Wpis z mikrobloga

Hej

Planuje kupić dom na rynku pierwotnym, ale sprzedający zamiast umowy przedwstępnej kupna nieruchomości dał mi do podpisania cytuje: "PRZEDWSTĘPNA UMOWA SPRZEDAŻY DZIAŁKI Z ROZPOCZĘTĄ BUDOWĄ"

Czy to normalne? Czy tak się robi ?

W skrócie:
* mam opłacić sam kierownika budowy który jest tam od początku
* lista prac do wykonania to jakieś 0,5 strony jedynie (de facto lista co kupuje)
* muszę sam zakończyć budowę i zgłosić do urzędu
* Dom jest już wybudowany, została do zrobienia elewacja, wylewki i kanalizacja

Nie wiem, czy przesadzam, czy cos tutaj jest nie tak?

Konsultuje umowę ze znajomym prawnikiem, który bardzo się czepia tej umowy.
Nie ukrywam ze bardzo zależy mi na tej konkretnej nieruchomości wiec chciałbym usłyszeć wasze doświadczenia :)

(Cena normalna rynkowa, nic zaniżone)

Pozdrawiam :)

#dom #mieszkanie #budowa #nieruchomosci
  • 13
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@yabreeuk: facet chce żebyś nie ciągał gonpo sądach jak się okaże że są jakieś wady.

Pytanie czy kierownik budowy ma OC i na jaką kwotę.
Ja bym kupił karnister wódki i wypił z kierownikiem budowy żeby sie dowiedzieć co tam jest spieprzone.
@yabreeuk jak dla mnie to śmierdzi problemami na kilometr skoro dom stoi to jak masz potwierdzać że coś było robione, z datą wstecz. A kto potem ma ci dać gwarancję na ten wybudowany już dom? Podejrzewam że coś może być spaprane i może dom nie przejdzie odbioru i nie otrzyma pozwolenia na użytkowanie?
To jest lokalny "deweloper". Kupił działki i buduje 2 domy po 200m2 oraz jakieś 10 szeregówek. Z tego co mówił koleś z agencji nieruchomości wygląda na to ze właściciel nie jest deweloperem i probuje ominąć ustawę deweloperską. Koleś z agencji mówi ze to normalne i ciągle tak sprzedaja - a to nie małe miasto - katowice. Trochę dziwne.

Do prawnika pójdę na pewno, może nawet 2 - jedynie nie wiem na ile
@yabreeuk: Gość obchodzi ustawę deweloperska - tylko tyle i aż tyle. Im dalej zaawansowana budowa tym ryzyko masz mniejsze, ze upadnie zanim Ci wyda i przeniesie własność itp - ale musisz to sam określić sobie.
@ToeToe: obawiam się, czy nie będę miał problemów np. z zakończeniem budowy. Czy nie okaże się ze np jest niezgodne z projektem a w tedy kary finansowe albo nawet rozbiórka.

Wielkie dzięki wszystkim za odpowiedz :) Przynajmniej mam potwierdzenie ze to nie jest cos normalnego i powszechnie stosowanego :)

Dzięki!!
"PRZEDWSTĘPNA UMOWA SPRZEDAŻY DZIAŁKI Z ROZPOCZĘTĄ BUDOWĄ"

Czy to normalne? Czy tak się robi ?


@yabreeuk: Jest to stosowane przez małe firmy budowlane, które sprzedają nieruchomości w stanie surowym, taka transakcja stanowi podwyższone ryzyko, można go częściowo uniknąć dokładnie weryfikując stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Wielokrotnie moi klienci podpisywali takie umowy, kojarzę tylko jedną sytuację w której wystąpił problem - ścianka kolankowa była wykonana niezgodnie z projektem.
@marcpol
Dom, o którym mowa jest wykończony we wstanie deweloperskim. Ściany, okna, elewacja, dach, ogrzewanie, wylewki, tynki oraz przyłącza gazu, kanalizacji i pradu-wszystko zrobione. Czy to cos zmienia?
wszystko zrobione.


@yabreeuk: W takim wypadku niech sprzedający formalnie zakończy budowę, odda nieruchomość do użytkowania, a Ty kupisz działkę zabudowaną domem jednorodzinnym.