Wpis z mikrobloga

wrzucam swoje #fotowoltaikastaty za energię elektryczną za rok ubiegły.
Dom 116 m2, ogrzewanie PC PW Panasonic Aquarea, instalacja PV 7kWp.
wszystko na prąd - wiadomo.
Faktura za 1 półrocze 1600, za drugie 1100.
może pomoże komuś kto zastanawia się jakie #ogrzewanie czy zakładać #fotowoltaika
ze swojego doświadczenia gdybym budował ponownie to ponownie zakładałbym #pompaciepla i ponownie zakładałbym #fotowoltaika
do tej pory jestem zadowolony z tego układu.
W październiku ubiegłego roku kiedy widziałem jakie idzie zużycie podjąłem decyzję o rozbudowie instalacji PV - w załączonym screenie nie ma o tym info, ponieważ instalacja ruszyła pod koniec grudnia i zrobiła 21 kWh - dopiero rok 2022 pokaże różnicę.
Mój cel to rachunek za energię 200-500 zł rocznie - zobaczymy czy się powiedzie.
Po rozbudowie mam 9.99 kWp

może komuś to pomoże, chętnie odpowiem na jakieś pytania
dołączam #dom #budowadomu #pompacieplakwh

chętnie poczytam tez o sposobach na zwiększenie autokonsumpcji - przy okazji zwracam uwagę na ten parametr - myślę, że warto wziąć to pod uwagę - jak ktoś wylicza może śmiało przyjąć, że 60% energii pójdzie do sieci, na prawdę się staram i 65% puszczam do sieci.
źródło: comment_1644589262OQujyqIcKsdHLJrdQpy2cu.jpg
  • 62
@przemek_posp bez buforowania w grudniu poszło do sieci tylko 4 kWh także tu nie jest źle, gorzej z latem.
Nie napisałem pompa chodzi 24/7 jak się bawiłem w harmonogram to było zimno mam tylko 5 cm wylewki.
@eko_zgonus: ile dales za panele i pompe ciepla? Bo u siebie nie mam paneli i ogrzewanie gazowe dom 140m2 i przynajmniej dotad za rok ogrzewanie+cwu+prad wychodzilo mi ok 1100 wiecej rocznie niz twoj rachunek i zastanawiam sie po jakim czasie mniej wiecej by sie zwrocilo. Ofc przy rosnacych cenach coraz szybciej XD
@eko_zgonus: nie chce mi się wierzyć w te ceny. Dla porównania napiszę, że w 2021 roku dostałem wycenę ponad 30k za pompe ciepła powietrze-woda Panasonic 7kW. Fotowoltaika 10kWp to około 45k (minus dotacje).
@eko_zgonus: dom 116m to po podłogach czy z projektu ? ile powierzchni masz po podłogach ? jakie masz ocieplenie ?
Jak myślę nad PV ale dom około 180-190metrów czy 10kw da rede ?
@eko_zgonus: 3 tys i tak sporo ciekawe ile kW musiałbyś mieć na dachu żeby się to bilansowało, drugie pytanie ile czasu jest na odebranie tego prądu bo tego nie rozumiem. Możesz mi to wytłumaczyć ?
@awdr chyba 12 miesięcy, ja nie mam nic do odebrania, jeszcze dokupuję, przy domowej instalacji raczej się wszystko zużywa i nie czeka na odbiór ale może ktoś ma inaczej
@inko-gnito pompę robił mi Kawer Skierniewice, polecam średnio+ ale i cena i montaż były spoko, montował mi też centrale reku, cena też była git.
polecam zapytać u gościa u którego robiłem klimę KGT Klima, wiem że już się bawi w PC i dopiero zaczyna z PC opowiadał jak był na serwisie klimy. Tego z kolei polecam mocno, jak montowali klimę to wszystko odkurzyli, wynieśli, a i kontakt też spoko.
1 pv robił
ja bym został przy gazie jak już masz i kocioł i przyłącze


@eko_zgonus: PV będę robił tak czy siak, a te 3 tysiące to łączny rachunek za wszystko ? Masz indukcje, czym grzejesz C.W.U ile płaciłeś rachunki za prąd bez pompy ciepła ?
@awdr 2700 nie 3 ( ͡ ͜ʖ ͡) Grzanie CWU pompa, mam wszystko na prąd, indukcja, obok pompy największy pożeracz to suszarka na pranie. Mieszkam od kwietnia 2020 także to co wrzuciłem to pierwsze miarodajne wyniki, pompę mam od początku
@eko_zgonus: trzeba u dostawcy zmienić umowę. Co nie jest łatwe, bo rzucają kłody pod nogi. Ja miałem 15 minutową rozmowę w salonie Energii i wmawiali mi, że jedna taryfy ustawowej.

Jeden Mirek już mi wisi piwo (ale właśnie nie mogę tego wątku znaleźć). Wyliczył, że opłaca się zerwać umowę, zapłacić karę i przejść taryfę ustawową. I udało mu się zmienić umowę.

W sieci pełno informacji o tym. Szukaj po frazach "G11k"