Wpis z mikrobloga

Mirsky z #bojowkapiekarska czy ten zakwas wygląda ok i na żywy?
Pierwszy raz w życiu to robię, po 5 dokarmieniach co 12h przestałem widzieć żeby coś tam się działo więc go zostawiłem na 24h pod przykryciem, potem znowu dostał trochę mąki i wody no i tak wygląda po kolejnych 24h.

W komentarzu fotka z góry

#mirkopomusz #kiciochpyta #niewiemjaktootagowac #sloiki
Wyrewolwerowanyrewolwer - Mirsky z #bojowkapiekarska czy ten zakwas wygląda ok i na ż...

źródło: comment_1643800465iYpuq1GNiM3Yv3svUyEjuk.jpg

Pobierz
  • 11
@Wyrewolwerowanyrewolwer: nie wiem co znaczy "dostał trochę mąki i wody", dokarmia się w proporcjach minimum 1:1:1 (1 porcja zakwasu, 1 mąki i 1 wody), więc może było za mało świeżej mąki i wody. Proponuję wywalić nadmiar, zostawić ok 50g zakwasu, dodać 100g świeżej mąki i 100g świeżej wody i zobaczyć jak będzie pracował (więc proporcje 1:2:2). A, i wyczyścić słoik chociaż to nieobowiązkowe.
Są bąbelki więc raczej zakwas żywotny, czasem starszy
@Fontanero:

dokarmia się w proporcjach minimum 1:1:1 (1 porcja zakwasu, 1 mąki i 1 wody), więc może było za mało świeżej mąki i wody. Proponuję wywalić nadmiar, zostawić ok 50g zakwasu, dodać 100g świeżej mąki i 100g świeżej wody i zobaczyć jak będzie pracował (więc proporcje 1:2:2)

No i tutaj mogłem skopać, bo dokarmiałem go zawsze mniej więcej stałą ilością 120-140g (1:1 ciepła(+/- 36C) woda i mąka żytnia).

No to pewnie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Wyrewolwerowanyrewolwer: po co tak dużo? Jak potrzebujesz zaczynu, to robisz więcej. Jak tylko prowadzisz zakwas, to nie ma co marnować mąki. Ja odświeżam zakwas w proporcji 1:4:4. Można też 1:10:10 tylko wtedy dłużej rośnie. Zwykle biorę 5g zakwasu:20g maki, 20g wody. A jeśli chodzi o twój zakwas, to bombelkuje, czyli żyje. Spróbuj codziennie odświeżać go tak jak napisałem i powinien się wzmocnić.
@Wyrewolwerowanyrewolwer żyje, ale masz go strasznie dużo i łatwo go tak zakatrupic przy takiej ilości. Odśwież go sobie jak Ci wyżej pisali a jak będziesz piekł to przed dodaniem reszty składników do wyrośniętego zaczynu ujmij z niego tak 2 łyżki i odłóż do słoika. Potem następny zaczyn zrobisz z całości z tego odłożonego, po wyrośnięciu znów odkładasz i tak można w kółko :)
@koraki: Dzięki. Chciałem go tak przeciągnąć w cyklu dokarmiania z 2-3 tygodnie i po tym czasie schować do lodówki żeby czekał na zużycie/dalsze karmienie.
Wyciągnąłem z tego słoika, zostawiłem z tamtego małą część (70g), dokarmiłem i po 2-3h wyglądał jak picrel.

@patatier: W przypadku pieczenia gdzie zazwyczaj dorzuciłbym około łyżeczki drożdży ile potrzebuję tego zakwasu?
Czy to raczej nie robi, wrzucić z 2 łyżki i tyle?

Edit: Zapomniałem zdjęcie dorzucić.
Wyrewolwerowanyrewolwer - @koraki: Dzięki. Chciałem go tak przeciągnąć w cyklu dokarm...

źródło: comment_1643839699sw5x2TA9p176YM2tA37xlL.jpg

Pobierz