Wpis z mikrobloga

Wykopki moja sytuacja wygląda tak. Mieszkanie 64 mkw za 400k, czego 300k mam w kredycie #gdansk stopy idą w górę więc nie powiem ze mnie to nie interesuje.
Moje zarobki netto to 7-15k w zależności od miesiąca (niestety zawód powiązany z energetyka i handlem i wiem że w IT zarabiają kilka razy tyle :( )
Teoretycznie w 5 lat jestem w stanie zamknąć kredyt zakładając odkładanie 5k średnio miesięcznie (stałe koszty nie licząc różowej na poziomie 4,5-5k)
Mam opcje przejścia z kredytem na stały procent w chwili obecnej jest to 6,4%
Czy robić to? Może będzie tak że wibor nagle znów #!$%@? w dół?
#nieruchomosci
  • 17
via Wykop Mobilny (Android)
  • 18
@little_muffin:

Jedynym sposobem walki z inflacja jest podwyzszanie stop


Edukacja ekonomiczna w tym kraju leży... Podnoszenie stóp procentowych jest jednym z wielu mechanizmów i w obecnej sytuacji przynosi raczej mizerny rezultat. Przede wszystkim należy zmniejszyć podaż pustego pieniądza, który jest tłoczony na rynek w postaci socjalu. Ponadto NBP ma do dyspozycji operacje otwartego rynku i regulowanie zasad luzowania ilościowego.

Nie dajcie sobie wmówić, że podnoszenie stóp to remedium bo tak PiS
najczęściej 10-12, mam znajomych którzy (wg ich deklaracji) robią 3x tyle


@4recki: Normalnie na UOP 40 godzin w tygodniu u polskiego pracodawcy, i do tego robiący IT a nie jakieś zarządzanie w dużej firmie? Ciekawe. Ale wiadomo, zdarza się, tylko na początku napisałeś tak jak by większość w IT tyle zarabiała a nie pojedyncze przypadki, a teraz piszesz, że jednak "najczęściej 10-12".
Edukacja ekonomiczna w tym kraju leży... Podnoszenie stóp procentowych jest jednym z wielu mechanizmów i w obecnej sytuacji przynosi raczej mizerny rezultat. Przede wszystkim należy zmniejszyć podaż pustego pieniądza, który jest tłoczony na rynek w postaci socjalu. Ponadto NBP ma do dyspozycji operacje otwartego rynku i regulowanie zasad luzowania ilościowego.


@FuriousJanush: podnoszenie stóp przynosi rezultat w okresie minimum kilku miesięcy a nie kilku dni.

Nie dajcie sobie wmówić, że podnoszenie stóp
@4recki: Nie na tyle wysokie żeby czuć się komfortowo? Skoro byłbyś w stanie połowę pensji przeznaczyć na spłacanie ewentualnego kredytu i to nie jest komfortowa sytuacja, to ciekawi mnie jak musisz definiować komfort...
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@little_muffin: jeśli tego nie zrobi to inflacja nie spadnie, choćby i stopa procentowa była 25%. Tym bardziej, że biznes jedzie na lewarze i koszt kredytu będzie dalej przerzucał na klientów. To jest decyzja trudna z perspektywy PR i pewnie będą z tym zwlekać ile tylko się da co tym bardziej pogarsza sytuację.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@SzitpostForReal: w obecnej sytuacji trzeba działać na wielu płaszczyznach, a nie tylko stopami procentowymi. Trzeba znacząco zmniejszyć podaż pieniądza, a nie tylko podnosić koszt kredytu (tym bardziej, że wiele biznesów leci na lewarze i będą dalej przerzucać te koszty na klientów)

Tu nie ma już wyjścia z miękkim lądowaniem, czeka nas wzrost bezrobocia i pewnie stagflacja zanim to się unormuje. 6 lat temu eksperci mówili, że zapowiadane przez PiS rozdawnictwo się