Wpis z mikrobloga

Mirki przychodzę z pytaniem drogowym, jechałam do skrzyżowania ze światłami z zamiarem skrętu w lewo, więc zajęłam lewą krawędzi jezdni bo droga zaczynała się dwupasmowa niestety zdarzenie miało miejsce przed wyrysowaniem pasów na jezdni, dodam że w tym miejscu droga miała 6 m szerokości, obok była droga wyjazdowa jedno kierunkowa. Dojeżdżając do owej drogi samochód z mojej prawej strony się we mnie wbił, uszkodzenia u mnie to tylko kierunek prawy i zderzak a u niego cały bok. Po całej akcji przyjechała policja, nawet nie drogówka a prewencyjna i dowaliła mi mandat za wyprzedzanie i spowodowanie kolizji. Zrobiłam najgłupsza rzecz bo przez naciski matki i ojca podpisałam, z prawnikiem działam o odwołanie ale chciałam żeby ktoś rzucił okiem postronnym dzięki
#policja #kiciochpyta #drogi
źródło: comment_1647597840usXBewMQDfWjAQUPudD0I7.jpg
  • 53
@Sylwia2137:
IMHO jego wina, bo zmieniał pas. Pasy nie muszą być wyznaczone. Ale uwaga, są tu rozbieżności interpretacyjne i czasem jest uznawane, że przy niewyznaczonych pasach pierwszeństwo ma ten z prawej (co wg mnie jest głupie).
@Sylwia2137:

przez naciski matki i ojca podpisałam

Znaczy jechałaś swoim pasem, ktoś w Ciebie wbił zmieniając swój pas a rodzice twierdzą, że to Twoja wina.
Oni byli z Tobą wtedy?
Z tego co wiem, podpisanie mandatu kończy sprawę. Wzięłaś na siebie winę kolesia, który zmieniał pas.
@Sylwia2137: przykra sprawa generalnie, ale jak liczysz na jakieś procesy z analizami nagrań, powoływaniem biegłych etc to się niestety zawiedziesz. Dostaniesz pewnie jakiś kwit nakazowy z wirtualnego sądu z kaflem albo dwoma do dopłaty za zawracanie dupy. Niestety.
@Sylwia2137: istotne jest czy on się wbił, czyli zmienił kierunek jazdy i czy jest to do udowodnienia. Jeśli nie, to on jechał prawidłowo, czyli najbliżej prawej krawędzi, nie ma tam jeszcze możliwości jechać koło siebie.
@Sylwia2137: "droga zaczynała się dwupasmowa" - to znaczy że w momencie "wyprzedzania" był tylko jeden pas?
Wyprzedzanie - bo tak stwierdziła policja - miało miejsce? Jak to się stało że druki uczestnik kolizji znalazł się tam gdzie się znalazł? Jechał przed Tobą przed kolizją?
@Sylwia2137:

możesz się odwołać do sądu jeżeli przesłanki wskazują że został wypisany niesłusznie

Od mandatu, którego się nie podpisało (który np. dostałaś pocztą).
Podpisując mandat potwierdzasz na miejscu, że wszystko co jest w nim wypisane, jest zgodne z prawdą.

Jest kilka szczególnych przypadków, kiedy można odwołać się od podpisanego mandatu ale one Ciebie nie dotyczą.
@Sylwia2137: Zakładam taką interpretacje policji: Honda jedzie prawidłowo, prawą krawędzią jezdni z jednym pasem ruchu (nie ważne że szerokim). Przed skrzyżowaniem planuje ustawić się na lewym pasie i robi to w momencie gdy 2 pasy się faktycznie zaczynają.
Rada rodziców była, niestety dla Ciebie, słuszna. Nic tu nie ugrasz. Oszczędź sobie nerwów.
@Sylwia2137: prawnik, prawnikiem, ale zdobądź najpierw opinię jakiegoś rzeczoznawcy sądowego co do sprawy, prawnik nawet do sądu ostatecznego będzie ciągnął kasę. Sądy opierają się na opiniach biegłych, i dotrzymuj terminów, po terminie nie ma sprawy.
@Sylwia2137: ja bym nie był taki pewny, że nic nie ugrasz. Z Twojego opisu wynika, że kierowca Hondy wymusił na Tobie pierwszeństwo. Jeżeli rzeczywiście tak było i masz to jak udowodnić to może uda się coś ugrać i naprawa nie pójdzie z Twojego OC tylko jego, ale i tak powinnaś według mnie dostać mandat. Tylko inny. Za nie trzymanie się prawej krawędzi jezdni.

Co nie zmienia faktu, że jeżeli Twój opis
@siekieromotyka:

Zakładam taką interpretacje policji: Honda jedzie prawidłowo, prawą krawędzią jezdni z jednym pasem ruchu (nie ważne że szerokim). Przed skrzyżowaniem planuje ustawić się na lewym pasie i robi to w momencie gdy 2 pasy się faktycznie zaczynają.

Nie wprowadzaj w błąd. Pasy nie muszą być namalowane.

pas ruchu - każdy z podłużnych pasów jezdni wystarczający do ruchu jednego rzędu pojazdów wielośladowych, oznaczony lub nieoznaczony znakami drogowymi;
Ustawa o Ruchu Drogowym,