Wpis z mikrobloga

#excel
siemka Excelowe świry, potrzebuję jakichś takich ciekawych trikasów excelowych, nieoczywistych dla "niedzielnych" użytkowników. Typu F12 to zapisz jako, można wkleić na siebie wykresy, alt+;, dodawanie skrótów do menu na górze itd.
Opowiedzcie jak sobie ułatwiacie życie xD
  • 23
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@bruuh: Twoj wpis wniósł niezwykle wiele do tematu. Dziękujemy!
@Limonene: chyba ogarnięcie Makro było kamieniem milowym w moim przypadku. Polecam zgłębić temat.
  • Odpowiedz
@DeoLawson: że jak masz dwa wykresy to zaznaczasz serię danych na jednym (słupki np.), kopiujesz ją i możesz wkleić na drugim. I wtedy masz szybko dwie serie danych na jednym
@Bravado: raczej chodzi o takie podstawy jak wymieniłam we wpisie, a nie makra i funkcje. Ogólnie nie potrzebuję tego, bo tego nie znam, tylko mamy w pracy taki zwyczaj, że co piątek ktoś przedstawia jakieś ciekawostki, co umie w pracy
  • Odpowiedz
@Limonene: skróty klawiszowe shift+spacja żeby zaznaczyć wiersz, skróty Alt+odpowiednie litery, żeby wybrać zakladke i funkcje, poradniki na YT jak korzystać z nowych formuł.
  • Odpowiedz
@Limonene Dunno czy to znane szeroko czy nie, ctrl+d kopiuje komórkę powyżej, ctrl+r kopiuje komórkę po lewej (do jednej lub zaznaczonych jeśli zaznaczysz kilka komórek razem ze źródłem).
  • Odpowiedz
@Bravado: today() albo now() ( ͡º ͜ʖ͡º) ale bardzo rzadko z tego korzystam. Formatowanie komórek - Ctrl + Shift + 1jako liczby - dokładnie w tej samej kolejności co w zakładce głównej.
  • Odpowiedz
@Limonene: z mojego podworka to trzeba sobie umiec posortowac dane, import tekstu do csv, filtry, zamiana formatu komorki, not much, but its onest work. Tak w zasadzie uzywam sobie excela w formie notatnika zeszytu w kratke bo na codzien jestem adminem i w zasadzie na #!$%@? mi te obliczenia to nie wiem.
  • Odpowiedz
@Limonene:
1. Wklej > Wklej specjalnie > Przemnóż/Podziel jako szybsza zmiana zakresu o tę samą wartość niż formułą
2. Zatwierdzenie edycji komórki przy pomocy Ctrl + enter wypełnia cały zaznaczony zakres
3. Ctrl + ~ szybko sprawdzisz gdzie masz formuły a gdzie wartości
4. Tekst jako kolumny krok 3: zmienisz ciąg np 172202 na prawilną datę 17.02.2022
  • Odpowiedz
@Limonene działa jak printscreen, ale jest interaktywny. Możesz strzelić fotkę tabeli w jednym arkuszu i dać ją jako obraz/obiekt w innym arkuszu. Zaletą jest to, że każda zmiana w tabeli będzie widoczna na obrazku. Dodatkowo user na dobrze przygotowanym skoroszycie (z głęboko ukrytym arkuszem z tabelą) za diabła nie skuma jak to działa i niczego nie będzie mógł wyedytować (popsuć)
  • Odpowiedz
  • 1
@Limonene tak aparat jest spoko.
Alt + ; -select visible cells - jest też taki przycisk do wyciągnięcia z listy poza apartem
Ctrl + [ przenosi do źródła formuły
ctrl +] przenosi do komórki zależnej od formuły . To jest mega przydatne przy dużych plikach
  • Odpowiedz