Wpis z mikrobloga

Cześć, czy taki zestaw antenek nada się do dongla sdr? Czy nie bawić się w takie coś i iść w pełnoprawna antenę na dachu? Interesuje mnie wszystko coś można usłyszeć. Tylko czy są takie uniwersalne anteny dachowe? Doradźcie coś nowicjuszowi.

https://allegro.pl/oferta/anteny-zestaw-uchwyty-do-odbiornika-sdr-rtl-sdr-9267707515

#sdr
#nasluch

Archeologista - Cześć, czy taki zestaw antenek nada się do dongla sdr? Czy nie bawić ...

źródło: comment_1648629944VgXZATyloYqzOVvtO98Aam.jpg

Pobierz
  • 14
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@Archeologista: to jest wprost zestaw sprzedawany z RTL sdr blog v3. Jest spoko na początek. Dach zawsze lepszy, ale do wyższych częstotliwości to przecież mało co potrzeba. Takie 1090 lotnicze posłuchasz spokojnie na tej mniejszej antenie z zestawu i to jeszcze prawie całkiem złożonej (bodaj 7cm z każdej strony).
@Archeologista: Mam niebieski (MSI-SDR) jak i srebrny (RTL-SDR). Niebieski dużo lepiej sprawuje się na paśmie fal KF (3-30 Mhz) a srebrny trochę lepiej na UKF (radio FM, 2m, lotnicze, 70 cm). Niebieski sam w sobie jest podróbką SDRPlay.

Co do anten, to jeśli chcesz słuchać na KF to polecam Ci antenę pętlową MLA-30+. A jeśli bardziej UKF a nie chcesz robić samemu ani nie płacić paru stów to jeden koleś robi
@Archeologista: Ale czego chcesz słuchać? HF, UHF? bo nie ma rozwiązań idealnych, do nasłuchu szerokopasmowego może jakieś discone (ja na pierwszą antenę kupiłem RADIORA SD-1300 DISCONE), pomimo że zakres jest od 25MHz to można wyłapać mocniejsze sygnały na HF.
@archubuntu: Tak, to jakiś tuner DVB-T aktualnie z kablowym dipolem własnej konstrukcji. Dopiero zaczynam poznawać ten temat i nie mam jeszcze sprecyzowanych preferencji co do pasm. Chciałbym słyszeć jak najwiecej żeby było w czym wybierać i z czasem może pójść w jakimś konkretnym kierunku. Czyli taki zestaw jak rtl-sdr (srebrny) plus antena z Allegro będzie z tego co rozumiem dość dużym przeskokiem technologicznym względem obecnego sprzętu. Dzięki za wyjaśnienie :)
Archeologista - @archubuntu: Tak, to jakiś tuner DVB-T aktualnie z kablowym dipolem w...

źródło: comment_1648634430ahXZiz4E0xTeNpOnjjhuTP.jpg

Pobierz