Wpis z mikrobloga

1121 + 1 = 1122

Tytuł: Problem trzech ciał
Autor: Cixin Liu
Gatunek: fantasy, science fiction
Ocena: ★★★★★★★
ISBN: 9788381881548
Tłumacz: Andrzej Jankowski
Wydawnictwo: Rebis
Liczba stron: 456
Dla mnie była to książka z gatunku tych "ryjących banię", a przynajmniej przez pierwsze trzydzieści-czterdzieści procent książki. Poruszone są w niej trzy wątki: rewolucja kulturalna w Chinach, czasy obecne oraz wydarzenia w bazie wojskowej Czerwony Brzeg. Wszystkie trzy wątki łączy postać Ye Wenjie, astrofizyczki, której ojciec został zamordowany przez czerwonogwardzistów, a którą obecne władze umieszczają w bazie Czerwony Brzeg z racji na jej wykształcenie i umiejętności. Mogłabym napisać więcej na temat fabuły ale mi osobiście podobało się to, że przed przeczytaniem nie wiedziałam o książce nic poza tym jaki ma tytuł. Moim zdaniem opis, który jest chociażby na lubimyczytac.pl zabiera nam dużo radości z dowiedzenia się o czym ta książka w końcu jest.

Tak jak napisałam wcześniej na początku nie wiedziałam w sumie o co chodzi. Całość wydawała mi się bardzo chaotyczna i chociaż wiedziałam, że wszystko to musi się ze sobą jakoś łączyć to nie widziałam tych połączeń. Do tego miałam wrażenie, że wszystko jest bardzo chaotyczne i doszłam do wniosku, że albo ten chaos ma jakiś sens, który będzie mi znany dopiero po przeczytaniu całej książki albo będzie to prostu pozycja, która mi się nie podoba. Na szczęście na końcu autor wyjaśnił o co w tym wszystkim chodzi i wtedy pojawił się u mnie efekt WOW bo książka i historia jest na prawdę bardzo fajna i ciekawa.

Autora warto docenić za to, że starał się wyjaśnić dość zawiłe teorie fizyczne w sposób przyswajalny nawet dla laika. Nie trzeba więc aż tak wytężać mózgu i co chwilę sprawdzać w sieci o czym on tam zaś napisał. To co jest potrzebne do zrozumienia fabuły jest dobrze opisane i ukazane w prostych przykładach.

Na koniec jedna uwaga ze spojlerem:


Podsumowując: solidne sci-fi, godne uwagi i przeczytania. Warto przebrnąć przez pierwszą połowę dla zakończenia.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #fantasybookmeter #sciencefictionbookmeter
Owieczka997 - 1121 + 1 = 1122

Tytuł: Problem trzech ciał
Autor: Cixin Liu
Gatunek: f...

źródło: comment_1648479598pHUwtgtTBnbXPJYc5X0lDG.jpg

Pobierz
  • 8
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★ (7.1 / 10) (12 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-04-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: fantasy, science fiction, horror
Liczba stron książki: 456
Gatunek książki: powieść

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2022-03-14 - Użytkownik civi88 ocenił na: ★★ (2.0 / 10) - Wpis »
2\. 2022-02-19 - Użytkownik
zabiera nam dużo radości z dowiedzenia się o czym ta książka w końcu jest.


@Owieczka997: Zgoda, to co jest w opisie jest twistem w połowie książki i to jest chamstwo reklamować tym książkę. To jakby Podziemny Krąg reklamować wiadomo czym.

No i imo tłumaczenie nie poradziło sobie z książką, często miałem wrażenie, że czytam ulotkę domestosa mimo, iż fabuła i pomysł były świetne.
@Owieczka997: o tłumaczeniu napisano już wcześniej - język książki jest poprawny, ale jakiś taki nienaturalny, sztywny, co zapewne wynika z tłumaczenia z tłumaczenia, gdzie mogą ginąć niuanse i niektóre znaczenia. Gdyby to tłumaczono z chińskiego może brzmiałoby to bardziej naturalnie i tam gdzie nie można pewnych rzeczy oddać dałoby radę wyjaśnić to i owo przypisem. Mimo to tłumacz zrobił przyzwoitą robotę.
Pomysł na fabułę fajny i dobrze wykonany, książka mi się