Wpis z mikrobloga

Szybki, prosty, tani doświetlacz do rozsad. Gdyby sie ktoś zastanawiał czy do doświetlania rozsady czy roślin domowych są potrzebne kolorowe hińskie lampki za milion monet no to niezbyt bym powiedział. Materiały - półka od regału warsztatowego albo jakikolwiek inny kawałek twardszego materiału (tutaj łączona bo musiałem dostosować do długości boxa), dwa aluminiowe boki od regału warsztatowego dla stabilności (w sumie gdyby nie było łączone zbędne), kawałek przewodu, kostka elektryczna, wtyczka, włącznik/wyłącznik, kawałek mylaru do obicia wewnętrznej strony, daktejp do oklejenia zewnętrznej strony co by ładnie było, sześć ceramicznych oprawek do żarówek (koniecznie ceramicznych, w plastiku mocne żarówki za bardzo sie grzeją i lubią sie przepalać a to z tego co zauważyłem jeden z powodów pisania że takie żarówki sie nie nadają. Ceramika to ciepło pobiera i oddaje na zewnątrz), sześć żarówek luminova 24w 2750lm temperatura 3000K, wentylatorek komputerowy dla lepszej wymiany powietrza, kawałek jakiejkolwiek ładowarki dla wentlatorka, troche śrubek, troche zszywek, cztery kątowniki po bokach dla lepszego oparcia.

Cena - Raczej mniej niż stówa. Jak ktoś ma jakiś warsztacik i troche rzeczy w nim to raczej dużo mniej niż stówa.
Łącznie 16500lm tak że ilość optymalna na jakieś 0.3,5m2 upraw
Miesięczna cena używania przy obecnych cenach pge (0,42zl/kwh wg ich strony) i doświetlaniu 12h dziennie 22zł czyli za sezon (połowa stycznia-połowa maja) wychodzi 88zł

#rosliny #papryczki #ogrodnictwo #chili #chilihead #domowasuszarnia
Niewiemja - Szybki, prosty, tani doświetlacz do rozsad. Gdyby sie ktoś zastanawiał cz...

źródło: comment_1644529795O3QbGWqknw7op0SYmaAaC6.jpg

Pobierz
  • 11
@Niewiemja: To chyba przecinek jest zbędny :P

144W na 0.35 m2, to wydaje mi się dosyć sporo, ale się nie znam, w tym roku pierwszy raz będę robił doświetlenie do sadzonek.

Przy zimnym świetle rośliny bardziej sie wyciągają, rozkrzaczają i są ogólnie bardziej wybujałe, przy rozsadzie kiedy miejsce pod lampami trzeba oszczędzać to przeszkadza dość mocno. Przy ciepłym świetle są bardziej zbite i krępe, kompaktowe ( ͡° ͜ʖ ͡
144W na 0.35 m2, to wydaje mi się dosyć sporo


@fjiwoejflksadfweirunxwiurenyf: To jest optymalna ilość lm na taką powierzchnie czyli możesz sobie przy takiej ilości światła nie tylko doświetlać rozsade ale też po prostu uprawiać od początku do końca. Do sadzonek może być mniej, chociaż im więcej tym lepiej ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ten doświetlacz miał być na boxa 115x36 czyli już 0.4m2 a teraz plany sie
Niewiemja - > 144W na 0.35 m2, to wydaje mi się dosyć sporo

@fjiwoejflksadfweirunx...

źródło: comment_1644534778IXbD0Gsvm6cEZGXeuyALC1.jpg

Pobierz
@fjiwoejflksadfweirunxwiurenyf: Z resztą moge Ci wrzucić swoje stare zdjęcie spod takich lamp, tyle że tam miałem słabsze żarówki a oświetlane było nimi całe małe pomieszczenie, pewnie z 2m2. Obserwuj #domowasuszarnia to sam będziesz mógł zobaczyć jak rośnie pod tym wyżej i pod moim dwa razy większym doświetlaczem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Niewiemja - @fjiwoejflksadfweirunxwiurenyf: Z resztą moge Ci wrzucić swoje stare zdję...

źródło: comment_1644535148E4yxM6mrFsgOfhNbYrDZEZ.jpg

Pobierz