Wpis z mikrobloga

  • 6
870 + 1 = 871

Tytuł: Shitshow! Ameryka się sypie, a oglądalność szybuje
Autor: Charlie LeDuff
Gatunek: reportaż
Ocena: ★★★★★★
ISBN: 9788380498426
Tłumacz: Katarzyna Gucio
Wydawnictwo: Czarne
Liczba stron: 272
Forma książki: książka
Czuję się trochę rozczarowany po lekturze tej książki. Miała być ona pewnym uzupełnieniem do mojej poprzedniej lektury (Kryzys wolnego rynku?...) i w pewnym sensie jest, ale z pewnymi zastrzeżeniami, o których w kolejnych akapitach.

Książka to zbiór historii opowiedzianych przez amerykańskiego dziennikarza Charliego LeDuffa. Pewnego dnia udało mu się zdobyć zgodę swoich przełożonych z telewizji na nakręcenie serii reportaży ukazujących Amerykę od środka, bez retuszu. Bierze więc kamerę i swoją ekipę i rusza w trasę. W międzyczasie uczestniczy m.in. w rozruchach mniejszości rasowych, odwiedza mur na granicy z Meksykiem czy swoje rodzinne Detroit. Obserwuje to, co się dzieje, opowiada, co przeżył, zawiera to wszystko na prawie 300 stronach tej książki. Dochodzimy tutaj to głównego zarzutu do tej książki z mojej strony. Autor opowiada, ale nie diagnozuje. Treść jest... trochę płytka. Przydałaby się głębsza analiza przyczyn, zastanowienie się, z czego wynikają wydarzenia, w których uczestniczy autor. Dostajemy suchą relację trochę bez znajomosci kontekstu. Jeżeli ktoś nie orientuje się w problemach, z jakimi zmagają się dzisiejsze Stany Zjednoczone, to może mieć problem z odnalezieniem się w zawartych na stronach książki treściach.

Na pochwałę zasługują obiektywizm autora oraz barwny język. Charlie LeDuff nie hamuje się i wali we wszystkich - i w BLM, i w KKK, nawet w swojego bezpośredniego przełożonego w telewizji. Opisuje to w bardzo bezpośredni, czasem mocno wulgarny sposób. Nie stanowi to jednak w mojej ocenie wady - dzięki temu czujemy, że w swoich emocjach i zachowaniach jest autentyczny.

Podsumowując - ciekawa pozycja dla osób zainteresowanych USA, pozostali mogą sobie odpuścić lekturę, choć myślę, że nie będą bardzo zawiedzeni, jeżeli wezmą ja do ręki.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #usa #czytajzwykopem #reportazbookmeter
SonoIo - 870 + 1 = 871

Tytuł: Shitshow! Ameryka się sypie, a oglądalność szybuje
Aut...

źródło: comment_16462457097W7ePT7xvGT57xtFkHeRF3.jpg

Pobierz
  • 3
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★ (5.3 / 10) (3 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-04-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: reportaż, literatura faktu, prasa
Liczba stron książki: 272

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2021-06-21 - Użytkownik rassvet ocenił na: ★★★★★ (5.0 / 10) - Wpis »
2\. 2020-04-25 - Użytkownik MartinMartinez ocenił na: ★★★★★