Wpis z mikrobloga

  • 12
545 + 1 = 546

Tytuł: Jaszczur
Autor: Honoré de Balzac
Gatunek: klasyka
Ocena: ★★★★★★
ISBN: 9788328811430
Tłumacz: Tadeusz Boy-Żeleński
Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
Liczba stron: 372
Forma książki: e-book
Nasz główny bohater Rafael jest na skraju załamania i podejmuje decyzję o popełnieniu samobójstwa.
Trafia do tajemniczego sklepu z bibelotami i dziwnymi dziełami sztuki. Na jeden z półek znajduje jaszczura - skórę, której używa się do wyrobu galanterii, na której znajduje znajduje się inskrypcja informująca o jego magicznych właściwościach - spełnia życzenia, ale każde z nich zmniejszy jej rozmiar, skracając jednocześnie życie właścicielowi, a gdy będzie wystarczająco mała, ów właściciel umrze.

Balzac zabiera nas w podróż przez ludzkie pragnienia, poszukiwanie miejsca dla siebie, dążenie do życia i świadomości przemijania. Odwiedzimy wyższe sfery i niziny społeczne. Tych skrajności doświadczymy tu wiele więcej, bo nasz bohater po za huśtawką zachcianek i świadomością trwonienia życia, dosłownie i w przenośni, w końcu je doceni i będzie próbował je naprawić za wszelką cenę. A przecież zaczynaliśmy od bohatera, który był bliski targnięcia się na swoje życie.

Książka bardzo podobna do portretu Doriana Graya. Niestety mam wrażenie, że Balzacowi wyszło to dużo gorzej i choć nie można mu odmówić kunsztu pisarskiego, pięknego języka, rozbudowanych opisów i wplatania dawki psychologii, to tytuł ten mnie nie porwał. Niestety podobne odczucia miałem po Ojcu Goriot, więc pewnie nie jest to pisarz dla mnie.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu
29/128
#bookmeter #czytajzwykopem #legimi #klasykabookmeter
ali3en - 545 + 1 = 546

Tytuł: Jaszczur
Autor: Honoré de Balzac
Gatunek: klasyka
...

źródło: comment_1644079259zIYehDhkjAQLumv5LBdxV2.jpg

Pobierz
  • 1
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★ (6.0 / 10) (1 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-03-01 00:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: literatura, poeci, gatunki
Liczba stron książki: 372
Gatunek książki: powieść

Jesteś pierwszym recenzentem tej książki tutaj :)

Podobne książki:
1\. Małe kobietki (Louisa May Alcott) - najnowsza recenzja usera Katsukyun ★★★★ (7.0 / 10) -