Wpis z mikrobloga

Dziś spadło embargo na recenzje Dying Light 2 i szambo w komentarzach trochę wylało.

Chciałbym poruszyć temat ocen w recenzjach.

Skala ocen to zazwyczaj 1-10 (czasem też od 1 do 100 ale łatwo to przeskalować że np 85/100 to nic innego jak po prostu 8,5 lub 8+). Nigdy nie rozumiałem dlaczego mimo takiej skali to recenzenci jak i często odbiorcy tych recenzji wychodzą z założenia że:
- 10/10 - gra roku/rewelacja/mistrzostwo
- 9/10 - bardzo dobra gra
- 8/10 dobra gra
- 7/10 średniak taki
- 6/10 słaba gra
- 1-5/ porażka twórcy/wydawcy
I to wszystko okraszone kolorem oceny. Bo np. ocena 7/10 to już pomarańczowe logo

Patrząc na cyferki w tej skali, powinno to przecież wyglądać inaczej:
- 10/10 - gra roku/rewaluacja/mistrzostwo
- 8-9/10 - bardzo dobra gra
- 7/10 - dobra gra
- 6/10 - solidny tytuł
- 5/10 - średnia gra
- 4/10 - nie jest najlepiej
- 2-3/10 - słaba gra
- 1/10 -porażka

Na chwile obecną wszystko to co ma ocenę poniżej 7 jest traktowane jako słaba gra co jest dla mnie niepojęte.
Potem mamy takie perełki:
IGN i Alien: Isolation - 5,9/10
IGN i Days Gone - 6,5/10

Jeszcze trochę i dojdzie do tego że recenzje będą tylko płatne aby wyciągnąć to upragnione 9/10. Nie macie wrażenia że to wszystko poszło w złym kierunku? Że jest to kolejny wyścig za cyferkami tak jak kiedyś to było z aparatami w telefonach? Liczyło się kto da więcej pixeli, mimo że nie był i nie jest to wykładnik jakości zdjęć.

Potem czytam o takim DL2 że "no to wyszedł średniak" mimo że oceny jakie dziś otrzymuje to ~ 7,5-8,5 albo że Eurogamer "nie poleca" Guardians of the Galaxy.

#gry #dyinglight2 #dyinglight
SpiderFYM - Dziś spadło embargo na recenzje Dying Light 2 i szambo w komentarzach tro...

źródło: comment_164382766655SHYRXYGe3FfwmB0fYFkx.jpg

Pobierz
  • 12
@SpiderFYM: ocen danej gry nie można brać pod uwagę bez odniesienia do innych. Teoretycznie powinno byc tak jak piszesz i gra 5/10 to średniak. W praktyce jednak tak nie jest i 5/10 dostają gry raczej słabe. Mówię o średniej ocen a nie pojedynczych, bo tak to można znaleźć mnóstwo kwiatków. Oczywiście nie każde 7/10 jest sobie równe i to też należy brać pod uwagę. Generalnie gry od dużych studiów mają zazwyczaj
Tutaj może być podobnie o ile uda im się okiełznać problemy techniczne.


@jandiabeldrugi: Przyznam szczerze że przeczytałem jak i obejrzałem sporo recenzji. W kilku pojawia się temat o spadku fpsów w rożnych trybach. Natomiast z drugiej strony, DF - które robi chyba najlepsze testy od strony technicznej, zachwala że wszystko działa bardzo stabilnie.
Ciekaw jestem czym jest to spowodowane - innym czasem testowania gra? Kilka osób mówiło że Techland właściwie codziennie
SpiderFYM - > Tutaj może być podobnie o ile uda im się okiełznać problemy techniczne....
@SpiderFYM: w recenzji tvgry chwalono szybkie reakcje Techlandu na błędy. UV mówił, że część błędów z którymi miał problemy przy pierwszym przejściu gry już zostało naprawionych. Wiadomo, że trzeba brać poprawkę na Polaków recenzujących polską grę ("powiem wprost - znowu to zrobili" ( ͡° ͜ʖ ͡°)) ale coś w tym może być. Na premierę ma wyjść day one patch, wtedy się okaże. Też mnie zastanawia ta rozbieżność
@SpiderFYM: czytam sobie te recenzje, i polskie i zagraniczne i mam wrażenie, że ocena to po prostu wynik losowania w wielu przypadkach. Większość ocen oscyluje w okolicach 8\10, ale np. taki Guardian dał 2\5. Najbardziej mnie jednak rozwalił IGN, który DL2 dał 7\10. Spoko, argumenty jakieś tam dali. Ale jednocześnie taką samo ocenę dostał od nich Battlefield 2042 - jeden z najgorszych bubuli zeszłego roku i najgorszy BF w historii xD
Guardian dał 2\5


@plyndze_z_cukrem: widziałem tę recenzję, co ciekawe nie jest już brana pod uwagę na metacritic (nie wiem z jakiego powodu). W przypadku skali 1/5 pojawia się dodatkowy problem. Po przeskalowaniu tego na system z meta nagle okazuje się, że każda "piątka" to pełne 100 punktów. Z kolei "czwórka" daje już tylko 80. Strasznie wypacza to końcową średnią.
  • 1
@plyndze_z_cukrem dokładnie tak. Nigdy nie można a sugerować się tylko i wyłączenie ocenam. Też mnie zaskoczyła ocena Guardiana.
Wszędzie natomiast powtarza się opinia że jeśli komuś podobała się pierwsza część, to z dwójką będzie bawił się jeszcze lepiej.