Wpis z mikrobloga

Mirki z #budujzwykopem jakie polecacie ogrzewanie do 120m2 domu modulowego niskoenergetycznego? Obecnie mam trzy propozycje:

1. Pompa ciepla z gruntowym wymiennikiem poziomym (podłogówka)
2. Pompa ciepła powietrze/woda typu monoblok rewersyjna z możliwością chłodzenia + klimakonwektory (podłogówka)
3. Bufor ciepla (podłogówka)

Do zasilania domu na poczatek bedziemy korzystac z fotowoltaiki o zasobie 10kw

Architekt i wykonawca budynku polecaja mi zrobic pompe ciepla ale ja osobiscie nie kupuje idei ladowania 70k w ogrzewanie domu, ktory ma 83m2 w podstawie i 121m2 uzytkowe... Wydaje mi sie, ze to jest duzy overkill bez potencjalu amortyzacyjnego.

Nie umiem sama zdecydowac bo na kazdym forum o budowie domu spotykam wojny januszy a nie jakakolwiek merytoryczna dyskusje.

Co myslicie?

#budujzwykopem #ogrzewanie #remontujzwykopem
eLL_Koza - Mirki z #budujzwykopem jakie polecacie ogrzewanie do 120m2 domu modulowego...

źródło: comment_1643899356sZM0Ek34EsT4Bk01cIOEYG.jpg

Pobierz
  • 68
@eLL_Koza: Interesuję się ostatnio mocno tematem (to ja jestem autorem postu zalinkowanego przez @huggus: ) i wybór prosty nie jest ( ͡° ͜ʖ ͡°) Generalnie pompę z wymiennikiem gruntowym skreśl z miejsca, pozostaje Ci powietrzna lub bufor grzany grzałkami

Sprawdź w projekcie jakie będziesz miała zapotrzebowanie na ciepło i policz po jakim czasie taka pompa Ci się zwróci . Bufor z całym osprzętem, sterownikiem itp to
@robertx: @theodolit: Moj czlowiek od liczenia mowi zeby brac PP + Klimakonwektory na monobloku (jak to pisze to sie czuje jakbym uzywala jakiegos szyfru) tak czy siak mnie sie to lopatologicznie podoba ze wzgledu na redukcje miejsca zajmowanego w domu.

Czego nie wiem to tego, czy w uzytkowaniu jest jakakolwiek roznica miedzy PP a PC a czymkolwiek innym.

Co wiem:
1. Dom ma byc niskoenergetyczny / pasywny - konstrukcja jest
@eLL_Koza: to jak ufasz ekipie projektowej to rób to co proponuje, całkiem możliwe, że właściwie spełnia Twoje stawiane przez Ciebie wymogi, A tam gdzie dużo fachowców to dupa wychodzi - byle realizować spójnie całość, bo pewnie miał jakiś plan. ja tam ufam, że jak ludzie coś robią to mają jakiś rozsądny plan.

fakt, że do klimakonwektora pewnie można dołożyć jakieś filtry, z nawilżaniem to nie wiem, ale to i tak będzie
@eLL_Koza: wilgotność załatwi ci rekuperator z wymiennikiem entalpicznym.

Jak masz dom dobrze ocieplony to jedynym sensem jest ogrzewanie prądem z PV. Dom niskoenergetyczny to jakieś 40kWh/m2/rok czyli przy 120m2 masz 4800kWh/rok na co potrzeba 6kWp fotowoltaiki. Nic więcej. Pompa ciepła nigdy się nie zwróci.
@robertx: to byl moj pierwszy pick ale zostalam uswiadomiona, ze w razie awarii moge sie nie wyplacic albo musiec skuc pol domu. Olalam temat

@Djelon: U mnie wyliczyli to gdzies na poziomie 35kWh ale nie znam sie czy to duzo czy malo :)
@robertx: To moze cos #!$%@? xD Ale w zasadzie to wazne chyba, musze zapytac architekta o to ile wyliczyli. Bo to ile wylicza kwh na m2 na rok mi odpowie na pytanie co mi sie bardziej oplaci, si?
@eLL_Koza: 35kWh energii na m2 na rok, bezpośrednio przekłada się na roczne zużycie energii na rok. 35x120m2 to 4200kWh na rok.

10kW fotowoltaiki produkuje co najmniej 8000kWh energii w trakcie roku do odebrania w zimie. Czyli połowa twojego PV wystarczy na pokrycie ogrzewania.
@eLL_Koza: Dokładnie tak :-) W sumie to jeden #!$%@? co wybierzesz. I z pompy ciepła będziesz zadowolona i z buforu z grzałkami będziesz zadowolona . Różnica jest taka, że w przypadku pompy ciepła masz tańszą eksploatację za to droższą instalację, a w przypadku buforu odwrotnie - koszt użytkowania jest większy za to taniej zapłacisz za montaż .

Z moich subiektywnych spostrzeżeń - pompa ciepła jest urządzeniem dość skomplikowanym, złożonym z wielu
@robertx: No wlasnie jak patrzylam na jakiegos typa na YT co opowiadal o kosztach to ten bufor ciepla wychodzi jakos tak zabawnie fajnie bo jesli to wyrownam w mocy fotowoltaiki to i tak in the long run wychodzi na plus. Kosztam jedynie wiekszej ilosci paneli. Palene maja zywotnosc dluzsza niz pompa powietrza z tego co mi wiadomo, wiec sama nie wiem. Z derugiej strony kontruktor mi mowi, ze to nie ma
@robertx: Mam jobla na punkcie samowystarczalnosci, wiec niezaleznie od warunkow panele i aku bede docelowo montowac.

Spytam konstruktora o wyliczenia, bo dopiero mu wyslalam do przeliczenia dokladna technologie wykonawcy wiec zobaczymy. Dzieki za uswiadomienie jakiego parametru potrzebuje. Quality content here ( ͡° ͜ʖ ͡°)

I jeszcze sie dopytam jest moge^^ Jak to jest z tymi klimakonwektorami, ja ich potrzebuje? Szczerze, to jak juz pisalam mam astme i