Wpis z mikrobloga

chcę prowadzić taki sam biznes jak wielkie korporacje


@troglodyta_erudyta: Tylko że w momencie osiągnięcia odpowiedniej skali to właśnie te korporacje jak google, fb, nestle czy apple nagle są atakowane właśnie za swój rzekomy socjalizm czy nawet komunizm, bo jeśli są wystarczająco duże i mocne, to mogą wznieść się ponad naiwnie pojmowany wolny rynek z jego konkurencją, równymi szansami, egalitaryzmem.
@SynGilgamesza: Pozycja korporacji jest często subsydiowany przez państwo.
Amazon rozwijał się mocno dzięki kontraktom rządowym, do tego nie raz dostają preferencyjne traktowania w zamian za to że dają "pracę".
Apple i M$ pozycje mają również dzięki temu że ich produkty trafiają do szkół/uniwerków, a ludzie jak już się przyzwyczają nie lubią zmian.
Tani pieniądz, ułatwiający wykupienie konkurencji.
Absurdalnie długie patenty, przyznawane na rzeczy które w ogóle nie powinny być opatentowane.
Itd.
@AutismoHarbinger: No to ja przecież wiem, że to się da wyjaśnić, że nie kosmici przylecieli i ustanowili rządy korporacji. Nie wydaje mi się za to, żeby wygodne zwalenie winy na szkoły i uniwersytety oraz kontrakty rządowe tłumaczyły silną pozycję korporacji, bo są przecież koroporacje, np. taki facebook, których produkty nie są kupowane przez rządy. Chodzi mi o zauważenie, że "niewidzialna ręka rynku" czasem sama doprowadza do tego, że rynek przestaje być
@swiadomy_anakolut:
Facebook jest jaki jest między innymi dzięki tanim pieniądzom, i możliwości kupienia What's App, Instagram itd.
Facebook bez tego by już dawno dogorywał jako boomerska strona.

Korporacje i rządy mogą się panoszyć głównie dzięki temu że oddolne inicjatywy są niskie.
I tu nie ma znaczenia jak to chcesz nazwać. Tylko w kapitalizmie dużo łatwiej jest komuś przedstawić alternatywę dla Facebooka, a ludziom którzy się nie zgadzają z tym co
Facebook jest jaki jest między innymi dzięki tanim pieniądzom


@AutismoHarbinger: A to fb ma dostęp do jakichś innym banków niż reszta? MS nie jest potęgą z powodu tanich pieniędzy, tylko przez wsparcie rządowe, ale już fb który nie ma wsparcia rządowego nagle zbudował potęgę na tanim pieniądzu? A może świetny pomysł, dobre wykonanie, sprawny marketing i praktyki monopolistyczne jakoś na to też wpłynęły?

No i korporacje nie są w rękach grubych
@CheSlaw: Naprawdę ktoś ci zabrania firmę otworzyć? Czy płaczesz o to że są marki które osiągnęły sukces i mają silną pozycję na rynku? Jak byś to rozwiązał?


nam nijak to rozwiązywać, za to Amerykanie są odpowiedzialni za dopłacanie do monopoli żeby mogły wyzyskiwać ludzi i korzystać z nierynkowych praktyk.
a kto powiedział, że wolny rynek = równe szanse i egalitaryzm?


@troglodyta_erudyta: No wychodzi na to, że ja tak zasugerowałem. I tak dalej uważam. Nie ma chyba żadnej kanonicznej definicji, która by mówiła co to jest, ale w znanym mi obiegowym znaczeniu wolny rynek to dobrowolność zawierania transakcji i brak regulacji. Idealny wolny rynek nie istnieje, no bo to jest idea, ale jak na tym rynku konkurują ze sobą podmioty, które