Wpis z mikrobloga

Jak uniknąć prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu?

Nowy rok to okres bardzo dynamicznych zmian dla kredytobiorców. Tak jak w poprzednich wpisach skupię się na praktycznych rozwiązaniach które warto uwzględnić posiadając lub starając się o kredyt hipoteczny. Poprzednia seria cieszyła się dużą popularnością i liczę, że będzie tak ponownie. Zostawcie plusa pod komentarzem. Następna publikacja będzie dotyczyć zbliżających się ofert kredytów z niższą marżą. Przygotowałem pod ten temat wiele statystyk oraz praktyczne narzędzie które pomoże wybrać najlepszy moment tak aby osiągnięta korzyść była jak największa.

Prowizja za spłatę kredytu. Głównie w kredytach hipotecznych, ale także firmowych lub gotówkowych. Jej wysokość to najczęściej 2-4%. Kosztu tego można w łatwy sposób uniknąć. Jak to zrobić? Prowizja za spłatę całkowitą i nadpłatę to dwa odrębne koszty. Wykorzystując ten fakt i posiadając koszt nadpłaty 0%, a koszt spłaty całkowitej 3% jak na przykład w mBanku możemy spłacić kapitał w 99.9%. Następnie symboliczną ostatnią złotówkę która zamyka nasz kredyt spłacić osobnym przelewem. Tego typu narzucone opłaty zgodnie z prawem obowiązują przez pierwsze 3 lata trwania kredytu. Patent ten oczywiście zadziała tylko wtedy gdy koszt nadpłaty wynosi 0% lub jest niższy od kosztu spłaty całkowitej.

Sprawa wydaję się być prosta i logiczna, jednak nie zajmując się tym na co dzień mało kto skorzystał z tej możliwości. Osoba pracująca bezpośrednio pod jakimś bankiem nie podsunie nam takiego rozwiązania. Interesem banku zawsze będzie pożyczyć jak najwięcej i na jak najdłużej. W interesie kredytobiorcy najlepiej wziąć jak najmniej i mieć swobodę decyzji. W dużej mierzy zależy ona właśnie od kosztów dodatkowych takich jak przytoczone wyżej koszty. Wiele osób w obliczu podniesienia stóp procentowych spłaca swoje kredyty wcześniej. Może w waszym przypadku uniknięcie tej prowizji będzie możliwe.

Prowizja za wcześniejszą spłatę występuję także we wszystkich ofertach z stałym oprocentowaniem. Ten typ kredytu to najczęściej poruszana kwestia w ostatnich tygodniach. Aktualnie oprocentowanie wynosi nieco ponad 6%. Gdyby stopy zostały obniżone szybciej niż się spodziewamy opłacalność powrotu na zmienne oprocentowanie będzie uzależniona od wysokości kary umownej. Wszystkie te parametry kredytu warto kontrolować, rozumieć i uwzględniać w planach związanych z obsługą naszej hipoteki. W razie czego jestem dostępny i pomogę.

droetker4 - Jak uniknąć prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu?

Nowy rok to okres...

źródło: comment_1644933304kFjpxOT0ADj9OfH1G8bZoy.jpg

Pobierz
  • 18
@DJ007 zweryfikuje to i wrzucę w komentarz dokładne zestawienie na dzień dzisiejszy. Ostatnie kredyty ze stałą stopą, które robiłem na korzystnym oprocentowaniu były z prowizją za wcześniejszą spłatę, ale nie sprawdzałem dokładnie wszystkich ofert.
zweryfikuje to i wrzucę


@droetker4: No to tak z ciekawości, w którym banku skubią za wcześniejszą spłatę przy stałej stopie? Skoro robiłeś, to powinieneś wiedzieć.
@droetker4: PKO BP ma brak prowizji za wcześniejszą spłatę, bądź nadpłatę także przy stałym oprocentowaniu.
Do tego w tym banku można przejść ze zmiennego na stałe w dowolnym momencie na wniosek kredytobiorcy.

Jeśli chodzi o Twój patent to warto dodać kilka niuansów:
1. Zazwyczaj bank określa minimalną kwotę prowizji za wcześniejszą spłatę (kredyty sprzed 2017), czyli jest to przykładowo 2% od pozostałego kapitału, nie mniej niż 300pln. Czyli zamiast złotówki można
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@droetker4: w aliorze mam chyba taki zapis, że mogę nadplacać kredyt by pomniejszać jego raty miesięczne, ale jakbym chciał nadpłacić, by skrócić jego długość (czyli zredukować odsetki) to za każdym razem będą mi rekalkulować kredyt i sprawdzać zdolność etc.
@lipszczak: A wiesz czy może mając stałe oprocentowanie w PKO BP można składać dyspozycje nadpłat online? Doszły mnie słuchy, że przy przejściu na stałe oprocentowanie tracimy tę możliwość
@rulon332: według pracownika banku, nic się nie zmienia w temacie nadpłat.

W czasie gdy Twój kredyt lub pożyczka hipoteczna są oprocentowane według stałej stopy: nie można zmienić sposobu oprocentowania oraz nie można podwyższyć kwoty kredytu lub pożyczki, bank nie pobiera prowizji, opłaty ani rekompensaty za wcześniejszą częściową lub całkowitą spłatę kredytu/pożyczki – dla umów zawartych od


Wątpię, aby wyłączali cokolwiek w bankowości on-line...
@droetker4: który Twoim zdaniem bank na dzień dzisiejszy najlepiej wypada z ofertą na stałe oprocentowanie? Ważna jest dla mnie możliwość nadpłaty w dowolnym momencie, dowolną sumą, najlepiej z apki. Słyszałem, że niezłą ofertę ma ING na eko kredyt. Co sądzisz? Dodam, że kontaktowałem się z jednym doradcą i polecał mi najbardziej pekao sa oraz millenium, ale jakoś nie jestem przekonany jak się wczytuje w informację o tych ofertach.
@lipszczak: A wiesz czy może mając stałe oprocentowanie w PKO BP można składać dyspozycje nadpłat online? Doszły mnie słuchy, że przy przejściu na stałe oprocentowanie tracimy tę możliwość

@rulon332: według pracownika banku, nic się nie zmienia w temacie nadpłat.


@lipszczak: @rulon332: W PKO BP w tej chwili nie ma możliwości nadpłat online w przypadku czasowo stałego oprocentowania.
@marcpol: idę w piątek podpisać aneks. Póki co zero informacji, że coś ma się zmienić w temacie nadpłat. Gdyby nie wykop i przypadkowy wpis to nic bym nie wiedział. Uważam to za mocno słabe, tak na prawdę nie wiem czy to się nie nadaje do UOKiK.