Wpis z mikrobloga

Próbuję zrozumieć jak wyliczany jest WIBOR 3M. Poczytałem trochę i mi się to nie spina.

Wczoraj stopa referencyjna została ustalona na 3,50%. Rozumiem więc, że WIBORY dzienne (WIBOR ON i WIBOR TN), ustalane codziennie w procesie "głosowania" przez banki będą miały teraz wartości >= 3,5%.

Stawka WIBOR 3M obliczany jest jako średnia arytmetyczna z 30 (31) dziennych stawek WIBOR 3M z miesiąca poprzedzającego okres jego obowiązywania. Stopa referencyjna WIBOR 3M ustalana na okresy 3-miesięczne, odpowiadające kwartałom.

(źródło: https://www.bs.limanowa.pl/stopy-procentowe-wibor-wibid)

Jakaś rekurencja 3M liczone jest jako średnia z 3M.

Może źle rozumiem i chodzi o stawki dzienne, czyli WIBOR ON albo TN, to wtedy średnia arytmetyczna w okresie wzrostów nigdy nie powinna być wyższa niża niż WIBOR dzienny, a tak nie jest.

Mógłby ktoś przedstawić jak wyliczany jest WIBOR 3M i dlaczego jest wyższy niż WIBOR ON i TN?

#finanse #wibor
qmar - Próbuję zrozumieć jak wyliczany jest WIBOR 3M. Poczytałem trochę i mi się to n...

źródło: comment_16469019840NjOVnQ2zLZE0sF0cVOxbD.jpg

Pobierz
  • 11
WIBOR to wysokość oprocentowania kredytu między bankami (na papierze). To logiczne, że dłuższy okres pożyczkowania jest droższy niż krótszy. Co nie zmienia faktu, że WIBOR należy zaorać.


@follow_me: masz rację, ma to sens. Z jakiegoś powody byłem przekonany, że to średnia z dziennych WIBORów, a nie transakcji między bankami
@marcpol podkreśl konkretne słowo w mojej wypowiedzi które jest nieprawda? Wibor nie powstaje w oparciu o realne transakcje - tak czy nie? Czy ja napisalem gdzieś o poziomie wiboru?