Wpis z mikrobloga

596 + 1 = 597

Tytuł: Na marginesie życia
Autor: Stanisław Grzesiuk
Gatunek: biografia, autobiografia, pamiętnik
Ocena: 5/10
ISBN: 9788381233231
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Liczba stron: 384
3 z 3 autobiograficznej podróży Grzesiuka.
Zdecydowanie najsłabsza. Trudno było mi odszukać w tych kilkuset stronach czegoś naprawdę ciekawego i absorbującego. W zasadzie nie potrafię wyjaśnić, co Grzesiuk chciał nam tym tomem przekazać. Przekaz "Boso, ale w ostrogach" napisał się sam, tytułem, obrazował nam jak Stasiek przygotowywał się dzięki życiu ulicznika Warszawy do spędzenia całej wojny w obozach koncentracyjnych. "Przygodę" w obozach opisał za to w "5 lat kacetu", której przekaz jest jeszcze lepiej zarysowany i jesteśmy pełni wiedzy na temat życia obozowego prawdziwego cwaniaka. "Na marginesie życia" za to dzieje się po wojnie, opisuje czas, kiedy Stasiek leczył się na gruźlicę w sanatoriach.. No i to dosłownie. Tutaj już nie działa magia opisywania swoich perypetii z dnia na dzień (jak to miało miejsce np. w opowieściach obozowych) - po prostu nie jest to w żaden sposób interesujące!

Mam wrażenie, że książka powstawała bardziej dla samego S.G. jako forma rozgrzeszenia i rozrachunku z samym sobą i swoim życiem. Nie doczekał jej wydania, co jeszcze mocniej wzmaga we mnie ten wniosek.

Perypetie warszawskiego barda znać trzeba, ale można z tej części zrezygnować bo nie wzbogaca nas niemal w ogóle. Jednak nadal jest to styl, który czyta się w zasadzie sam, i chociaż nie dzieje się tutaj absolutnie nic wartego uwagi, to przeczytałem ją w dwa dni. I klawo!

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #literatura #czytajzwykopem #biografiabookmeter #autobiografiabookmeter #pamietnikbookmeter
Pobierz FormalinK - 596 + 1 = 597

Tytuł: Na marginesie życia
Autor: Stanisław Grzesiuk
Gatun...
źródło: comment_1644345472f8KKDFtyVVnIoifZx0Lop2.jpg
  • 4
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★ (6.3 / 10) (3 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-03-01 00:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: literatura, poeci, gatunki
Liczba stron książki: 196
Gatunek książki: biografia

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2019-03-09 - Użytkownik ostoja ocenił na: ★★★★★★★ (7.0 / 10) - Wpis »
2\. 2015-03-30 - Użytkownik szysztopf ocenił
Mam wrażenie, że książka powstawała bardziej dla samego S.G. jako forma rozgrzeszenia i rozrachunku z samym sobą i swoim życiem.


@FormalinK: a właściwie czemu miałby chcieć się rozgrzeszać? Z tego co pamiętał nie widział nic złego w jego postawie w obozach
właściwie czemu miałby chcieć się rozgrzeszać? Z tego co pamiętał nie widział nic złego w jego postawie w obozach


@mentari: z tego że był alkoholikiem, zaraził syna gruźlica, był dla żony złym człowiekiem.