Wpis z mikrobloga

wrzucam swoje #fotowoltaikastaty za energię elektryczną za rok ubiegły.
Dom 116 m2, ogrzewanie PC PW Panasonic Aquarea, instalacja PV 7kWp.
wszystko na prąd - wiadomo.
Faktura za 1 półrocze 1600, za drugie 1100.
może pomoże komuś kto zastanawia się jakie #ogrzewanie czy zakładać #fotowoltaika
ze swojego doświadczenia gdybym budował ponownie to ponownie zakładałbym #pompaciepla i ponownie zakładałbym #fotowoltaika
do tej pory jestem zadowolony z tego układu.
W październiku ubiegłego roku kiedy widziałem jakie idzie zużycie podjąłem decyzję o rozbudowie instalacji PV - w załączonym screenie nie ma o tym info, ponieważ instalacja ruszyła pod koniec grudnia i zrobiła 21 kWh - dopiero rok 2022 pokaże różnicę.
Mój cel to rachunek za energię 200-500 zł rocznie - zobaczymy czy się powiedzie.
Po rozbudowie mam 9.99 kWp

może komuś to pomoże, chętnie odpowiem na jakieś pytania
dołączam #dom #budowadomu #pompacieplakwh

chętnie poczytam tez o sposobach na zwiększenie autokonsumpcji - przy okazji zwracam uwagę na ten parametr - myślę, że warto wziąć to pod uwagę - jak ktoś wylicza może śmiało przyjąć, że 60% energii pójdzie do sieci, na prawdę się staram i 65% puszczam do sieci.
eko_zgonus - wrzucam swoje #fotowoltaikastaty za energię elektryczną za rok ubiegły.
...

źródło: comment_1644589262OQujyqIcKsdHLJrdQpy2cu.jpg

Pobierz
  • 62
@przemek_posp bez buforowania w grudniu poszło do sieci tylko 4 kWh także tu nie jest źle, gorzej z latem.
Nie napisałem pompa chodzi 24/7 jak się bawiłem w harmonogram to było zimno mam tylko 5 cm wylewki.
@eko_zgonus: ile dales za panele i pompe ciepla? Bo u siebie nie mam paneli i ogrzewanie gazowe dom 140m2 i przynajmniej dotad za rok ogrzewanie+cwu+prad wychodzilo mi ok 1100 wiecej rocznie niz twoj rachunek i zastanawiam sie po jakim czasie mniej wiecej by sie zwrocilo. Ofc przy rosnacych cenach coraz szybciej XD
@eko_zgonus: nie chce mi się wierzyć w te ceny. Dla porównania napiszę, że w 2021 roku dostałem wycenę ponad 30k za pompe ciepła powietrze-woda Panasonic 7kW. Fotowoltaika 10kWp to około 45k (minus dotacje).
@eko_zgonus: dom 116m to po podłogach czy z projektu ? ile powierzchni masz po podłogach ? jakie masz ocieplenie ?
Jak myślę nad PV ale dom około 180-190metrów czy 10kw da rede ?