Wpis z mikrobloga

Reuters podaje że już ponad 1mln Ukraińców przybyło do Polski od wybuchu wojny. W samą niedzielę ponad 140 tysięcy.

Z jednej strony cieszę się i jestem pod wrażeniem jak nasze służby dają radę, ilu wolontariuszy pomaga i generalnie to jest wszystko zajebiste że przy takiej skali nic nie padło i wszyscy działamy prężnie by pomóc.

A po chwili do mnie dociera że to jest ponad milion ludzi którzy stracili dach nad głową, są głodni, a cały dobytek życia mieści się w walizce, czy w plecaku... chce się normalnie płakać nad ogromem tej tragedii..

A total of around 1.067 million Ukrainians have fled to Poland since the Russian invasion on 24 February

source

#wojna #ukraina #polska
  • 23
@Kargaroth: nic nie padło bo po przekroczeniu granicy uciekając przed wojną, ci ludzie nie mają żadnych oczekiwań poza dachem nad głową i ciepłym posiłkiem. Trzeba zacząć wdrażać rozwiązania na szczeblu unijnym bo zaraz skończą się mieszkania wolontariuszy, a za tydzień, dwa tygodnie pojawia się pytania: "no dobra, co teraz"?
@kobiaszu: mogą zostać i u nas, nawet większość.. Ukraińcy świetnie się integrują z nami, posyłają dzieci do polskich szkół. Podobna kultura, tradycje.. pytanie po prostu czy mamy miejsce dla wszystkich. Pytanie ilu uchodźców wróci po wojnie na Ukrainę odbudowywać kraj. Zobaczymy..
@Kargaroth: Najpierw uciekli ci którzy myślą zapobiegawczo, mają krewnych w innych krajach, znają języki, mają auta i jakieś środki na koncie. Początek był na szczęście prosty, ale będzie tylko gorzej bo ruszą starsze osoby, biedni, znający tylko ukraiński, którzy uciekli gdy zobaczyli jak wygląda rosyjska inwazja i zniszczenia, albo uciekają już z terenów wojennych gdzie im rozwaliło dom i groziła śmierć. Dopiero zaczyna być ciężko.
@Deska_o0: mam bardzo podobne doświadczenia z Ukraińcami. Często to bardzo honorowi ludzie którym godność nie pozwala wyciągać rękę po nie swoje pieniądze. Oni są nauczeni #!$%@? na siebie, a nie leżenia dupą do góry bo 500+ spływa i pomoc z mopsu spływa i zasiłek alimentacyjny spływa, itd.. Ukrainy nie stać na taki #!$%@? socjal i tam ludzie są zwyczajnie zaradni i pracowici.
@Kargaroth: przyleci zaraz wykopek który spotkał jakiegoś debila z ukrainy i stwierdzi że wszyscy tacy są, szkoda że ludzie już zapomnieli co się działo w okolicach 2004 jak nasze patusy wyjechały za pieniędzmi, sam byłem w tym rzucie i wstyd mi było
@Deska_o0: zakrzywione zwierciadło na rzeczywistość i to działa w dwie strony.
Ukraińcy się boją mówić po ukraińsku w przestrzeni publicznej, czy w autobusie, bo zaraz się znajdzie jakiś zjeb typu "Polska dla Polaków i #!$%@?ć dla siebie" i żyją potem latami w przekonaniu że Polacy ich tu nie chcą i nie lubią.
Z kolei jakiś jeden z drugim #!$%@? "Ukr" robi potem opinię wszystkim którzy chcą tu spokojnie żyć, pracować i
to też nie do końca tak, w większości chcą przeczekać aż będą mogli wrócić i w tym czasie chcieliby pracować na swoje utrzymanie, to nie madki polki liczące na socjal, a w zdecydowanej wiekszości pracowici ludzie


@Deska_o0: No i świetnie, ale to rodzi szereg kolejnych problemów i pytań:
1. przyjechały głównie matki z dziećmi - co z dziećmi, gdy kobiety będą chciały pracować? Po jakich żłobkach i przedszkolach je upchamy, gdy
1. przyjechały głównie matki z dziećmi - co z dziećmi, gdy kobiety będą chciały pracować? Po jakich żłobkach i przedszkolach je upchamy, gdy od lat dla polskich dzieci tej infrastruktury brakuje?


@Drmscape2: coś kombinują już w rządzie, aczkolwiek nie przyjechała jedna matka z dzieckiem tylko jest ich całkiem dużo, więc chociażby podzielą się obowiązkami i jedna zostanie w domu z gromadką a pięć pójdzie zapierdzielać bo ci ludzie niezbyt chcą cokolwiek
tylko starasz się podsycać antyuchodźcze nastroje ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Deska_o0: zapomniałem, że w sytuacji silnej polaryzacji nastrojów nie można zadać racjonalnych pytań bo się dostaje od razu przydział do szufladki. Zapraszam do lustracji profilu i czekam na zwyzywanie od ruskiej onucy wprost, po co się tak kamuflować?
Wszystko co napisałeś można sprowadzić do naszego ulubionego podejścia: "jakoś to będzie".
czekam na zwyzywanie od ruskiej onucy wprost, po co się tak kamuflować?


@Drmscape2: z braku argumentów przestawiasz swoje urojenia jako moje czyny, śmieszny jesteś, ale ok czekam aż podzielisz się źródłem na podstawie którego wnosisz że wyzywałem kogokolwiek od "ruskich onuc" przecież nie kłamiesz odnosząc się do własnych urojeń, prawda ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Drmscape2: jest to stwierdzeniem faktu, a ty gubisz się przy pierwszej wypunktowanej bzdurze, nadal czekam

aż podzielisz się źródłem na podstawie którego wnosisz że wyzywałem kogokolwiek od "ruskich onuc" przecież nie kłamiesz odnosząc się do własnych urojeń, prawda

inaczej nie zawracaj mi głowy