Wpis z mikrobloga

Assay - struktura sprzedażowa

Model działania Aasay jest w zasadzie nieznany, możemy tylko częściowo opisywać jego niektóre obszary. Może doczekamy się momentu, gdy przedstawiciel Assay Management , albo ktoś obeznany w temacie przekaże tę magiczną wiedzę. Póki co jesteśmy skazani tylko na fragmenty. Układamy to niczym układankę. Dziś zapraszam do zapoznania się z Capital Resources Department (dalej CRD).

Według pozyskanych informacji działalność polega po prostu na wydzwanianiu do zwykłych ludzi, do których kontakt został pozyskany od sprzedawców baz kontaktów (lub ew. z KRS) i nakłanianie ich do inwestycji z Assay Management poprzez pożyczkę zabezpieczoną wekslem. Tak niewiele, a tak wiele znaczy dla firmy, posłuchajcie.

Powiem Wam, że to nie jest jakiś mini-dział. To jest trzon. Przyjrzałem się sprawie i wychodzi tak: Według danych na stronie Assay w zarządzie znajdują się cztery osoby, a pozostałych pracowników jest 35, z czego 7 osób pracuje w CRD, czyli 20%. Jednak jeszcze w sierpniu na stronie internetowej widniało 11 osób, to by dało 28%.
Jeśli natomiast sprawdzimy dane dostępne na portalu Linkedin, to okaże się, że w dziale CRD pracuje dodatkowo przynajmniej 18 osób. Sumując oba źródła daje to nawet 25 pracowników. Wg portalu Linkedin w grupie Assay pracuje 59 osób, po odliczeniu zarządu i doradcy pozostają 54 osoby. 25/54 to ok. 46% wszystkich pracowników. Oczywiście możliwe jest, że dane na portalu Linkedin nie są aktualne. W każdym razie taki duży udział (między 20% a 46%) jednego działu w strukturze firmy oznacza, że jest to po prostu dział bardzo istotny, może kluczowy. Fundusz, który miał "aktywnie rozwijać polskie stary-up'y", być może nawet prawie połową swojej siły roboczej ściąga pożyczki. No pięknie...

Okazuje się jednak, że ten dział jest wciąż za mały, otóż Assay Management jeszcze szuka kolejnych pracowników:
https://assay.pl/kariera/

Firma poszukuje wyłącznie do działu CRD: managera oraz Asystenta Doradcy Klienta. Jakich kompetencji szuka Assay Management u potencjalnych nowych pracowników CRD? Oto one dla managera:
"Wymagania:
Minimum trzyletnie doświadczenie w pracy z potencjalnymi inwestorami (warunek konieczny)
Umiejętność samodzielnego przeprowadzania spotkań biznesowych (warunek konieczny)

Mile widziane:
Silna motywacja, samodyscyplina i zaangażowanie w wykonywaną pracę
Łatwość nawiązywania kontaktów i utrzymywania relacji
Umiejętność szybkiego uczenia się i chęć dalszego rozwoju zawodowego
Nienaganna dykcja i prezencja
Dyspozycyjność
Działanie z energią i entuzjazmem"

Jak widać nie potrzeba żadnych kompetencji twardych. Nie są potrzebne: wykształcenie, języki, certyfikaty, obsługa komputera, wiedza ekonomiczna lub finansowa. Chodzi tu wyłącznie o umiejętności sprzedażowe. I faktycznie, jeśli przejrzeć historię zatrudnienia pracowników CRD, to widać prawie wyłącznie stanowiska sprzedażowe. Zachęcam, przejrzyjcie sobie profile pracowników CRD na Linkedin:
https://www.linkedin.com/company/assaygroup/people/

A oto obowiązki, które czekają na przyszłych pracowników:
"Do Twoich głównych zadań będzie należało nawiązanie oraz utrzymywanie relacji z inwestorami. Praca odbywa się na tzw. . Szukamy wyłącznie osób, które mają doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania od inwestorów indywidualnych. Zarówno z inwestorami jak i pracownikami interesuje nas wyłącznie długoterminowa współpraca. Jeżeli chcesz współtworzyć razem z nami innowacyjne spółki a przy okazji budować portfel zadowolonych inwestorów to nasza oferta skierowana jest właśnie do Ciebie. Prowadzisz rozmowy wyłącznie z osobami, które przeszły wstępną weryfikację i są potencjalnie zainteresowane ofertą."

Jak widać jedynym obowiązkiem pracowników CRD jest nakłanianie klientów do przekazania funduszowi swoich
oszczędności.
A to ciężka praca... I tę czynność ma wykonywać od 20% do 46% wszystkich pracowników firmy. Można tylko zastanawiać się, jako kosztowna jest ta część przedsiębiorstwa... A może jak jednak zyskowna?
Warto nadmienić, że w przypadku normalnych VC środki do inwestycji są ustalone na początku działalności funduszu (tzw. pula), później mogą być ew. powiększane, ale chyba niespotykana jest tak duża struktura wewnętrzna do ciągłego, metodycznego pozyskiwania kapitału, funkcjonująca trochę tak, jak w banku jest przyjmowanie depozytów.

Bardzo istotnym elementem jest ustalenie, jak wynagradzani są pracownicy CRD. Poniżej link do oferty pracy (screen w załączeniu):
https://www.facebook.com/groups/318156744879208/permalink/5372581126103386/
A w niej widzimy, że osoby bez wykształcenia i doświadczenia mają możliwość otrzymywania "atrakcyjnego wynagrodzenia" składającego się z: podstawy, prowizji i bonusów. Jest to więc konstrukcja typowo nastawiona na motywowanie pracowników do sprzedaży, bowiem otrzymują premie i bonusy za ściągnięte pożyczki. Mam nadzieję, że pracownicy nie są nastawieni wyłącznie na maksymalizację wyniku, bez oglądania się na profil klienta i jego poziom akceptowanego ryzyka oraz wiedzy finansowej. To nie byłby "najwyższy standard działania", o którym Assay Management trąbi w przekazach medialnych.

Wniosek:
Wydaje mi się, że w Assay nie jest wcale funduszem inwestycyjnym w normalnym tego słowa znaczeniu. Assay jest organizacją sprzedażową, jest fabryką pozyskującą środki pieniężne od zwykłych ludzi. Kwestią bardzo istotną jest oczywiście druga strona medalu, czyli co się z tymi środkami dzieje. Wyniki spółek z portfela Assay ASI, a także wynik samego Assay ASI, zostały przedstawione w tym wpisie:
https://www.wykop.pl/wpis/63719511/ok-zrobilem-to-zajelo-mi-to-troche-i-byla-to-zmudn/

Mówiąc w skrócie: dane za rok 2020 (świeższe nie są dostępne) wskazują, że ani Assay ASI nie przynosi zysków, ani firmy z portfela Assay ASI nie są zyskowne. Z czego mają zatem być opłacani ciężko pracujący pracownicy CRD? To pytanie pozostawię otwarte...

Na koniec bonus, do tej pory Assay Management operował prawdopodobnie tylko w rejonie warszawskim. Jednak ostatnie ogłoszenie wskazuje, że działalność ma się poszerzyć o oddział we Wrocławiu:
https://www.linkedin.com/jobs/view/2941072516/?refId=LhvEcsN6t%2BvrveS1AkiNwA%3D%3D&trk=d_flagship3_company
Czyli idziemy na wyższy poziom. Jeżeli w Warszawie zebrali kilkadziesiąt milionów (a może 100?), to razem z innymi miastami będziemy celować w setki milionów złotych. Robi się grubo.

#assay
#finanse
#gielda
#inwestycje

virgola - Assay - struktura sprzedażowa

Model działania Aasay jest w zasadzie niez...

źródło: comment_1646848806Xf8H5hwXgGol1haOIqUcTB.jpg

Pobierz
  • 11
@virgola: Wisienka na torcie: niektórzy pracownicy Assay Management mają w swoich cv pracę w Aforti. Zachęcam do sprawdzenia w necie opinii na jej temat.

To co, kto się skusi na pracę w Assay?
Wiadomo. Dlatego napisałem, że to "fabryka".
Poza tym działy doradcze są tak słabe, że nie potrafią przeprowadzić oferty publicznej spółki z portfela:
https://www.parkiet.com/firmy/art20034911-knf-zakazala-emisji-akcji-elimen-group
Więc CRD to chyba jedyny dział, który działa.

Assay mówił, że jest główny sposób na wyjście z inwestycji to odsprzedaż i IPO:
https://www.parkiet.com/firmy/art20034911-knf-zakazala-emisji-akcji-elimen-group

Czekam na pierwsze. Nic nie znalazłem na temat wyjść z zyskiem. Ale słyszałem o 2 stratach.