Wpis z mikrobloga

Studiuję #informatyka no i szukam powoli węższego zakresu w którym chciałbym się specjalizować.
Do teraz uczyłem się głównie sieci: teoria, Mikrotik, Cisco, Juniper. Będę wkrótce zdawał CCNA i Juniper JNCIA-Junos.

Od jakiegoś czasu jednak chodzi mi po głowie żeby zająć się programowaniem #embedded
W wymaganiach często jest znajomość TCP/IP. Czy ktoś z branży mógłby mi powiedzieć na ile jest to związane faktycznie z sieciami, i czy znajomość sieci na poziomie CCNA i wyższym będzie w ogóle jakimś atutem w tym obszarze?
Z elektroniki i mikrokontrolerów jestem zielony, ogarniam jedynie zwykłe C (nie embedded), więc nauki pewnie miałbym dużo.

#elektronika #pracait #siecikomputerowe
  • 5
  • Odpowiedz
@przegrywam_przez_miasto: embedded here. tcp/ip potrzebne do customowych protokołów, musisz mniej wiecej wiedziec co na jakiej warstwie się dzieje, musisz tez rozróżniać tcp i udp, broadcast, multicast. ccna zbytnio się nie przydaje (tez mam).
  • Odpowiedz
@przegrywam_przez_miasto: musisz znać jakiś stos sieciowy typu lwip czy cyclone tcp i rozumieć co się w nim dzieje (mówię z perspektywy osoby piszącej projekty pod army M3 i M4). Z samych sieci to niewiele, tak jak wyżej pisali TCP/UDP, jakieś broadcasty, mutlicasty, dobrze znać jakieś protokoły typu icmp/igmp, usługi np udns, http, ntp (tutaj nie mówię o tym, żeby wiedzieć jak czegoś użyć, tylko rozumieć co dzieje się na poziomie
  • Odpowiedz