Wpis z mikrobloga

Ja rozumiem potrzebę niesienia pomocy dla Ukrainy zgodnie z tym, co oni potrzebują, ale jaki ma sens wystrzelanie się z wszystkiego co mamy w aptekach i sklepach? Nie da się kupić opatrunków w #krakow ani pampersów - tak dla własnego dziecka jak i dla tych wszystkich uchodźców #wojna którzy przybyli do miasta i na gwałt potrzebują tego dla dzieci. Dodatkowo efekt jest taki, że ludzie znoszą te środki opatrunkowe i medyczne kupione na sztuki w reklamówkach i jest chaos przy sortowaniu tego. Lepiej, żeby się tym zajęło kilka organizacji zbierających kasę, które zakupią każdy rodzaj tych środków w hurtowni paletami i nie będzie kłopotu ze zbiorem i dystrybucją na front, niże każdy ma kupować po kilka-naście-dziesiąt sztuk.
  • 26
@Krs90: akurat większość mówiła, że chce wracać. Pomimo możliwości wyjazdu do PL w ostatnich latach tego nie zrobili, więc raczej nie mieli zamiaru u nas żyć. Reszta to już kwestia wyniku wojny - czy będzie gdzie wracać, czy nie.
@Jare_K: To jest takie mówienie jak moi znajomi którzy wracają 'na stałe' z UK już któryś rok. Większość Ukraińców tutaj zostanie bo po prostu poziom życia jest wyższy, plus te wszystkie socjale które tak ochoczo rozdajemy dodatkowo zachęca.
@Krs90: socjale? Hahah! jakieś 10 lat temu mi Ukrainiec pracujący ze mną w Polsce powiedział, że u nich na każde urodzone dziecko dają równowartość około 70k PLN. I było do wyboru czy wypłacić od razu, czy w transzach co miesiąc do 18ki czy zachować do 18-ki z procentami. U nas w tych czasach nikt nawet nie miał w marzeniach 500+ czy innych. Dlatego gość mi powiedział, ze póki mają tam dzieci
@Jare_K: Skoro tam jest tak wspaniale to skąd ten napływ Ukraińców w ostatnich latach? Poziom życia jest dużo wyższy i tyle. Po co matka z 2 dzieci miałaby tam wracać w najbliższych latach jak tutaj będzie żyła jak pączek w maśle w porównaniu do UA? Takie huczne zapowiedzi jak to nie będą wracać zweryfikujemy za parę miesięcy jak się wielki zapał ostudzi i obstawiam że wyjdzie na moje.
@Krs90: życie musi zweryfikować. Jeśli nie będzie wolnej Ukrainy, to pewnie nie wrócą. Jeśli nie będzie zbyt wielu miejsc pracy, to nie wrócą. Odbudowa potrwa latami i zanim biznesy tam zapewnią miejsca pracy, to pewnie ludzie będą nadal jeździć na zachód dorabiać. Jeśli faktycznie przyjmą ich do UE, to z pewnością wrócą. Sam wtedy kupię tam czarnoziemy pod wielki agro-biznes ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@Krs90: nie sądzę żeby wyszło na twoje bo pomijasz ważną kwestię, że z rodzinami to przyjeżdżają tutaj programiści 15k i inni pracownicy wysokiego szczebla, a ci co niewiele zarabiają to przyjeżdżają sami i wysyłają hajs na Ukrainę (bo trzeba jeszcze pamiętać, że trzeba się tu utrzymać nawet za ten socjal). Szczególnie że w Polsce też idą ciężkie czasy (ofc dalej nawet nie do porównania z życiem w mieście po wojnie żeby
@Krs90 ostatnio właśnie się zastanawiałem co bedzie za 2-3 miesiace jak teraz wszyscy chetnie przyjmują ich pod dach. Nie mówię, że nie powinno sie tego robic czy hejtuje taki rodzaj pomocy, ale tak z czystej ludzkiej ciekawości zastanowialo mnie jak to bedzie za te kilka miesiecy. Teoretycznie taka matka z dzieckiem nie podejmie przez ten okres żadnej pracy, a jeść trzeba, opłacić rachunki za media itp. Dodatkowo nie wiadomo jak długo sie
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Krs90: trzeba złożyć wniosek więc nie z automatu, trzeba też nie pobierać podobnych świadczeń (a takie samo, nawet wyższe jest na Ukrainie) więc nie każdy - po co siejesz ferment?

Poza tym co w tym złego? Przecież tym ludziom i tak trzeba dać kasę, czy nam się to podoba czy nie. Niech więc będzie to 500+ skoro zdecydowana większość to kobiety z dziećmi ¯\_(ツ)_/¯
@powaznyczlowiek: Jaki ferment znowu? Tak wygląda rzeczywistość. Mamy Polski Ład, mamy inflację, mamy długi, firmy padają, inwestycji brak, wał na wale, po prostu teraz nagle temat jest wstrzymany przez wojnę, ale niedługo wróci z jeszcze potężniejszym kopnięciem.
@Krs90: i tak wróci. Wiadomo, że PiS przykryje wszystko wojną, ale uważasz, że to co się dzieje za wschodzie nie miałoby na nas żadnego wpływu gdyby nie uchodźcy? ( ͡º ͜ʖ͡º)

Kto wie jak będzie - to może być np początek końca 500+
@powaznyczlowiek: @Krs90: mamy teraz 5 minut narodowego uniesienia jak po śmierci Papieża, ale emocje opadną po dwóch tygodniach i czeka nas codzienność z Polskim Wałem pustoszącym firmy, dwucyfrową inflacją, Ukraińcami błąkającymi się po miastach, śniadych imigrantach, którzy wykorzystali krótkie okno chaosu na granicy i pewnie kilkoma kolejnymi problemami, których się jeszcze nie spodziewamy
@powaznyczlowiek: Generalnie jako naród powinniśmy z zimną krwią kalkulować, tak jak to robią od wieków Niemcy.
Bo jak ma się poczuć Polak tyrający od lat na utrzymanie tego kartonu, a nagle czyta o darmowych podróżach dla ludzi z ukraińskim obywatelstwem w PKP? O darmowych autostradach? Tak nie powinno być. Wojna wojną, ale o interes narodowy trzeba dbać.

@DerMirker: jak tak to przedstawiasz to faktycznie brzmi bulwersująco, ale Twój komentarz pomija eksplodujące rakiety i nacierające wojsko. W związku z tym uważam, że Polak tyrający od lat na utrzymanie tego kartonu będzie czuł raczej wdzięczność, że to nie u nas. A opłaty za PKP i autostrady to w skali kraju jakiś śmieszny pryszcz - pomyśl tylko ile Skarb Państwa zarobi na benzynie, którą właśnie przepalają wolontariusze kręcąc kółka pod granicę