Wpis z mikrobloga

Mirki mam problem, znajomy sprowadził z USA auto, opłacił cło, vat, akcyzę itp i chce mi go sprzedać.
Z tym, że nie minęło jeszcze pół roku od tego jak go kupił (bo wygrał go na aukcji w grudniu) i teraz pytanie:

ten podatek 18% od sprzedaży auta przed okresem pół roku jest podatkiem od całej kwoty auta czy od zysku ze sprzedaży?

Czyli jak kupił go za 100 a sprzeda mi za 90 (przed terminem 6 miesięcy) to od tego 90 i tak musi zapłacić podatek?

#samochody #motoryzacja #prawo #podatki
  • 13
  • Odpowiedz
@To_The_Moon: Żebyś ty przypadkiem nie posłuchał @kapitan_knur...
Liczy się kraj rezydencji podatkowej, w sytuacji w której i ty i sprzedający jesteście rezydentami podatkowymi Polski, to choćbyście umowę spisali na wyspach Wielkanocnych to nic to nie da i dalej 19% podatku od różnicy między ceną zakupu przez sprzedawcę a ceną sprzedaży na waszej umowie będzie musiał on zapłacić.
  • Odpowiedz
@kapitan_knur: To tym bardziej sugerowałbym się doedukować i przestać pisać bzdury, link
I najważniejszy cytat z niego, gdyby nie dotarło:

Zdaniem organów podatkowych zakup poza granicami RP samochodu zarejestrowanego w Polsce jest opodatkowany polskim podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Przykładem takiej wykładni jest interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 30 kwietnia 2020 r. (sygn. 0111-KDIB2-3.4014.66.2020.3.AD)
  • Odpowiedz