Wpis z mikrobloga

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Korzysta ktoś może w nowym budownictwie z internetu po sieci elektrycznej (powerline, PLC)?

Deweloper nie poprowadził mi po mieszkaniu ethernetu, ja tego przy generalce nie poprawiłem, a teraz szkoda mi kuc ścian, a wifi mnie coraz bardziej denerwuje ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Ma to sens? Dobrze to działa? Z jakiegoś powodu takie rozwiązanie kojarzy mi się z drutowaniem, ale może niesłusznie.

Jak to wygląda jeśli chodzi o fazy - wiem że gniazdka muszą być w jednej fazie, ale czy to znaczy że muszą być też w jednym obwodzie? Na tablicy rozdzielczej mam np osobno salon, osobno pokoje, osobno kuchnie - czy jeśli wepnę ten adapter w obwód pokoju to będzie ten internet w salonie?
#pytanie #powerline #siecikomputerowe
  • 18
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@jalop: ogólnie dostępny mam 3 fazowy jeśli dobrze rozumiem - korzystam z kuchenki indukcyjnej. Ale też 3 fazy mam chyba tylko właśnie do kuchenki dociągnięte (tam jest inny kabel) a wszędzie indziej mam zwykły kabel trzyzylowy z uziemieniem

Przepraszam jak pisze głupoty, ale w elektryce jestem laikiem
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@jalop: czyli myślisz, że te obwody będą w różnych fazach? Czytałem kiedyś jak to sprawdzać, ale okazało się że wcale nie tak łatwo.

Zrobione raczej wg nowych standardów. Blok ma 5 lat, a elektryka to akurat jedna z niewielu rzeczy, do których tutaj nie można się przyczepić... :P
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@p3sman: @jalop: to jest zrypany temat, który odpuściłem przy odbiorze, a teraz jestem o 5 lat mądrzejszy i żałuję ( ͡° ʖ̯ ͡°) zgodnie ze schematem ethernet miał być poprowadzony do sypialni i salonu - w sypialni jest ale do niczego mi się nie przydaje bo to sam róg mieszkania i routera tam nie potrzebuję, a w salonie zaginął zniknął na zawsze, a ja to odpuściłem
  • Odpowiedz
@powaznyczlowiek: Masz możliwość puścić kabel w listwach przypodłogowych od routera do miejsca/miejsc docelowych? Jak tak to puszczaj + sieć wifi mesh, skrajne kostki wtedy łączysz po kablu do routera i np w docelowym pokoju gdzie puścisz kabel w listwach, a trzecią kostkę dajesz pomiędzy nimi i będzie spoczko.
U mnie przy remoncie nie pruliśmy ścian, tylko robiliśmy bruzdy w progach na peszle pod ethernet. Teraz mam spore mieszkanie spięte w sposób
  • Odpowiedz
@powaznyczlowiek: Nawet jeśli obwody gniazd są na różnych fazach (a wtedy system nie będzie działał) to można niewielkim kosztem przerobić tak by gniazda w konkretnych pomieszczeniach były na jednej, tej samej fazie. Wystarczy zatrudnić średnio rozgarniętego elektryka i kilka minut grzebania w rozdzielnicy domowej.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Johny3: no właśnie niestety listwy klejone MDF + kilka drzwi po drodze, ale może faktycznie jakimś rozwiązaniem by było zerwanie ich i poprowadzenie kabla w ten sposób + w progach.
  • Odpowiedz
@powaznyczlowiek: a z czym masz największy problem po WiFi, zasięg, prędkość czy opóźnienie? Może dobry router po WiFi 6 poprawi sytuację w kwestii opóźnień przy graniu na konsoli?
  • Odpowiedz
@KokiX: głównie zasięg i opóźnienie - fakt faktem, że setup sieciowy mam z niskiej półki: jakiś tani router TPLink za 120zł + repeater też za stówę. Jak to mówią szewc bez butów chodzi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Mieszkanie mam raczej małe ~50m tylko trochę perfidny układ - router stoi w korytarzu i do salonu są ze trzy zakręty więc sygnał musi się przebić przez 4 ściany przynajmniej.
  • Odpowiedz