Wpis z mikrobloga

Mirki z #budujzwykopem jakie polecacie ogrzewanie do 120m2 domu modulowego niskoenergetycznego? Obecnie mam trzy propozycje:

1. Pompa ciepla z gruntowym wymiennikiem poziomym (podłogówka)
2. Pompa ciepła powietrze/woda typu monoblok rewersyjna z możliwością chłodzenia + klimakonwektory (podłogówka)
3. Bufor ciepla (podłogówka)

Do zasilania domu na poczatek bedziemy korzystac z fotowoltaiki o zasobie 10kw

Architekt i wykonawca budynku polecaja mi zrobic pompe ciepla ale ja osobiscie nie kupuje idei ladowania 70k w ogrzewanie domu, ktory ma 83m2 w podstawie i 121m2 uzytkowe... Wydaje mi sie, ze to jest duzy overkill bez potencjalu amortyzacyjnego.

Nie umiem sama zdecydowac bo na kazdym forum o budowie domu spotykam wojny januszy a nie jakakolwiek merytoryczna dyskusje.

Co myslicie?

#budujzwykopem #ogrzewanie #remontujzwykopem
eLL_Koza - Mirki z #budujzwykopem jakie polecacie ogrzewanie do 120m2 domu modulowego...

źródło: comment_1643899356sZM0Ek34EsT4Bk01cIOEYG.jpg

Pobierz
  • 68
@eLL_Koza:
1. wg producentów do małych domów opłaca się bardziej pompa ciepłą powietrze/woda niż gruntowa - ze względu na inwestycje, gdzie wykorzystanie grzałki szczytowej wychodzi w długim okresie taniej niż gruntowa
2. Aktualne przepisy i współczynnik Ep (efektywności energetycznej) w sumie wymusza jakieś rozwiązania "ekologiczne i odnawialne", wentylacja mechaniczna, pompa ciepła, pelet czy inne takie - np kotła gazowego praktycznie nie da się uczciwie zaprojektować
3. fotowoltaika praktycznie kasuje to tzn
@eLL_Koza: taki malutki domek ogarnie powietrzna pompa ciepła ( czyli powietrze powietrze ). Najlepiej kanałowa, ogrzeje i ochłodzi, koszt o wiele niższy niż PC PW czy gruntowa. Jedyne minusy to możliwy szum - chociaż wątpię, oraz brak możliwości podgrzewania CWU pompą.
@huggus: te dyskusje zabija Ep, tzn mimo logiki i obliczeń jest sobie charakterystyka energetyczna, która np nie pozwala na bezpośrednie ogrzewanie elektryczne z sieci i tak trzeba coś innego wykonać i np klimatyzację i nazwać ją pompą ciepła i dopiero potem możesz używać to co wymyślisz ;D ot przepisy dla naszego dobra
@theodolit: O, dziekuje. Ja sie wlansie sklaniam do pompy ciepla ale np nie wiem albo tez nie rozumiem czy np klimakonwektory sa w takiej instalacji obowiazkowe czy to moj Inzynier branzowy mi za duzo wciska?

Dodatkowo pytanie czy split czy monoblok. Ze wzgledu na powierzchnie monoblok pasuje mi bardziej ale sporo ludzi pisze, ze mrozy moga to uszkodzic. Jest jakas realna roznica miedzy monoblokiem a splitem w uzytkowaniu?
@theodolit: Tylko ja jestem inwestorem i nie dbam o przepisy a o to co jest zdrowe w uzytkowaniu i ma maly potencjal serwisowy. POd moja dzialka jest dzialka osuwiskowa i tu np boje sie, ze jakbym ew sie zdecydowala na pompe ciepla to taka instalacja moglaby sie uszkodzic od ewentualnych ruchow ziemi. Dunno - nie znam sie na tym a musze zdecydowac w co idziemy bo obecnie konczymy projekt

*****sklaniam sie
@eLL_Koza
1) duże koszty związane z wymiennikiem, ale gruntówka sama w sobie jest w porządku
3) bufor ciepła zasilany z foto? To nie jest dobre rozwiązanie, tzn na papierze wygląda nieźle, ale znam ludzi co się przejechali
2) dobre rozwiązanie, jak podłogowka w całym domu to pompa ciepła niskotemperaturowa będzie ok, to samo klimakonwektory, pamiętaj żeby nie chłodzić podłogowką

Nie masz możliwości podpięcia gazu?
A może jakaś tańsza pompa typu split?
@chalvaman: No wlasnie ja sie sklaniam na pompe powietrza zdecydowanie ale nie kumam za bardzo roznic w splicie czy monobloku. Projektant branzowy proponuje monoblok. Ja jestem kobieta z budowlanym IQ 6 wiec pytam was na portalu ze smiesznymi obrazkami bo juz glupieje.

Tak czy siak wydaje mi sie, ze pompa ciepla to za duzo kasy i mi to nie jest potrzebne.
@eLL_Koza: tylko, że nie możesz co chcesz, bo takie są przepisy i jak się uprzesz to możesz obejśc, ale tylko robiąc to co chcesz + to co przepisy zaspokoi i potem używasz to co chcesz, tak samo jak musisz spełnić zapisy MSC i innych przepisów - a to ostatnio boleśnie ogranicza inwestorów.
@eLL_Koza: pompa jest źródłem, które może zasilać dowolne odbiorniki, jedne lepiej inne gorzej. Przy wersji pompy ciepłą z możliwością chłodzenia latem klimakonwektor jest całkiem dobrym wyjściem.
Można tez olać chłodzenie latem i grzać np tylko podłogówkę - to zależy jak chcesz eksploatować dom.

niestety eksploatacyjnie nie znam się - monobloki są popularne bo w środku tylko miejsce na rozdzielacz i zasobnik cwu jest potrzebny a niby pracuje jak jest zimno i