Wpis z mikrobloga

Pytanie do mądrzejszych #ogrzewanie #budujzwykopem - jaka średnica rur PP do pompy ciepła? Pompa Gree Versati III 10kW (tam są króćce 1"), przepływ max zdaje się w okolicach 2,8m3/h. Pompa będzie lecieć tylko do bufora (galmet 200l) + zaworem 3d na bojler (kospel 300l), dalej instalacja będzie 'jak jest'. Dojdzie jeszcze separator zanieczyszczeń/filtr i jakieś zawory, wiadomo. Wystarczy mi tutaj 32mm ze ścianką 4,4 czy lepiej jednak iść w 40mm? Tak patrząc ot choćby na separator z króćcami 1" ma on przepływ 3,0m3/h więc na chłopski rozum wydaje się że 32 powinno styknąć jeśli zawór 3d będzie miał dziurę jak ten tutaj. Bo klasyczne afriso z tego co widziałem jednak dość mocno zmniejsza przepływ...
  • 6
@Bad_Wolf
Ogólnie tak, większa lepsza, ale gdzieś jest granica i staram się ją określić bo przy decyzji dochodzi koszt zaworów, separatora, filtrów itp. Przy przeskoku 32 na 40 to kilkaset złotych a nie jestem pewien czy jest to konieczne. W instrukcji stoi dość dziwny zapis:

zalecana jest rura PP-R stabilizowana o nominalnej średnicy zewnętrznej dn25 i serii PN25


Ale to wydaje mi się to absurdalnie mało bo to ma ile, 16mm2 przekroju
@sokl: Bo to stary dom i mam w nim tylko w miarę nowe aluminiowe grzejniki grzejniki + kilka stalowych. Dodatkowo zostawiam sobie kocioł na ekogroszek jako backup na wypadek problemów z prądem i do dogrzewania. Więc funkcje dwie - jako sprzęgło hydrauliczne i do zwiększenia bezwładności układu.

@Bad_Wolf: A widzisz, to bardzo cenna uwaga i o tym nie pomyślałem - dodatkowo o ile mnie pamięć nie myli to te pompki