Wpis z mikrobloga

Cześć. Robię sobie automatykę domową na malinie, a w zasadzie używam jej jako modułu dla wejść.
Potrzebuję podpiąć do niej wszystkie kontaktrony z okien jakie będą, więc odległości między maliną, a czujnikiem będą spore.
Pytanie laika. Czy mogę z maliny wyprowadzić gdzieś sobie 0 na listwę w szafie sterowniczej, a następnie podpinać jeden przewód z kontaktora bezpośrednio do wejścia maliny a drugie do tego wspólnego "0'? W ten sposób zamknięcie obwodu przez kontaktron będzie mi odpalało stan wysoki na wejściu - wiem, że dla wielu tutaj to oczywiste, ale głośno myślę ;)

Czy też muszę mieć jakieś pośrednie rozwiązanie, np moduł przekaźników które będą odpalane od styku kontaktronu, a one same będą podawać sygnał na malinę - chociaż to trochę wygląda jak over-engineering...

Nie robiłem tego nigdy nie mikrokontrolerze. W sterownika PLC można normalnie podłączać wszystko bezpośrednio do wejść, ale szczerze mówiąc nie wiem jak to zrobić "po bożemu" na uC.
Nie chce go upalić ;)

#automatyka #inteligentnydom #raspberrypi
  • 26
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@else_if: izolacja przekaźnikami to norma w przemyśle. W tym module masz dodatkowo optoizolację od strony sterowania, bo elektronika cyfrowa nie bardzo lubi się z cewkami i dlatego jest element pośredni. Ale tak czy inaczej do twojego zastosowania powinno być ok, tylko stosuj kable grubsze niż skrętka, bo moduł ma cewki 5V, a przy cienkich kablach niewiele z tego napięcia zostanie
@else_if: @Xargo1: @ShortyLookMean:
Zaraz, moment, Panowie. Ja chyba czegoś nie rozumiem.
OP chcę podłączać kilka kontraktorów- czemu koniecznie przez optoizolację? Przecież tam wystarczy rezystor do ograniczenia prądu. Do zwykłego przycisku też dajecie optoizolację? Ma też drugie źródło zasilania brać do drugiego obwódu? Bo jak 5V i tak z maliny to jaka to ochrona?
No ale ok niech by nawet była to po cholerę tam pakować drogi zestaw przekaźników które
@To_ja_moze_pozamiatam a kto napisał, że nie wystarczy? W domu, przy niewielkich odległościach i owszem, wystarczy, ale to OP chce założyć przekaźniki i zadał pytanie czy na nich też są radę. Jak ma miejsce na taki moduł to nie widzę przeciwskazań.
Aa i nie na 230V - kontaktrony mogą tego nie przeżyć. Tutaj tylko napięcie bezpieczne, ja osobiście bym szukał czegoś na 12V, ale na 5V powinno też śmigać
@Xargo1: Ale co miałoby być na 230? Przekaźniki są na 5V. I to jest właśnie rzecz która mnie martwi. Wszystkie konatkrony są normalnie zamknięte czyli cały czas miałbym napięcie na cewkach przekaźników... W ciągu roku to całkiem wyraźne zużycie prądu na powiedzmy 40 przekaźnikach których cewka zawsze będzie odpalona..(rysunek poglądowy dodałem)

@To_ja_moze_pozamiatam: W jaki sposób zrobić taki układ z tranoptorem? Kupić scalaka przylutować do płytki? Czy są jakieś dedykowane moduły/rozwiązania
Pobierz elseif - @Xargo1: Ale co miałoby być na 230? Przekaźniki są na 5V. I to jest właśnie ...
źródło: comment_1647508417NETgC6V7HckibDHm9fWkyg.jpg
@To_ja_moze_pozamiatam to jest zestaw przekaźników sterowanych z poziomu 5V - i tyle będzie po stronie kontaktronów. Te twoje 230V to maksymalne napięcie wynikające z odstępu styków nie powodujące ich wypalenia przy odłączaniu urządzenia pod obciążeniem - i ze świecą szukać przekaźników, które będą miały ten parametr mniejszy.
Z szacunkiem, ale nie wiedząc takich rzeczy śmiem twierdzić że nie masz pojęcia o czym mówisz.
@Xargo1: Ale czemu ty mi wmawiasz że ja tego nie wiem. Ja to dokładnie rozumiem. Jakie wypalenie- czemu coś wkładasz w moje usta! Napisałem WYRAŹNIE, że to zdziała ale popatrz na cenę! Mówię o 230V w tym sensie, że to podbija ich cenę. To jest przestrzelenie. Możesz poszukać takich co i 1000V można przepuścić i wydać 10x tyle ale po co? Ja mówię o transoptorach jeśli w ogóle robić izolację.

@
Pobierz Tojamozepozamiatam - @Xargo1: Ale czemu ty mi wmawiasz że ja tego nie wiem. Ja to dok...
źródło: comment_1647508904lHDuwc8AAugcGNFxYMBZ62.jpg
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@else_if: ten moduł ma swoje zasilanie, możesz więc spokojnie zanegować wejście i wysterować przekaźnikiem przy braku zasilania na kontaktronie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@else_if: popularny i owszem - w dedykowanych urządzeniach masz wbudowaną optoizolację, w przemyśle przekaźniki, a majsterkowicze składają sobie coś sami według własnego widzimisię. Poszukaj jeszcze konwertera stanów logicznych z optoizolacją - to będzie to, czego szukasz, ale raczej nie będzie taniej, bo 63 zł za moduł 16 kanałów to dobra cena
@Xargo1: Dzięki, poszukam!

@To_ja_moze_pozamiatam: @Xargo1: Tymczasem naskrobałem na szybko taki schemat, tak to będzie wyglądać?
Moje pytanie, jak dobrać R1? biorąc pod uwagę że te odcinki między kontaktronem, a transoptorem będą całkiem spore. Zastanawiam się też jak duży zasilacz 12V wziać na powiedzmy 20 takich czujników kontaktronów.
Są jakieś wzory jak to mniej więcej wyliczyć?

Drugie pytanie, czy dobrze narysowałem podłącznie do maliny? "0" będzie podawane jak transoptor się
Pobierz elseif - @Xargo1: Dzięki, poszukam!

@Tojamozepozamiatam: @Xargo1: Tymczasem naskro...
źródło: comment_1647513814c61f6Hf8ZJwPstbtV00KKd.jpg
@else_if: Transoptor odwrotnie. Prąd ma płynąć tak jak strzałki pokazują po obu stronach. W ogólnym przypadku rezostory z prawa Ohma dobierasz tak by ograniczyć prąd do dopuszczalnych wartości. Poczytaj o rezystorach pull up na Forbocie chociażby (chociaż nie wiem czy malina nie ma wewnętrznych).