Wpis z mikrobloga

Witam. Miałem zamiar kupić miejsce postojowe zewnętrzne na terenie mojego osiedla, które składa się z dwóch "etapów". Dzisiaj znalazł się sąsiad, który chce swoje miejsce sprzedać, ale niestety mieszka na innym etapie i zgodnie z zapiskami dewelopera nie może dojść do sytuacji, że miejsce postojowe danego etapu będzie należeć do mieszkańca innego etapu, ponieważ i tak jest wpisane do KW obecnego właściciela. Usłyszałem natomiast o małej furtce w postaci sporządzenia od nowa u notariusza aktu własności mieszkania oraz aktu własności miejsca postojowego, które wtedy będzie można z oddzielną Księgą Wieczystą sprzedać. Czy jest to rozwiązanie opłacalne? Ja bym chętnie pokrył koszt wyrobienia takich oddzielnych ksiąg, ale nie chciałbym sytuacji, gdy koszt tego wynosiłby równowartość miejsca na parkingu :(

#mieszkanie #notariusz #nieruchomosci
  • 3
  • Odpowiedz
@Preluda najlepiej idź na rozmowę do notariusza. Ten na pewno powie Ci czy coś jest możliwe czy nie. W dużym skrócie jeżeli miejsce postojowe jest przypisane do danego mieszkania to da się to zmienić, ale tylko wtedy kiedy inne mieszkanie jest na tej samej nieruchomości wspólnej. Jeżeli na innej to jest to zwyczajnie niemożliwe. Tak czy inaczej najwięcej wie się po zapoznaniu się z podstawami nabycia i treścią ksiąg wieczystych.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Preluda: Myślę że notariusz ktory współpracuje z deweloperem i prowadzi ta inwestycję szczegółowo to wyjaśni. Domyślam się że owe miejsce postojowe jest rozwiązane umowa o podział do używania nieruchomości wspólnej (quoad usum). Z każdym mieszkaniem nierozerwalnie związany jest udział w nieruchomości wspólnej i nie może stanowić osobnego obrotu. Skoro twoje mieszkanie i mieszkanie sąsiada mają odrębne nieruchomości wspólne to nie możesz "związać" miejsca postojowego z twoim mieszkaniem. Może kwestia jakiegoś najmu
  • Odpowiedz
@rejentJanochaJan: dziękuję bardzo za wyjaśnienia, rozumiem :) Niestety najem odpada, wolałbym mieć już takie miejsce na własność, a wszystkie zostały wykupione przez mieszkańców, którzy brali tu mieszkania zaraz jak powstawało osiedle. Cóż, pozostało znaleźć kogoś z miejscem na sprzedaż z mojego etapu :)
  • Odpowiedz