Wpis z mikrobloga

Cześć,
czy możliwe jest w jakikolwiek sposób zainstalowanie obrazu karty SD z RPi 3B+ na małym PC'cie? Lub czy istnieje sposób na przekopiowanie ustawień systemowych w taki sposób aby to działało na nowej maszynie?
Ze względu na częste umieranie karty SD w mojej malince chcę przenieść swój mały lab na coś stabilniejszego lecz nie uśmiecha mi się dłubać przy tym bliżej nieokreśloną ilość czasu przy odtwarzaniu środowiska.
#rpi #raspberrypi #diy #informatyka #iot
  • 5
@RocketMann112: a jeżeli chodzi o twoje zapytanie, to im szybciej poznasz, czym są kontenery Dockera lub rozwiązania typu Ansible, tym lepiej dla ciebie, bo łatwiej to potem przenosić.

W każdym razie, jeżeli masz persistent storage na karcie SD (bazę danych) na #iot, to jest to słaby pomysł - lepiej wtedy już załączyć sobie jakiegoś HDD na USB i uruchomić bazę danych ze ścieżką volumenu na tym dysku.

Jeżeli znowu jednak
czy możliwe jest w jakikolwiek sposób zainstalowanie obrazu karty SD z RPi 3B+ na małym PC'cie?


@RocketMann112: tylko przez maszynę wirtualną, któ©a zemuluje arm np qemu.

Lub czy istnieje sposób na przekopiowanie ustawień systemowych w taki sposób aby to działało na nowej maszynie?


@RocketMann112: Przynajmniej kilka: zrobienie sobie obrazu karty sd, kopia zapasowa plików konfiguracyjnych np całego /etc/ /boot/config.txt /home/ (i co jeszcze potrzebujesz). Ogólnie wszystko co zazwyczaj robi się