Wpis z mikrobloga

Czy ostrzalką np. fiskars Xsharp naostrzę morę? Na poczatku byla ostra jak brzytwa, ale doslownie po krotkim czasie po krojeniu mięsa (nie kości) zrobila się tepa jak nóż do masla. Kupilem zwyklą oselkę kamienną za 5zl i za pierwszym razem udalo sie podoszczyć, a teraz kompletnie, caly czas jest tępa. Wiec szukam jakiejs automatycznej ostrzałki, która da radę naostrzyc noże mora.
#trollsky #bushcraft #noze #nozeboners #knifemaking
  • 30
Ja mam Morę Companion i ostrzałkę THE EDGE pointSHARP 14-24° - ostrzę na 18 stopni i jest nieźle, ale porównywałem do fabrycznego Companiona i jest daleko.
@wertyh: Morę naostrzysz kawałkiem betonu. Węglówkę w 3 minuty, nierdzewkę w 10 ( ͡° ͜ʖ ͡°)
A tak na poważnie: mora ma szlif skandynawski, który banalnie łatwo ostrzy się na kamieniu na brzytwę. XSharpa nie znam, nie macałem, ale IMO zniszczysz sobie tylko nóż, bo tak jak mówi @Pszesmiewca:

tam się tylko mikro krawędź będzie robić
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@wertyh: wkansie największym plusem morki jest ten gruby szlif :) polecam całość ostrzyć, wtedy fajnie trzyma ostrość też. Minus jest taki że na systemie się tego nie da zrobić a plus jest taki że taka duża krawędź tnąca łatwo ostrzy się z ręki co w przypadku morki ma duże znaczenie w terenie, kiedy nie na czasu na zabawę :)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@wertyh: to już jest filozofia... Osobiście do takiego codziennego użytku bez przesadzania 400 i 800. Jak chcesz trochę bardziej gładka krawędź tnąca to 600 i 1000 wyżej niż 1500 bym nie brał w sumie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@wertyh: no to już taka na jakiej chcesz kończyć polecam 600 lub 800, albo https://www.castorama.pl/ostrzalka-diamentowa-verve-1-id-1133075.html?exactc=7b548adcd9a73a19fecbfd33750c36b8&keyword=pla_wszystkie_smart_pm&gclid=CjwKCAiAx8KQBhAGEiwAD3EiP_liylfLK5Zj1wd8BtqGe_iYJosqxjWIsBkTt8zIoORYdlAujUbmLhoC3uAQAvD_BwE

Ja tym ostrze wszystko, jedna rozebrałem i używam diamentów do systemu ostrzenia. Myślę że to jest warte każdej złotówki i masz 4 gradację :)
@Pszesmiewca: dobra, kupie sobie ją bo widze ze popularne sa tego typu np z lidla i pozytywne opinie zbierają.Myslalem jeszcze nad kupnem zwyklego kamienia bo w promocji na militariachxjest za 9zl w promce 20cmx15 dwie gradacje, ale to jednak tylko kamien :p
@Pszesmiewca: czy te gradacje z tej ostrzalki diamentowej z 4 gradacjami poradzi sobie z mocno tępa morą i finalnie nie trzeba bedzie niczym dopieszczać?
Mozne jakis kamien bedzie lepszy np. https://allegro.pl/oferta/oselka-ostrzalka-do-nozy-kamienna-fackelmann-9732288576 z węglikiem krzemu?

Chce uniwersalne narzędzie do ostrzenia. Przymierzam się do zakupu drugiej mory; tym razem węglowy model 511 basic i ostrzyc na biezaco zeby nie dopuscic do zbyt mocnego stepienia.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@SzklankaRyzu: jest wielu zwolenników kamieni a ja akurat jestem zwolennikiem diamentów. Moja more na ostrzałce z castoramy ostrze do poziomu golenia :D myślę że z każdego poziomu stępienia.

Na sam koniec można jeszcze na pasku skórzanym przejechać ale to juz celem dopieszczenia.