Wpis z mikrobloga

Słuchajcie mirki z rolnictwo. Jak to jest w sumie z obornikiem? Załóżmy że daje 40t co roku od kilkunastu lat i mam gleby lekkie czyli wykorzystanie obornika w pierwszym roku wynosi 70% a w drugim 30%. Czyli np taka kukurydza wykorzystuje 100% z obornika czy uwzględnia się tam przelicznik nawozowy?

#rolnictwo
  • 8
  • Odpowiedz
@Rolnikt: to zależy jaki obornik, np: słomiasty bydlęcy, działa 4 lata najwięcej w pierwszym roku ale są wartości bliżej 1/4.
Jeśli stosujesz co roku obornik to możliwe że nie jest on wykorzystany ponieważ ziemia ma ograniczoną pojemność i co nie da rady przyjąć i tak ulatuje do atmosfery albo jest wypłukane.
  • Odpowiedz
@Rolnikt: to możesz przyjąć dwa lata, w przypadku pomiotu kurzego to większość w rok idzie ale tu trzeba badać glebę by nie ładować na darmo.
Uważam że 40 ton to zbyt dużo, efektywność obornika spada powyżej 30 ton na ha. Może lepiej zagęścić substancje i kompostować ?
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@lukaschels: ale to co ja mam z tym robić? Sprzedawać? Kiedyś wymieniałem za słomę ale słaby to był deal tym bardziej przy dzisiejszych cenach. Daje 5-6 rozrzutników 8t/ha i akurat mi wystarcza na wszystko poza łąkami. Na łąki walić?
  • Odpowiedz
@Rolnikt: Możesz też kompostować, możesz załadować na rozrzutnik i zrzucić na kupę za pomocą adapteru, obornik się natleni ruszy fermentacja, zmniejszy swoją objętość a zwiększy ilość NPK, (straty azotu na poziomie 20-30%, ale dostajesz jego większą koncentracj )
Dokładasz paliwo i czas ale masz lepszy obornik
Ale wysokość pryzmy conajmniej 2,5 metra, przykrywasz folią lub słomą i czeka do jesieni
  • Odpowiedz