Wpis z mikrobloga

Pracując w IT i zarabiając ~20k PLN na miesiąc możesz płacić podatki (wraz innymi obciążeniami) rzędu 15-20%. Pracownik produkcji zarabiający 3k PLN zapłaci 30-35% podatków. I to jest #!$%@?ństwo polskiego systemu podatkowego.


@mjjm: tylko te osoby zazwyczaj zamiast obniżyć opodatkowanie pracownika który zarabia 3k, chętnie #!$%@?ą pozostałym 40%
  • Odpowiedz
Jak nam zamrożą zarobki tutaj to #!$%@? za granicę. Proste. XD Niech kto inny płaci podatki na tą mordę.Właśnie mi zabrali tysiaka z pensji, niech się #!$%@?ą. tfu
  • Odpowiedz
@bigbeng: i za co ja teraz pójdę do szpitala albo kto mi da zapomogę jak uciekniesz od płacenia podatków? Za co wyślę dzieci do szkoły jeśli trzeba będzie za nie płacić? Przez ciebie moje dzieci skończą pod mostem, a ja dając na prawo i lewo. Zobacz jak niszczysz ludzi. Twoja decyzja jest jak efekt motyla, małe z pozoru działanie ma duże konsekwencje. Czy zostaniesz oprawcą Polek i Polaków? Jesteś patriotom?
g.....a - @bigbeng: i za co ja teraz pójdę do szpitala albo kto mi da zapomogę jak uc...

źródło: comment_16441940813qLx2a6fw5Yfnbm0Z4ccXO.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
Jak długo damy radę funkcjonować w ustroju spol-gosp, w którym ludzie na ryczałcie wystawiający fv 15k płyną na poziomie opodatkowania swojej pracy o połowę niższym niż gość w magazynie/linii produkcyjnej z przelewem na konto ok 3k?


@inyourface: Ale wiesz, że to tak nie działa?
  • Odpowiedz
@inyourface: Zapomniałeś o kosztach. Gdy jesteś na etacie to pracodawca zapewnia narzedzia i miejsce pracy, gdy jesteś na DG to sam musisz dbać o to wszystko a to zwyczajnie kosztuje. Masz koszty związane z biurem, sprzętem, oprogramowaniem, księgową, nikt ci np. nie płaci za sranie w pracy jak etatowcowi, nie masz dofinansowanych okularów, nie masz opłąconych przez pracodawce badań czy kursów i miliona innych rzeczy. Masz też dużo mniejsza ochronę
  • Odpowiedz
@Syn_Tracza ale moment. Jeśli jesteś na jdg to albo jesteś na liniówce 19% i wymienione przez Ciebie koszty obniżają Ci podstawę opodatkowania albo masz ich na tyle mało (korzystasz z jdg jako optymalizacji podatkowej wystawiając 1 fv miesięcznie temu samemu pracodawcy), że jeszcze lepiej wychodzi Ci ryczałt.
  • Odpowiedz
@inyourface: To co piszesz jest nielegalne, tzn. jeżeli praca ma charakter etatowy nie można świadczyć pracodawcy usług będąc na JDG. ZUS corocznie żąda zwrotu podatków od tysięcy podmiotów, które próbują oszukać i nie ma to sensu zwyczajnie jeżeli ktoś chce poskojnie spac i nie bać się, że za rok czy dwa ktoś zawoła od niego 100 czy 200 tys.
  • Odpowiedz
@Syn_Tracza czy Ty uciekasz od odpowiedzi na moje pytanie wskazując, że optymalizacja podatkowa ludzi samozatrudnionych, których są w Polsce setki tysięcy (przedsiębiorczy naród! 2 mln jdg!), jest nielegalna?
  • Odpowiedz
@inyourface: Masz problemy z rozumieniem pisanego tekstu. Optymalizacja podatkowa jest legalna. Nielegalnbe jest świadczenie pracy o charakterze etatowym będąc na JDG. Nie oznacza to, że każdy kto prowadzi JDG lub nawet większośc tych osób oszukuje. Oszukuje tylko ta grupa, która robi to co opisałeś.
  • Odpowiedz
@Syn_Tracza masz racje, źle to ująłem, co nie zmienia faktu, że uciekasz od odpowiedzi. Samozatrudnienie w setkach tysięcy przypadków w Polsce jest formą optymalizacji podatkowej właśnie z powodu łatwości ukrycia, że to fikcyjna działaność.

To jak będzie z tymi kosztami?
  • Odpowiedz
@inyourface: Skąd masz informacje, że setki tysięcy osób, które powinny być na etacie optymalizują sobie koszty będąc na JDG? Ze słynnego instytutu?

Będąc na ryczałcie nie oznacza, że nie masz kosztów. Oznacza tylko to, że masz ich na tyle mało, że lepiej opłaca się ryczałt niż być na skali lub liniówce. Zapomniałeś również że będąc na ryczałcie płaci się składke zdrowotną, która stanowi kolejne kilka % przyhcodu.

Generalnie nie rozumiem
  • Odpowiedz