Wpis z mikrobloga

Mam znajomego dość starszego, ale gra na gitarach ponad 30 lat i ma super słuch.
Dla niego większość gitar jak nie wszystkie nie stroją. Mówi, że stroją do 5 góra 7 progu, rzadko do 9, a 12 to już jednorożec chociaż miał takie w ręku, ale takie gitary są bezcenne bo nikt takich nie sprzedaje.

Ostatnio pokazywał mi i sluchalem różnicy w strojeniu w jego gitarze (klasycznej) i mojej jedynie co zauważyłem (po długim mieleniu, porównywaniu dzięków) że dźwięk gdy "stroi" jest bardziej zwarty, a gdy nie stroi coś a'la rozlazły.
Jemu to przeszkadzam jakby koty się darły za oknem, a ja to słyszę tylko tak jak napisałem wyżej.
Gdy sprawdza strojenie to naciska np. 5 próg na 3 strunie i 6 próg na 2 strunie i tak sprawdza strojenie w górę i w dół progów.

Czy ktoś z was spotkał się z czymś takim? Np. super słuchem.
Chodzi o to ze 3 i 2 struna wchodzą w mały rezonans?
Podobno jak 3 i 2 struna stroi to cała gitara w miarę ładnie stroi.
Fakt nie ma perfekcyjnie strojach gitar a intonacja to mały kompromis...

#gitara #gitaraelektryczna #gitaraakustyczna #gitaraklasyczna #instrumenty #pytaniedoeksperta #pytanie
  • 6
@Timer_555: Ależ męczysz ten temat... Zapisz się do jego newslettera: https://www.shutupandplay.ca/

Wysyła wtedy na maila krótki filmik jak inaczej stroić gitarę (zaczynając od D4), w sposób rozwiązujący problem ze struną h2 + wyrównujący trochę strój na całej podstrunnicy.

Van Halen też kompensował strój h2.

W każdym razie, ta różnica może być dla ciebie niedostrzegalna, jeśli nie masz dobrego słuchu.
@Kokos: @GrayBlacksmith:
trochę pitolenie, trochę prawda. Przesiadłem się po wielu latach grania na skrzypcach/altówce na gitarę i na początku to było strasznie wkurzające, a nie jestem starym dziadem () . Na instrumentach bez progów można (a raczej trzeba było) na bieżąco korygować. Tutaj siłą rzeczy się nie da i trzeba się przyzwyczaić ¯\_(ツ)_/¯

@Timer_555:
na to czy gitara stroi czy nie wpływa milion czynników. Pominę
To na co nie masz wpływu to to, że gitara jest strojona w stroju naturalnym, a nie równomiernie temperowanym (jak np. fortepian).


@beethoven: Gitara jest strojona w stroju równomiernie temperowanym, tak jak fortepian, idealnie "proste" progi, dzielą każdą oktawę na 12 części.
To te gitary z krzywymi progami mają na celu osiągnięcie naturalnego stroju, zapewniając czystość każdego interwału