Wpis z mikrobloga

926 + 1 = 927

Tytuł: Szczelina
Autor: Jozef Karika
Gatunek: horror
Ocena: ★★★★★★★
ISBN: 9788366013117
Tłumacz: Joanna Betlej
Wydawnictwo: Stara Szkoła
Forma książki: e-book
Bardzo wiarygodnie napisany, psychologiczny horror, na który czekałem - bo fanem gatunku byłem, ale od dawna nic mnie nie porwało.
Najbardziej w popkulturze straszą mnie figle z psychiki bohaterów. Kiedy np. Bohater nie potrafi powiedzieć, gdzie jest w danym momencie, mimo iż mieszka tam całe życie; lub kiedy czas i przestrzeń stają się plastyczne, a my nie potrafimy jasno odpowiedzieć, czy to bohater ma rację, czy tych drzwi faktycznie nie było poprzednio w tym miejscu.
Takich wątków i zabiegów jest mnóstwo, a Karika wykorzystał kilka z tych, które idealnie wpasowują się w opowieść jaką przedstawia.
Książka dodatkowo jest sformułowana w stylu wywiadu z jego czytelnikiem, co przełamuje czwartą ścianę, i na bardzo wiele faktów z niej dostajemy przypisy. Realizm zostaje podkręcany bardzo długo, co mi bardzo odpowiadało, ale nie każdemu musi - w końcu 3/4 książki ktoś mógłby uznać, że "nic się nie dzieje". Do tej otoczki racjonalności zakradają się absurdy, których pełne stężenie zaaplikowane zostało w ostatnim rozdziale w Trybeczu. I tam autor błyszczy najbardziej, przedstawiając mi pełną grozy wizję tego, czego ja osobiście - najbardziej się boję.
Polecam audiobooka. 7.5/10

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #horror #bookchallenge #horrorbookmeter
FormalinK - 926 + 1 = 927

Tytuł: Szczelina
Autor: Jozef Karika
Gatunek: horror
Ocena...

źródło: comment_16467192983aA9tW9FjNPO3czxrEUEsv.jpg

Pobierz
  • 11
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★ (7.0 / 10) (9 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-04-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: kryminał, sensacja i thriller
Liczba stron książki: 283
Gatunek książki: powieść

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2022-02-17 - Użytkownik mentari ocenił na: ★★★★★★★★★ (9.0 / 10) - Wpis »
2\. 2021-12-18 - Użytkownik George_Stark ocenił na: ★★★★
@FormalinK świetna książka! Muszę przyznać że Józef Karika to było dla mnie mega odkrycie. Zaraz po "szczelinie" przeczytałem "ciemność", a teraz kończę "wiatr".

W ogóle widzę, że Karika w każdej książce robi fikołki z ludzką psychiką i to na wiele sposobów.

Co do wrażenia tych "3/4 nic się nie dzieje" to się zgodzę ale to przy czytaniu najbardziej je czułem, jak przerzuciłem się na audiobooka to już to wrażenie zniknęło, a ja
@ZlodziejBilonownic: Horror (łac. horror - strach), fantastyka grozy – odmiana fantastyki polegająca na budowaniu świata przedstawionego na wzór rzeczywistości i praw nią rządzących po to, aby wprowadzić w jego obręb zjawiska kwestionujące te prawa i niedające się wytłumaczyć bez odwoływania się do zjawisk nadprzyrodzonych.

Szczelina wrecz definicyjna ( ͡° ͜ʖ ͡°)