartą, zamieniaj na € i przelewem sepa instant na coinbase pro i wypłata
  • Odpowiedz
@voot: jak chcesz kupować i trzymać long term to żaden revolut jak zjeb na górze Ci poleca. Kupować możesz na na wspomnianym binance, co 2/3 miechy możesz wypłacać na swój prywatny zewnętrzny portfel, prowizje za transakcję nie będą wtedy tak boleć. Bezpieczniej jest trzymać coiny na zewnętrznym portfelu(np. trustwallet), niż na giełdzie. A najbezpieczniej jest na tzw zimnym portfelu, czyli portfel sprzętowy, np ledger. Jak chcesz ładować po 2k miesięcznie to
  • Odpowiedz
@voot: z revoluta nie da się wypłacić btc to tak jak byś trzymał swoje oszczędności u kogoś. Mówi się że nie twoje klucze to nie twoje krypto. Jeśli wygenerujesz sobie seed jakimś dobrym portfelem to masz pewność że tylko ty masz klucze. Seed to pień drzewa. Adresy i klucze do nich to gałęzie. Wszystkie twoje bitcoiny trzymasz na seed. Naprawdę trzeba zadbać o seed żeby spać spokojnie. To tak jak byś
  • Odpowiedz
@voot: wybór portfeli sprzętowych *dobrych jest duży. https://walletscrutiny.com/?verdict=all&platform=hardware#tableofwallets
BitBox02 lub trezor one prosto od producenta i blacha z allegro za 100 zł to już tak na lata. Ty tak naprawdę nie potrzebujesz portfela sprzętowego. Mógłbyś skorzystać z Bitcoin Wallet na PC lub Mycelium wallet na androida. Na początek wystarczy. Gdyby telefon padł to zawsze seedem na drugim telefonie odzyskasz dostęp do tych twoich bitcoinów. Nawet na innym portfelu wpisując seed.
  • Odpowiedz
@Espance: z tego co wiem to na trust wallet możesz sobie sam ustawić opłatę za transakcję. Należy spojrzeć tutaj https://mempool.space/pl/
na teraz to

Wysoki priorytet
9 sat/vB
0,55 USD
no to ustawiasz na 10 i powinno przejść w następnym bloku od 1 do 50 minut czekania.

Nie korzystałbym na twoim miejscu z electrum https://walletscrutiny.com/android/org.electrum.electrum
Ja korzystam z electrum ale nie przechowuje na nim kluczy. Podłącza pod niego trezora i korzystam zamiast
  • Odpowiedz
@plaisant: To gdzie najlepiej przelac btc z trust walleta? Bo wczesniej pisales komus o Bitcoin Wallet na pc, Mycellium na androidzie, kiedys wlasnie tez pisales o Electrum. Jaki bedzie wedlug ciebie najlepszy internetowy porftel? Nie chce na razie wydawac na trezora kasy
  • Odpowiedz