Wpis z mikrobloga

Przygotowuję się do budowy, projekt praktycznie wybrany, ogrzewanie wybrane, rozkminiam kolejne etapy:

Płyta fundamentowa z zatopioną w niej podłogówką. Tak zwana grzewcza płyta fundamentowa czy tam ma kilka innych nazw, wiadomo o co chodzi. Rurki od ogrzewania podłogowego przyczepia się do górnej warstwy zbrojenia i zalewa betonem, rurki znajdują się 10 cm pod posadzką za to nie mają bezpośrednio pod sobą styropianu tylko kilka ton betonu. A dopiero pod nim jest styropian.
Dzięki takiemu zastosowaniu ogrzewania mamy olbrzymią masę akumulującą ciepło - jakieś 30 ton betonu, z drugiej - większą bezwładność i cięższe sterowanie temperaturą w domu

Ktoś może ma takie rozwiązanie u siebie i może podzielić się opinią?

#budujzwykopem
#remontujzwykopem
#budowadomu
  • 45
  • Odpowiedz
Mialo by to sens jak bys grzal okresowo. Ja mam nascie cm wylewki i przewody grzejne elektryczne, grzeje w 2 taryfie. Pozniej podloga oddaje cieplo. Ogrzewanie wodne nie potrzebuje akumulacji. Mozesz ja uzyskac dajac „ciezkie” sciany np z silikatu. Plyta fundamentowa ma tez swoje wady, troche zalezy od warunkow gruntowych.
  • Odpowiedz
@inko-gnito: To, że rozważam różne możliwości to jeszcze nie znaczy, że sobie komplikuję ( ͡° ͜ʖ ͡°) Weźmy takie ogrzewanie, po przeanalizowaniu praktycznie wszystkich możliwości wybrałem najlepsze - grzanie prądem :-)

@bst: Właśnie plan jest taki, żeby grzać to prądem w drugiej taryfie + mieć możliwość ogrzania tego np kominkiem z płaszczem wodnym:-)
  • Odpowiedz
@robertx: O ile podłogówka jest super i wygrzanie jak i ochłodzenie tych 10cm wylewki nie zajmuje wcale aż tak długo to bałbym się tak dużej akumulacji ciepła w podłodze. Co jeśli temperatura na zewnątrz podniesie się z dnia na dzień o 10 stopni i do tego poświeci słoneczko przez okna? Nie wytrzymasz w chacie, albo pootwierasz okna bo za ciepło. Nie widzę większego sensu grzać i akumulować więcej niż 10cm betonu
  • Odpowiedz
@xtedek: Sterowanie taką masą faktycznie do łatwych by nie należało. Na plus jednak trzeba zaliczyć sytuację kiedy odcina prąd a Ty jeszcze dwa tygodnie masz ciepło ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@robertx: "Właśnie plan jest taki, żeby grzać to prądem w drugiej taryfie + mieć możliwość ogrzania tego np kominkiem z płaszczem wodnym:-)"

Widzę, że coraz bardziej komplikujesz sobie budowę domu. Wybierasz drogie technologie (płyta fundamentowa), inne rozwiązania dublujesz (ogrzewanie prądem+woda w podłodze). Masz świadomość skomplikowania i kosztów jakie poniesiesz?
  • Odpowiedz
@robertx: Tu jak bedziesz grzal pradem 30cm betonu to zmiane temp odczujesz w domu po 3-4 dniach. Plus musisz dac chudziak, styropian plyte. Koszt plyty 30cm zbrojonej gora dol nie bedzie maly, wszystkie podejscia kanalizacyjne musza byc co do centymetra, nic nie przesuniesz. Jak masz grunt wysadzeniowy to pewnie wymiana gruntu, zageszczanie. Najlepiej podsypka z kruszywa
  • Odpowiedz
@inko-gnito: jak wyżej napisałem - ROZWAŻAM. Nie zdecydowałem - Rozważam. Może być tak, że po badaniu gruntu wyjdzie, że będzie potrzebna płyta. Rozkminiam temat, żeby być przygotowanym na taką ewentualność.
Czy płyta fundamentowa jest drogim rozwiązaniem? Oglądając różnego rodzaju filmy na YT z wycenami, same wyceny, śledząc dzienniki budowy na forach itd wychodzi porównywalnie bądź minimalnie (do 10%, najczęściej mniej) od ław

A ogrzewanie wodne w płycie kosztuje praktycznie tyle samo
  • Odpowiedz
  • 1
@inko-gnito a według mnie lepiej zamontować klasyczną podlogowke i nawet grzać ja prądem niż montować maty grzewcze. Albo się ograniczamy do samego prądu albo montujemy rurki.
Niestety zdarzają się też awarie mat grzewczych - a gwarancja zazwyczaj max 10 lat. A nawet jak spali się na gwarancji - to co wtedy? Remont? Raz położona rurka będzie tam leżeć i nic się w niej nie spali.
  • Odpowiedz
@robertx: jak zaczynałem budować dom, to też kombinowałem jak koń pod górę. Były wielkie plany, dublowanie systemów "na wszelki wypadek", przygotowania na armageddon, brak prądu, brak wody w kranie itd. itp. Pozniej, dzięki Bogu, zszedłem na ziemię.
  • Odpowiedz
@robertx: Tutaj był przypadek pękania ścian działowych i jedna z najbardziej prawdopodobnych przyczyn - błąd w wykonaniu płyty fundamentowej z zatopioną podłogówką. https://forum.muratordom.pl/showthread.php?200323-P%C4%99kni%C4%99cia-na-%C5%9Bcianach-dzia%C5%82owych-p%C5%82yta-fundamentowa&p=5813517&viewfull=1#post5813517

Nie wiadomo tego na 100%, ale pokazuje to jaką miną może być tego typu płyta. Ja osobiście bym się na to nie zdecydował. Za mało korzyści w stosunku do możliwie nieodwracalnego błędu.

Standardowa płyta fundamentowa + silikaty + 10cm wylewki + podłogówka w wylewce + dobre ocieplenie i
  • Odpowiedz
@sixty-five: wygląda na to, że ktoś zwyczajnie robotę spieprzył, ale sprawdzę temat, dzięki :)
Co do projektu to zmienił się w #!$%@? ( ͡° ͜ʖ ͡°) jak przeliczyłem wszystko na spokojnie to postanowiłem zrezygnować z pelletu a to dało zupełnie nowe możliwości, między innymi wejście od boku ;)
Projekt:

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-kostrzewach-10-mafd2602695d2a#pg1-1

Do zmienienia praktycznie tylko taras, żeby był w L
  • Odpowiedz
@robertx: Masz tutaj dwa dzienniki budowy gdzie goście robili we własnym zakresie takie grzane płyty fundamentowe. Pewnie też trochę rozjaśni temat.
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?239615-Ciep%C5%82y-Z242
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?334455-ANONIMowa-STODO%C5%81A-DIY

A projekt całkiem fajny. Fajne proporcje bryły i symetryczna elewacja frontowa. Osobiście bym tylko wyprostował to wcięcie w bryle - prostsza budowa, łatwiejsze ocieplenie i większe pomieszczenia. Sypialnia fajnie odizolowana od pokoju dzieciaków.

Jedyne co mi się średnio podoba to okno w łazience zaraz obok drzwi wejściowych do
  • Odpowiedz
@robertx: > Czy płyta fundamentowa jest drogim rozwiązaniem? Oglądając różnego rodzaju filmy na YT z wycenami, same wyceny, śledząc dzienniki budowy na forach itd wychodzi porównywalnie bądź minimalnie (do 10%, najczęściej mniej) od ław

@robertx: nie ma szans. Przed podwyżkami sam materiał, czyli głównie stal i styro, był droższy o jakieś 30% teraz to już pewnie z 80%. Pod płytę powinieneś dać EPS 200 albo XPS, które są droższe od
  • Odpowiedz