Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Hej mirki. Zna się ktoś na światłowodach? Mam doprowadzony do jednego miejsca w domu światłowód FTTH. Za jakiś czas chciałbym go przenieść w inne miejsce, do szafy multimedialnej. Zanim szafa powstanie chce przygotować infrastrukturę i położyć nowy światłowód.
I teraz pytanie jest takie: czy są różne niekompatybilne rodzaje światłowodów? Czy niezależnie od tego jaki położę to jak wezmę technika że spawarka to mi to zespawa, a sam ONT będzie mógł przenieść?
A jeśli są różne to jak zidentyfikować typ światłowodu? Oglądałem sam kabel i nie widziałem na nim żadnych oznaczeń...

#informatyka #siecikomputerowe #swiatlowody #technologia #pytanie #pytaniedoeksperta #kiciochpyta #elektronika
  • 12
@marrbacca: na 99% do cudzego włókna nic nie dospawają a ONT to świętość i użyszkodnik sam nic nie dotyka. Na moje przygotuj wszystkie dukty pod położenie, wołaj technika i niech sam ciągnie. Pogadaj otwarcie z ISP i zobacz co powiedzą.
@keton22: tak na pewno nie zrobię, bo mam ze 100-150 metrów tego światłowodu do położenia. Samemu mogę nie zlecać spawania i spróbować dogadać się z kimś od strony isp, ale położyć na pewno chcę we własnym zakresie.

@rawilson: Beczka i przedłużenie bez spawania może być ciekawą opcją, ale tak jak pisałem wyżej muszę przedłużyć światłowód o 100-150 metrów. Czyli patchcordy odpadają.
Tak - mam zieloną wtyczkę. Co to oznacza? Czy
@Jarek_P: Wiem wiem, że nie założę sam. Pytanie, czy jak już ktoś kompetentny założy, to czy się w tej beczce światłowody nie pogryzą :D.
I znowu przewód z zarobionymi wtyczkami odpada, bo najpierw te 100 metrów światłowodu musi się znaleźć w mikrorurce ;)
@marrbacca: nie, jeśli beczka będzie odpowiedniego typu (SC/APC, w skrócie: zielona) i złącza także, to wszystko będzie grać.
Jeśli kładziesz mikrorurkę, to po prostu ją połóż i zostaw pustą, ISP sobie w nią zaciągnie co trzeba, nie powinno być też problemu dogadać się z technikiem, jeśli jest potrzebny jakiś dodatkowy spaw po drodze. Ktoś wyżej sugerował, by po prostu zadzwonić do ISP przed robotą i spytać, czy lepiej jeśli położysz mikrorurkę,
@Jarek_P: wolałbym położyć samemu ile się da, bo kolejne włókna tego samego kabla też chciałbym wykorzystać już prywatnie (połączenie dwóch domów), a przy dogadywaniu się z ISP i tłumaczenie, że chcę więcej włókien i żeby mi je zostawili puste to kolejne komplikacje.
Do tego mam dziwną sytuację w domu, bo Orange jest ISP, ale infrastruktura jest od Nexery. I z jednym i z drugim kontakty techniczne są bardzo mocno utrudnione, więc
@marrbacca: a to jeśli tak, to inna sprawa. Musisz mieć tą mikrorurkę? Nie możesz położyć samego kabla? Bo to by wiele uprościło. Po prostu zamówiłbyś gotowy kabel z już zaspawanymi pigtailami, przeciągnął i na koniec ułożył pigtaile w kasetce. Na zdjęciu przykładowa, ale tego jest pierdylion odmian, od takich montowanych na ścianę, po montowane w rackach 10 czy 19".

Oczywiście, jeśli dogadasz się z technikiem, to najlepiej jeśli taką instalację zrobi
Pobierz
źródło: comment_16475081942wEEhbx0N3VLb3GjwvAeW5.jpg
@Jarek_P: Niestety przeciągnięcie gotowego kabla będzie bardzo mocno utrudnione nawet bez mikrorurki - ciasne przestrzenie, sporo przeszkód - bałbym się że go uszkodzę.
Ale pomysł kasetki bardzo mi się podoba - jak już będzie kabel to poproszę technika żeby zarobił pigtaile i wsadził do kasetki. Wtedy przewód od ISP po prostu wsadzam w nowe gniazdo, a samo ont podłączam z drugiej strony.
I nie dość, że z ISP nie muszę się
Ale pomysł kasetki bardzo mi się podoba -


@marrbacca: najlepiej sobie powieś typowego racka takiej wielkości, by pomieścił wszystko co trzeba, bo ONT od ISP, jakiś switch do domowych urządzeń, może jakiś NAS, rejestrator od monitoringu - to wszystko trochę miejsca finalnie zajmuje i warto od początku to przewidzieć. W tym momencie kasetka światłowodowa dobrze, jeśli jest w wydaniu rackowym. Pamiętaj tylko o tym, że taki rack jest metalowy i umieszczanie
Pobierz
źródło: comment_16475102243CMbv2wS8qQC7wOPtQz0If.jpg